Folyómentő iskolák: Közös ügyünk a Tisza és mellékfolyóinak védelme

A Pet Kupa Folyómentő iskolák nevű nemzetközi program egy hiánypótló, komplex környezetvédelmi kezdeményezés, amely a folyók védelmét, a fenntartható szemlélet kialakítását és a közösségi szerepvállalás erősítését tűzte ki célul. A projekt 2023 szeptemberében indult, és 2025 augusztusáig tart. A programot az Európai Unió Erasmus+ támogatásával valósítja meg egy öttagú nemzetközi konzorcium, amelynek magyarországi, romániai, szerbiai és ukrajnai civil szervezetek, valamint iskolák is aktív résztvevői. A programhoz 10 kárpátaljai iskola csatlakozott.

Varga Brigitta

A Folyómentő iskolák projektet a PET Kupa Egyesület indította útjára, több mint egy évtizedes tapasztalattal a Tisza megtisztításában. A kezdeményezéshez olyan partnerek csatlakoztak, mint az ungvári Drugeth Gimnázium. A cél a tanulók és tanárok környezettudatosságának elmélyítése, valamint a fiatal generációk bevonása a folyók menti aktív természetvédelembe.

– A projekt alappillére az iskolák aktív szerepvállalása. A részt vevő oktatási intézmények örökbe fogadnak egy-egy folyószakaszt, amelyet rendszeresen megtisztítanak a hulladéktól, és különböző adatgyűjtő, oktató tevékenységeket végeznek rajta. A diákok részt vesznek hulladékgyűjtési akciókban, megtanulják felismerni a folyók ökológiai problémáit, sőt, tudományos igényű adatgyűjtéssel is foglalkoznak.

A drugeth gimisek Ungváron a Venezia étteremtől a Bozdos parkig terjedő Ung folyó partszakaszát fogadták örökbe.

A Plastic Pirates nevű program keretében pedig mikro- és makroműanyag-szennyezést mértek folyón, így valódi kutatóként járulnak hozzá a nemzetközi környezeti adatbázisokhoz – avatott be a részletekbe Heé Enikő, az Ungvári Drugeth Gimnázium művészet- és testneveléstanára. Hozzátette: a diákoknak a részvétel mellett különböző vetélkedőkön és kurzusokon kellett részt venniük, melyek elvégzésével kvalifikálták magukat a további gyakorlati feladatokra.

Az oktatási csomag nemcsak tudást ad át, hanem cselekvésre is ösztönöz:

a diákok a program végén „petmatrózokká”, majd „petkalózokká” válhatnak, ami nem csupán játékos cím, hanem egy új, környezettudatos attitűd szimbóluma. A program zárásaként a régió iskolái összemérték tudásukat és nyertesként a Csapi 2. számú Széchenyi István Líceum került ki, jutalma a Folyómentő Iskolák nyári táborában való részvétel volt Szolnokon.

A projekt külön érdeme, hogy a Kárpátalján élő iskolásokat és közösségeket is sikeresen bevonta. A PET Kupa és a nemzetközi partnerek CALL-Action néven külön kampányt indítottak Ukrajnában. Ennek keretében

29 iskola és több mint 60 ezer lakos kapcsolódott be a szelektív hulladékgyűjtésbe. A projekt során 1,4 millió kilogramm hulladékot gyűjtöttek össze,

jóval túlteljesítve az eredetileg kitűzött célt. A program komoly infrastruktúra fejlesztést is magában foglalt: új szelektív gyűjtőpontokat, hulladékudvarokat alakítottak ki olyan városokban is, ahol korábban nem volt lehetőség a tudatos hulladékgazdálkodásra. A háborús helyzet ellenére a program itt is sikerrel zárult, és hosszú távon pozitív hatással lehet a környezeti nevelésre és a fenntartható közösségi működésre.

A projekt a 2025-ös év végén zárul, de a cél az, hogy a programban részt vevő iskolák hosszú távon is megőrizzék „folyómentő” szerepüket. A tankönyvek és az eszközök elérhetők maradnak, a közösségi együttműködések pedig tovább vihetők. Így a Pet Kupa Folyómentő iskolák kezdeményezése jóval túlmutat saját időkeretén – hiszen a jövő generációinak környezettudatos szemléletében él tovább.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó