Az ungvári járási Palágykomoróc családorvosi rendelője tisztán és rendezetten áll a falu főutcáján. A településen jelenleg Kovács Szilvia szürtei családorvos látja el a betegeket. A megoldatlan közlekedés ellenére rendszeresen jár a községbe és fogadja a gyógyulni vágyókat.
− Doktornő, mióta praktizál Palágykomorócon?
− Több mint fél évvel ezelőtt a településre kirendelt állandó családorvos szülési szabadságra ment. Ez Ukrajnában 3 évet jelent, így addig én látom el kollégáimmal a feladatait. Hetente két alkalommal fogadom a betegeket a helyi rendelőben, a többi napon Szürtében ügyelek.
− Milyen felszereltséggel bír az intézmény?
− Úgy gondolom, a palágykomoróciak az alapellátás terén nem szenvednek hiányt. Van EKG-készülékünk, műszerek az elsősegélyhez, gyógyszerek, számítógép és fénymásoló is.
Összehasonlíthatatlan az egy évtizeddel ezelőtti állapotokkal, amikor a négy fal között legfeljebb egy seb ellátására volt elegendő a kötszer.
Ezenkívül terhesgondozás is van, hetente jár ide a nőgyógyász.
− Melyek a legjellemzőbb betegségek a településen?
− Hideg időszakban a gyulladásos, hűléses megbetegedések a gyakoriak. Máskor a szív- és érrendszeri betegségek vannak első helyen, ezen belül élen jár a magas vérnyomás. Évről évre nő a 2-es típusú cukorbetegek száma, ami leginkább az idősebb korosztályt érinti. Sajnos növekvő tendenciát mutat a daganatos megbetegedések száma is.
A palágykomoróci körzet 840 pácienst számlál. Ide tartozik a szomszédos Kisszelmenc lakossága is. Ezen felül sokan külföldön tartózkodnak. A doktornő szerint ez egy teljes családorvosi praxisnak kevés. Így a környező településekről gyűl össze a kvóta.
− Az egészségügyi reform még alakulóban van, de már most észrevehető a pozitív változás. Sikerült létrehozni az elektronikus adatbázist a velünk szerződést kötő páciensekről. Emellett elkezdtük kiállítani az elektronikus recepteket is azon betegek részére, akik díjmentesen juthatnak hozzá a készítményekhez az Elérhető gyógyszerek állami program keretében. Több támogatást kapunk a Nemzeti Egészségügyi Szolgálattól. Gyógyszerek és felszerelés tekintetében is javult a helyzet.
Kovács Szilvia véleménye szerint jó úton halad az egészségügy. Igaz, sok mindenen kell még javítani, de valahol el kell kezdeni.
− Milyen akadályokkal kell megküzdenie munkája során?
− A közlekedés Palágykomoróc és Szürte között teljesen megoldatlan. A rövid távolság ellenére szinte lehetetlen autó nélkül eljutni egyik pontból a másikba. A palágykomoróci rendelő nem rendelkezik saját gépkocsival, így az odautazásokat a szürtei kirendelt autóval oldjuk meg. Kaptunk ígéretet arra, hogy Palágykomoróc is kap majd megfelelő járművet. Egyelőre várunk és reméljük, hogy mihamarabb valóra válik az ígéret.
Jó lenne ezenkívül, ha legalább naponta kétszer autóbuszjárat is lenne a települések között, a betegek ugyanis vagy stoppal, vagy kerékpárral tudnak csak eljutni a szürtei rendelőintézetbe.
− Mi a helyzet a védőoltások terén?
− A szülési szabadságok és a gyakori orvosváltás miatt elmaradtak a védőoltások. Azt most mi – gyermekek és felnőttek körében egyaránt – bepótoltuk. A szülők részéről pozitív fogadtatást tapasztaltunk, készséggel hozták az apróságokat torokgyík, gyermekbénulás és kanyaró elleni vakcinációra. Szerencsére oltóanyagból nem volt hiány, minden betegségre biztosított volt a kellő mennyiségű szérum.
Palágykomorócon a nővérkérdést is helyettesítéssel oldották meg, a szintén szürtei Tóth Natália ingázik a települések között. A helyi nővér ugyanis a kirendelt családorvoshoz hasonlóan – szülési szabadságát tölti. A nővért leggyakrabban infúzió bekötése kapcsán keresik fel, valamint szívfelvételért és injekcióért is hozzá fordulnak a betegek.
Csuha Ivett