A Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT) a Nemzetstratégiai Kutatóintézettel (NSKI), Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyével, Szatmár megyével (Románia) és a Tisza ETT-vel közösen a közelmúltban elnyert egy Európai Uniós pályázatot, amelynek keretében vidékünk számos kistérségében stratégiai fejlesztési terveket dolgoznak ki. Az NSKI vezetésével, valamint a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás és a KHÖT partneri szerepvállalásával 2025. január 1-jén vette kezdetét a Planning4U névre keresztelt EU-s projekt megvalósítása a Partnerség határok nélkül jelmondat mentén. A programmal kapcsolatban Beregszászban, a polgármesteri hivatal gyűléstermében tartottak projektbemutatót. A projekt átfogó célja a magyar-román-ukrán határ menti régiók határokon átnyúló területfejlesztési terveinek és hatásvizsgálatainak az elkészítése.
Hegedűs Csilla
A résztvevőket Rezes József, a KHÖT igazgatója köszöntötte. Elmondta, a projekt indulása több mint egy évvel ezelőtt kezdődött, a kitartó segítségért és az együttműködésért köszönetét fejezte ki az NSKI és a Tisza ETT egész csapatának, és nem utolsó sorban a KHÖT munkatársainak.
Babják Zoltán, a KHÖT elnöke köszöntőjében kifejtette, a találkozó kiváló lehetőséget ad arra, hogy a kistérségek polgármesterei, az önkormányzati szervek munkatársai figyelembe véve az utóbbi évek tapasztalatát, olyan koncepciót dolgozzanak ki, amely segíti a kistérségeket a határ menti önkormányzatok területén lévő feladatok ellátásában.
– Szatmárnémeti, amellyel testvérvárosi kapcsolatot ápol Beregszász, már eddig is sokat tett azért, hogy erősödjön az önkormányzatunk, infrastrukturális fejlesztésekben is komoly szerepet vállaltak az utóbbi években. De a Nemzetstratégiai Kutatóintézettel, s annak elnökével, Szász Jenővel is kiváló a kapcsolatunk. Azt hiszem, minden önkormányzat számára fontos, hogy hogyan tudja figyelembe venni a háború által okozott károk befolyását, milyen infrastrukturális fejlesztéseket kell esetleg a háttérbe szorítani, és előrébb hozni azért, hogy hatékonyabban tudjunk dolgozni. Minden térségnek megvan a maga fejlesztési terve, és ezeket a terveket jó ilyenkor elővenni, mert meggyőződésem, hogy ez a pályázat kiváló lehetőséget ad arra, hogy újragondoljuk a terveinket és jó együttműködéssel tudjunk haladni tovább – fejtette ki Babják Zoltán, majd köszönetet mondott a Tisza ETT-nek, az NSKI-nak a kiváló együttműködésért, a támogatásért.
Cap Andrea, a Tisza ETT igazgatója kifejtette, alapításukkor kiemelt cél volt, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegye és Kárpátalja megye számára olyan projekteket valósítsanak meg, amelyek mindkettőjük számára fontosak.
– Az elmúlt tíz évben több mint húsz projektet valósítottunk meg Kárpátalján, több millió eurót felhasználva. Az elmúlt tíz év ékes bizonyítéka annak, hogy számos kapcsolatot tudtunk teremteni a kárpátaljai és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei lakossággal, az önkormányzatokkal, így például testvértelepülési kapcsolatok jöttek létre. Ebben a pályázatban is szeretnénk majd a saját tapasztalatainkkal segíteni azoknak az önkormányzatoknak, akiknek a KHÖT-tel nincs kapcsolatuk – hangsúlyozta Cap Andrea, majd hozzátette, a Tisza ETT-nek a jövőt illetően is számos terve van, és meggyőződésük, hogy a további együttműködések pozitív hatással lesznek majd nemcsak a kapcsolatokra, hanem Kárpátalja gazdasági fellendítésére is.
A pályázat fő lebonyolító szervezete a Nemzetstratégiai Kutatóintézet. Szász Jenő elnök kiemelte, a határon átnyúló, magyar-ukrán gazdasági kapcsolatok erősítésére, a két ország közti bonyolult diplomáciai viszonyrendszer mellett a kárpátaljai magyar és ukrán szereplők részéről komoly igény mutatkozik, a határ menti uniós projektek pedig lehetőséget teremtenek számukra.
– Ebben a nehéz, kihívásokkal teli időszakban ha jövőtervezésről beszélünk, az valamiféle reményt ad. Mi ebben a reménykeltő együttműködésben szeretnénk kovász lenni, mi, akik ma itt vagyunk, ezen együttműködésnek a hívei vagyunk, és ebben a projektben gyakorlatilag ezt fogjuk közösen felépíteni. Megtanulunk együtt dolgozni, gondolkodni és együtt tervezni azért, hogy kitörési pontokat azonosítsunk közösen annak érdekében, hogy a határ menti egymás mellett élést és együttműködést meg tudjuk alapozni.
A legfontosabb eredménynek azt tartom, hogy 14 kárpátaljai kistérségi fejlesztési terv valósul majd meg az együttműködéseknek köszönhetően. Érezhetjük úgy, hogy amit teszünk, az csupán csepp a tengerben, enélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb lenne maga a tenger is – fogalmazott Szász Jenő, aki őszinte, szívbéli partnerségét ajánlotta fel a résztvevőknek.
Szakmai tájékoztatást Péti Márton, az NSKI alelnöke tartott. A Planning4U a magyar-román-ukrán határrégió, s különösen annak kárpátaljai kistérségeit célozza. A háború következtében Kárpátalja Ukrajnán belüli szerepe jelentős mértékben felértékelődött, hiszen – annak legnyugatibb megyéjeként – az ország legbiztonságosabb régiójává vált. Kárpátalja a konfliktus kirobbanása óta eltelt három évben nagyfokú társadalmi-gazdasági átalakuláson ment keresztül. Számos belső ukrajnai vállalat helyezte át ide székhelyét, illetve gyártását, termelését, melynek köszönhetően gazdasága terepi tapasztalatok alapján és az országos tendenciákkal ellentétben növekedési pályára állt. Így a régió mára nemcsak földrajzi értelemben vált Ukrajna Nyugat kapujává.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.