Diplomaátadó ünnepség a Rákóczi-főiskolán: 270-en vehették át az oklevelüket│KISZó-beszámoló

Kárpátalja történelmi zászlóinak bevonulásával vette kezdetét a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola diplomaátadó és tanévzáró ünnepsége, amelyre immár hagyományosan a Beregszászi Református Templomban került sor. Házigazdaként Margitics János lelkész köszöntötte az egybegyűlteket, majd bemutatták az alkalomra határon innen és túlról érkezett vendégeket. 

Hegedűs Csilla

Csernicskó István a 2024/2025-ös tanévvel kapcsolatban kihangsúlyozta, ahogy azt már megszokhattuk, ismételten a folyamatos alkalmazkodás és a rendkívüli helyzetben való működés jegyében telt.

– A főiskola közössége jelképezi a kárpátaljaiak és azon belül az itt élő magyarok fáradhatatlan kitartását és azon törekvését, hogy a nehéz körülmények között is fennmaradjon és fejlődjön. Ahogyan az elmúlt években mindig, idén is négy újabb képzés meghirdetésével szélesítettük a portfóliónkat: testnevelő tanár, zenetanár, magyar nyelv, irodalom és kommunikáció, valamint kert- és parképítészet szakokkal. Ezekkel együtt a következő tanévben már hét képzési területen összesen 33 képzési programra várjuk a jelentkezőket. A képzési kínálat folyamatos fejlesztése számunkra a jövőbe tekintést és a jövőbe való befektetést jelenti

– emelte ki a főiskola rektora. – Bennem ma a legdominánsabb érzés a büszkeség. Mégpedig azért, mert szokás szerint nehéz tanévet zártunk, de 270 boldog fiatalnak szoríthatom meg a kezét és adhatom át a jól megérdemelt diplomát. És meggyőződésem, hogy ezek a fiatalok nemcsak diplomát vihetnek haza, hanem tudást is, hiszen az összes vizsgán jól szerepeltek – tette hozzá a rektor.

Az ünnepségre meghívást kapott Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, miniszterhelyettes, aki kihangsúlyozta, az, hogy a kárpátaljai magyarságnak van egy olyan főiskolája, ahol minden évben több száz végzős hallgató indul el a pályán – jelen esetben is 270 – annak az üzenete, hogy a kárpátaljai magyarságnak van jövője, s ennek legékesebb bizonyítéka a fiatalság.

– Ez a remény üzenetét is hordozza, és ebből a reményből kell táplálkoznunk, hiszen egy ezeréves nemzet vagyunk a Kárpát-medencében. Rengeteg olyan történelmi időszaka volt ennek a nemzetnek, amikor viszontagságos éveken mentünk keresztül, volt, hogy az egész ország, volt, hogy „csupán” egyes országrészek. Most abban az időszakban vagyunk, amikor a kárpátaljai magyarság szenved a legjobban a Kárpát-medencén belül, de történelmünk hagyatéka, hogy nincs olyan vihar, amit ne vészelnénk át, nincs olyan sorscsapás, amiből ne tudnánk felállni, erről szól az ezeréves történelmünk

– fogalmazott a politikus. Hozzátette, a sok nehézség ellenére a Rákóczi-főiskola is magas színvonalat tud nyújtani. – Az oktatók a legtöbbet és legjobbat igyekeznek a diákokból kihozni, a hallgatók szorgalmasak, fegyelmezettek, sokuknak mindeközben nehéz családi háttérrel kell megküzdeni, de a tanintézmény minden dolgozója támogatja őket. Ez egy közösségi teljesítmény. A mostani diplomaátadó mögött is nagyon sok egyéni munka és szorgalom, példamutatás, oktatói és szülői támogatás van, amire mindenki büszke lehet. De azt is fontos kiemelni, hogy a kárpátaljai magyarság mögött áll az egységes magyar nemzet, bízom benne, hogy ezt az itteni magyarság érzi is. Nemcsak az anyaország, hanem a felvidéki, erdélyi, vajdasági magyarok, illetve a diaszpórában élő magyar közösség is támogatja a kárpátaljai magyarokat. Mi a mi részünkről a támogatási programjainkat folytatjuk, legyen szó az oktatási intézményrendszerről, vagy a kulturális, önkormányzati, civil szervezetekről.

Készülünk arra az időre, amikor végre eljön a béke, és azon dolgozhatunk, hogy a kárpátaljai közösségeket megerősíthessük, és megindulhasson az újraépítkezés időszaka

– jegyezte meg Panyi Miklós.

Pálmai Gergely, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára különlegesnek nevezte az alkalmat, hiszen nemcsak diplomaosztó és tanévzáró eseménynek lehetünk a résztvevői, hanem annak, hogy a végzősök búcsút intenek az iskola falainak, valami új kezdődik számukra, új fejezetet nyitnak az életükben, egy új mérföldkőhöz értek el.

– Legyenek büszkék a diplomájukra, legyen ez az okirat a belépőjegyük egy olyan világba, amelyben nemcsak szakmai tudásukat, hanem emberi értékeiket is kamatoztathatják

– intézte szavait a végzősökhöz a politikus. Hozzátette, közös cél, hogy a határon túli magyar nyelvű képzések hatékonyságának és versenyképességének a feltételei megteremtődjenek. Az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy az együttműködés sikeres, amely a határon túli magyar közösségek megerősödését szolgálja, az anyaországi és a kárpátaljai intézmények együttműködése példaértékű. Végül azt kívánta a végzősöknek, hogy a diploma ne csak egy elért cél legyen, hanem egy új lehetőség, hogy tovább fejlesszék önmagukat, és hozzájáruljanak a közösség és a társadalom javához.

A végzős hallgatók nevében Barta Klaudia angol nyelv és irodalom képzésben részt vett hallgató mondott köszönetet. Fogadalomtételük után a diplomákat szakonként Csernicskó István és Orosz Ildikó, a főiskola elnöke nyújtották át a sikeres vizsgákat letett fiataloknak.

– A mostani friss diplomásaink 2020-ban, 2021-ben kerültek a főiskolára, akkor, amikor éppen Covid volt. Abban az időszakban online oktatás zajlott, tehát inkább „kint”, mint „bent” voltak, s folyamatosan arról álmodoztak, hogy legyen egy kis diákéletük

– fejtette ki Orosz Ildikó. – Éppen, hogy megkezdődött számukra a valódi diákélet, kitört a háború, s ismét olyan körülmények lettek, amik nyomott hagytak úgy az életükön, mint a tanuláson. Viszont az ittlét összekovácsolta őket, s egy kicsit úgy éltek a főiskolán, mintha egy üvegházban lennének. Most mi úgy érezzük magunkat, mint egy kertész, aki izgul a melegházban felnevelt palántáiért, hogy mi lesz azokkal, ha kiülteti a friss levegőre. Így vagyunk mi is, a főiskola vezetése, hiszen most el kellett engednünk a kezüket, de bízunk benne, hogy a friss diplomások megállják a helyüket az életben. Olyan helyen is, ahol továbbra is vihar dúl, sokféle veszély fenyeget. Abban reménykedünk, hogy a háború mihamarabb véget ér, és amit itt tanultak, azt a jövő építésére is felhasználják – tette hozzá a főiskola elnöke.

Az ünnepi alkalom a történelmi egyházak képviselőinek áldásával ért véget. Isten gazdag áldását kérte a jelenlévőkre, s életünkre Molnár János római katolikus esperes-plébános, Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke, valamint Lődár Jenő görögkatolikus áldozópap.

A felvételi kampány már folyamatban van, tárt karokkal várják azokat a fiatalokat, akik a főiskolán szeretnék folytatni a tanulmányaikat. A tanintézmény vezetése újabb képzések nyitásával, infrastrukturális fejlesztések végrehajtásával, a jövőre gondolva készül a következő tanévre.

Kapcsolódó cikkünk:

Hivatalos: egyetemi szintre emelkedik a beregszászi Rákóczi-főiskola

Forrás:
KISZó/Fotó: Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó