Korrupció az állami struktúrákban: kinek a dolga a leleplezés?

Kárpátalján napirendre került a korrupció megelőzése és feltárása az állami intézményekben. A kerekasztal-beszélgetés célja a problémás kérdések megvitatása, valamint a korrupciómegelőzés területén szerzett tapasztalatok megosztása volt.

A kerekasztal-beszélgetés résztvevői között voltak a megyei tanács és a megyei katonai közigazgatás korrupciómegelőzéssel foglalkozó megbízottjai, a megyei ügyészség, a kárpátaljai vámhatóság, a Nemzeti Rendőrség megyei szervezete, a migrációs szolgálat, a belügyi szervek illetékesei, az Állami Élelmiszerbiztonsági és Fogyasztóvédelmi Szolgálat, valamint civil szervezetek képviselői is.

A résztvevők megvitatták az állami intézmények korrupcióellenes tevékenységét, megosztották egymással a megelőzés terén szerzett tapasztalataikat, és megvitatták a felmerülő problémákat, valamint kijelölték az együttműködés jövőbeli irányait.

– A kárpátaljai vámigazgatás, jelentős változások küszöbén áll a korrupció megelőzése és feltárása terén. Az új jogszabályi módosításoknak köszönhetően kibővültek az antikorrupciós ellenőrzés eszközei a vámrendszerben. Új monitorozási módszerek kerülnek bevezetésre, és a korrupció elleni küzdelem megközelítéseit az európai normákhoz és szabványokhoz igazítják. Mindez elősegíti az átláthatóbb környezet kialakítását, jelentősen növeli a vámhatóságok hatékonyságát, valamint erősíti a közvélemény és az üzleti szféra bizalmát – mondta felszólalásában Dianita Teriv, a Kárpátaljai Vámhivatal korrupciómegelőzési és -feltárási osztályának helyettes vezetője.

Az ukrán állampolgárok több mint 90%-a a politikai korrupciót tartja a legsúlyosabbnak Ukrajnában

– jelentette a Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség.

A legsúlyosabb korrupciós ügyek nyomozásával az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Iroda (NABU) foglalkozik, de nem ez az egyetlen szervezet, amelynek hatásköre kiterjed a korrupciós ügyekre. A NABU hatáskörébe tartoznak a magas rangú tisztségviselőkkel és különösen nagy kárt okozó ügyekkel kapcsolatos vizsgálatok.

Az Állami Nyomozó Iroda (DBR) közép- és felső szintű köztisztviselők, rendvédelmi dolgozók és bírák által elkövetett korrupciós bűncselekményeket vizsgál, függetlenül az okozott kár összegétől.

Az Ukrán Nemzeti Rendőrség végzi a többi – köztük a mindennapi – korrupciós esetek kivizsgálását.

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nem rendelkezik közvetlen antikorrupciós hatáskörrel, de ideiglenesen végezhet nyomozást, amíg az ügyész más illetékes szervet nem jelöl ki. Az SZBU elsősorban az állambiztonsággal kapcsolatos ügyekben jár el.

A hatáskör-megosztás (vagy illetékesség) azért fontos a korrupció feltárása során, mivel egyértelműen meghatározza, melyik szerv jogosult egy adott bűncselekmény kivizsgálására. A pontos hatáskör-meghatározás biztosítja a gyors és hatékony nyomozást, kizárja a párhuzamos eljárásokat, és garantálja a tisztességes bírósági eljárást. A hatáskör megsértése a bizonyítékok érvénytelenségét és az ügy elhúzódását eredményezheti.

A lakosság megfelelő tájékozottsága arról, hogy mely szervhez tartozik az adott korrupciós ügy kivizsgálása, lehetővé teszi, hogy az állampolgárok célzottan tegyenek bejelentést, és ezáltal gyorsabb és eredményesebb fellépés történjen az adott szervek részéről.

Terjed a korrupció Ukrajnában

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó