Ukrajnában jelenleg nincs napirenden négynapos munkahét törvényi bevezetése – közölte a Foglalkoztatási Szolgálat. A hatályos munkajogi szabályozás heti 40 órás munkaidőt ír elő, amely csak kivételes esetekben – például fiatalkorúak, megváltozott munkaképességűek vagy egyéni megállapodás alapján – csökkenthető. Ugyanakkor a hadiállapot miatt egyes kritikus ágazatokban a heti munkaidőt épp ellenkezőleg, 60 órára emelték.
A szolgálat tájékoztatása szerint jelenleg nem érkezett olyan törvényjavaslat, amely országos szinten szabályozná a négynapos munkahetet. Ennek ellenére a kínált állások között többféle időbeosztás is szerepel: részmunkaidő, rugalmas vagy osztott munkaidő, többműszakos rendszer vagy éjszakai munka is elérhető. Jelenleg 876 részmunkaidős állás szerepel az egységes információs rendszerben, például orvosok, szociális munkások, tanárok, takarítók, pszichológusok, nevelők és sofőrök számára.
A bérek ezeknél a pozícióknál jelentősen eltérhetnek, a minimálbértől akár 60 ezer hrivnyáig is terjedhetnek.
A szolgálat emlékeztetett: 2019-ben már teszteltek egyes cégeknél négynapos munkarendet. A munkavállalók közérzete javult, a kiégés mértéke csökkent, ugyanakkor néhány szektorban – főként az órabérben fizetett munkakörökben – visszaesett a termelékenység.
A nemzetközi tapasztalatok szerint a négynapos munkahét leginkább az IT, a kreatív és az elemző területeken, valamint az eredményalapú bérezési rendszerekben működik jól, míg a szolgáltatásokban, mezőgazdaságban és a gyártásban kevésbé alkalmazható.
Jelenleg Ukrajnában kizárólag helyi megállapodásokkal valósítható meg a rövidített munkahét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.