Az Európai Unió egy 100 milliárd eurós (kb. 117 milliárd dollár) alap létrehozását fontolgatja Ukrajna támogatására, mivel az Oroszországgal vívott háborúnak egyelőre nincs vége – számolt be a Bloomberg bennfentes forrásokra hivatkozva.
A források szerint az alap a következő uniós hétéves költségvetés része lehet, amelyet várhatóan még ebben a hónapban tesznek közzé. Ha a tagállamok elfogadják a javaslatot, az új finanszírozás 2028-tól kezdődhet meg, biztosítva a folyamatos pénzügyi segítségnyújtást a háború sújtotta Ukrajnának.
Ez a lépés tovább növelné Európa szerepvállalását Ukrajna támogatásában, csökkentve az USA-ra nehezedő terheket. Mint ismert, Donald Trump amerikai elnök korábban szkeptikusan viszonyult Ukrajna további támogatásához, és egyes fegyverszállításokat is felfüggesztett – bár a közelmúltban enyhített ezen az állásponton.
A tervezett új támogatási modell a jelenlegi rendszerhez hasonló lenne, amelyben az Európai Bizottság vissza nem térítendő támogatásokkal és kedvezményes hitelekkel segíti Ukrajnát. A legtöbb kifizetés reformokhoz van kötve, amelyeket Ukrajna az EU-csatlakozás érdekében vállalt.
Az EU már eddig is közel 160 milliárd euró értékben nyújtott támogatást Ukrajnának a háború kezdete óta. Ez az összeg tartalmazza a G7-ek „ERA” (Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine) kezdeményezését is,
amely 50 milliárd dollárt irányoz elő Ukrajna számára – ebből 20 milliárdot az EU biztosítana orosz vagyonokból.
Emellett a sajtó szerint az EU 19 milliárd dollárt próbál előteremteni 2026-ra, hogy Ukrajna pénzügyi szükségleteit már a tél beállta előtt fedezni tudják, különösen az amerikai támogatás bizonytalan jövője miatt.
Eközben az Európai Parlament szerdán, strasbourgi plenáris ülésén elfogadott állásfoglalásában sürgette az Európai Uniót, hogy folytassa az európai bankokban tárolt és befagyasztott orosz állami vagyon elkobzását
és annak hozamaiból is folytassa Ukrajna támogatását – közölte az uniós parlament szerdán.
Az 507 szavazattal, 77 ellenében és 45 tartózkodás mellett elfogadott szövegben az EP-képviselők leszögezték: felelősségre kell vonni az Ukrajna által elszenvedett háborús bűnök elkövetőit, Oroszországnak pedig haladéktalanul meg kell állapodnia Ukrajnával a hadifoglyok átfogó, mindenkire kiterjedő cseréjéről.
Kijelentették:
az EU-nak és a hasonlóan gondolkodó partnereknek lényegesen hatékonyabb katonai, gazdasági, politikai és diplomáciai erőfeszítéseket kell tenniük azért, hogy Oroszországot rákényszerítsék a háború befejezésére, kezdve a tartós tűzszünettel. „A fellépés hiánya megbocsáthatatlan mulasztás az európai kormányok részéről” – fogalmaztak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.