Határon átnyúló oktatási együttműködés

A Szatmár megyei (Románia) és kárpátaljai (Ukrajna) diákok és tanárok modern STEM oktatásban részesülhetnek a „STEMLab Synergy” projektnek köszönhetően.

A Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás az Ungvári Nemzeti Egyetemmel és az ukrajnai YADRO Projektmenedzserek Egyesületével együttműködve hivatalosan is elindította a „STEMLab Synergy: Jövőkép-formáló készségek fejlesztése a román és ukrán iskolákban” című projektet, amely 2025 májusában kezdődött. A projekt a 2021-2027 időszakban megvalósuló Interreg VI-A NEXT Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna Program keretében, európai uniós pályázati támogatásból valósul meg.

A projekt kapcsán a héten sajtótájékoztatót tartottak az Ungvári Nemzeti Egyetem (UNE) rektori hivatalában – olvasható a tourinform.org.ua turisztikai információs portálon.

„Az UNE jelenleg hat nemzetközi projektben is érdekelt, és következetesen fektetünk be az oktatási és tudományos infrastruktúra fejlesztésébe. A STEMLab Synergy projekt fontos eszköz a jövőbeli STEM-tanárok képzésének minőségének javításában. Emellett ösztönzi a karok közötti együttműködést az egyetemen, ami növeli az általános koordináció és hatékonyság szintjét ebben a ország számára kiemelten fontos területen.”

– mondta el Lengyel Miroszlava professzor, az UNE tudományos és pedagógiai munkáért felelős rektorhelyettese.

Jevhen Luksa, YADRO Projektmenedzserek Egyesület vezetője beszédében kiemelte, hogy integrált partnerséget építtetettek ki, amelyhez csatlakozott egy felsőoktatási intézmény, egy civil szervezet és a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás Romániából.

„Ez a modell lehetővé teszi a projekt céljainak szisztematikus megvalósítását, különösen a leendő tanárok hatékonyságának növelését gyakorlati képzéssel, módszertani támogatással és az oktatási környezet modernizálása révén.”

– fogalmazott Jevhen Luksa.

„A projekt valós lehetőségeket teremt az iskolák számára – elsősorban Ungváron és Kárpátalján – hogy csatlakozzanak a modern STEM-oktatáshoz. Eszközöket, platformokat és partnerségeket biztosítunk a tanárok továbbképzéséhez, a laboratóriumi bázis fejlesztéséhez és a projekt keretében képzésben részesülő szakemberekkel való interregionális együttműködéshez”

– jelentette ki Xénia Ohotnik, a STEMLab Synergy projekt ukrajnai koordinátora.

Ihor Korol professzora, az UNE rektorhelyettese elmondta, hogy az egyetem kulcsfontosságú szerepet játszik a projektben, hiszen éppen itt képezik a STEM-szektor tanárait és szakembereit.

„A projekt lehetőséget nyújt a laboratóriumi infrastruktúra modernizálására, a tanárok új megközelítésekkel való megismertetésére és az egyetem vonzerejének növelésére. Hosszú távon ez elősegíti a régióban keresett szakemberek képzését.”

– hangsúlyozta.

Nikoletta Lasán, Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás képviselője kiemelte, hogy a projekt lehetővé teszi a partnerintézmények infrastrukturális és oktatási potenciáljának erősítését.

„Nemcsak a laboratóriumok felszerelésére koncentrálunk, hanem a képzés rendszeres elemeire is – tréningekre, szakmai gyakorlatokra, műhelymunkákra és nemzetközi tapasztalatcserére. Ezek az elemek biztosítják az oktatási változások hosszú távú fenntarthatóságát és hatékonyságát.”

– fejtette ki.

A projekt a román és ukrán határmenti régiók STEM oktatásának javítására irányul. Szatmár megyében és Kárpátalján hasonló kihívásokkal szembesülnek: elavult oktatási eszközök, régi módszerek, alacsony tanulói motiváció, a STEM-pályákkal kapcsolatos sztereotípiák és a munkaerőpiaci elvárásoktól elmaradó tanulmányi eredmények. Ez korlátozza a versenyképes munkaerő kialakulását és a gazdasági fejlődést.

Kárpátalján a projekt az UNE bázisán egy STEM-központ létrehozását irányozza elő, négy laboratóriummal 22 ungvári iskola számára.

A kihívások kezelésére a projekt három fő pilléren alapszik:

  • Oktatási infrastruktúra. Hét modern STEM laboratórium jön létre: négy Ukrajnában és három Romániában, Szatmár megyében. Ezekben a laborokban a diákok gyakorlati kísérleteket végezhetnek korszerű eszközökkel.
  • Szakmai fejlesztés. 17 STEM oktatót képeznek ki, köztük 12 ukránt és 5 románt. 30 tanár vesz részt egy 30 órás akkreditált képzésen. A tanfolyam a digitális eszközök gyakorlati alkalmazására és korszerű STEM-módszerekre összpontosít.
  • Diákok motiválása. Kiterjedt tájékoztató kampány indításával lebontják a STEM-pályákkal kapcsolatos sztereotípiákat. Pályaválasztási vásárok, versenyek és egy határon átnyúló nyári tábor is szerepel a programban.

Várt eredmények Romániában és Ukrajnában:

  • 8 000 diák (12–17 év) részvétele STEM-aktivitásokban;
  • Legalább 100 tanár vesz részt a képzésben, és munkţja sorţn használja az elkészült anyagokat;
  • Nő a diákok érdeklődése a STEM-pályák iránt;
  • Megerősödik a határon átnyúló együttműködés.

A „STEMLab Synergy” valós válasz az oktatási infrastruktúra modernizálására. A projekt mottója: „STEM – Tudás az élethez”, ami azt üzeni: a STEM nemcsak tantárgy, hanem eszköz is ahhoz, hogy jobban értsük a világot és alakítsuk a jövőt.

PROJEKTINFORMÁCIÓK:

Teljes költségvetés: 444 405,86 EUR

EU hozzájárulás: 399 956,27 EUR

ADISM költségvetése: 219 978,40 EUR (90%-os EU-támogatással)

Megvalósítási időszak: 2025. május 15. – 2026. november 14. (18 hónap)

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó