A Fradi ízelítőt kapott a BL-szintből

Hiába volt a biztató, reményt adó 1–1-es döntetlen Zágrábban, a budapesti visszavágón a Dinamo Zagreb egészen más fokozatban futballozott a Ferencváros ellen, aminek súlyos vereség lett a vége a zöld-fehérek szempontjából. A Dinamo Kijev is kiesett a labdarúgó Bajnokok Ligájából, ami Olekszandr Hackevics vezetőedző állásába került. Azóta már az utódját is megtalálták a kijevi klubnál.

Kezdjük a sort az FTC fájó kiesésével. A horvátok már az első negyedóra végén a maguk javára fordították a párharcot, de az első félidőben a Fradi legalább nagyjából partiban volt ellenfelével, Tokmac kétszer is helyzetbe került, Sigér pedig a szünet előtti pillanatokban kis híján egyenlített, de ezúttal nem volt olyan szerencséje, mint egy hete Zágrábban. Fordulás után viszont más meccset láthatott a Groupama Aréna telt házas közönsége, amiben nem sok örömét lelte. A Dinamo három gólt gurított a Fradi kapujába, ami lehetett volna több is, ekkor már nem volt egy súlycsoportban a két csapat, amit csak tetézett Civicnek a félidő közepén történt kiállítása.

A horvát sajtó joggal fogalmazott úgy, hogy a Dinamo ezen az estén futballiskolát nyitott Budapesten.

Szerhij Rebrov, az FTC mestere józanul értékelt, elmondta, gyorsaságban, passzsebességben más fokozatban játszott a két csapat, ez eredményezte a nagy gólarányú különbséget. Nenad Bjelica, a vendégek edzője szakvezetői karrierjének három legnagyobb győzelme közé sorolta a budapesti négy–nullát.

A magyarországi sajtó háttéranyagait olvasva nagy az egyetértés abban, hogy a magyar bajnok még nincs a Bajnokok Ligája szintjén, de ettől még az Európa Liga főtáblája meglehet. Ehhez a litván FK Suduva Marijampole csapatát kellene legyőzni az EL playoff-körében, ahová átkerült a Ferencváros. Még mielőtt valaki legyintene az ellenfél hallatán, tegyük hozzá, ez a litván csapat zsinórban harmadszor van az EL csoportküzdelmeinek közvetlen kapujában, s a harmadik körben azt a Maccabi Tel-Avivot ejtette ki, amelyik játékosállományának értéke azonos a Ferencvároséval, s ez az izraeli klub volt az, amelyik tavaly nyáron kiejtette a Fradit az európai kupaporondról. A párharc első felvonását augusztus 22-én idegenben kezdik meg Lovrencsicsék, a visszavágót egy héttel később rendezik.

A Fradi kieséséhez visszatérve, olvassunk bele a Nemzeti Sport és a Magyar Nemzet egy-egy elemző cikkébe. A sportnapilap emlékeztet: „A bolgár bajnok ellen működött az elképzelés, és ha most arról írunk, Zágrábból ígéretes 1–1-es eredménnyel távozott az FTC, emlékezzünk vissza: a második selejtezőkörben a máltai Valletta a vártnál sokkal súlyosabb gondokat okozott a magyar bajnoknak. A budapesti meccsen csak Dibusz Dénes bravúrján múlt, hogy nem 3–2-es eredménnyel kellett a visszavágóra utazni, és még így is meleg pillanatokat élt át a szurkolótábor – a bolgárok elleni határozott fellépésből, a begyakorolt taktikából alig maradt valami. A Valletta elleni két meccs inkább a pontatlan passzokról, a rossz labdaátvételekről, a meg nem értésről maradt emlékezetes, mintsem a sima továbbjutásról. Nem utólagos okoskodás, már a máltai együttes ellen is csikorogni kezdett a bolgárok ellen olajozottnak tűnő gépezet, az imént vázolt labdakihozatalt már alig vagy egyáltalán nem engedte a horvát bajnok. Az pedig ijesztő volt, hogy a Fradi minden selejtezőjén kapott gólt, noha Dibusz Dénes sokáig kiemelkedő formában védett. A zágrábi első meccs előtt a Dinamo-edző Nenad Bjelica el is szólta magát. Azt mondta, ha a Fradi két belső védőjét mozgatják, futásra kényszerítik, nagyon zavarba hozható a magyar bajnok. A horvát csapat erős tíz perccel kezdett, de aztán lefékezett, Lasa Dvali mégis görcsöt kapott a hajrában – ez mutatta, hogy a formán kívüli Dinamo ellen is csak rengeteg futással, szinte erőn felül teljesítve tudja csak tartani a lépést az FTC. Emlékezzünk rá: egy esztendeje a Mol Vidi FC az iszonyúan megszervezett, kemény védekezésének köszönhette az Európa Liga-csoportkört. Magyar csapat enélkül esélytelen ezen a szinten, a Fradinak pedig mindvégig bizonytalan volt a hátsó alakzata – kedden egyenesen bántóan körülményesnek és súlytalannak bizonyult.”

A Magyar Nemzet szakírója pedig így fogalmaz: „Ne áltassuk magunkat a zágrábi 1-1-gyel, a kedd esti 0-4 reálisabb eredmény. A Dinamo, ha ennyivel talán nem is, de két-három góllal mindenképpen jobb csapat a Fradinál. A szerencse kegyelméből is kiharcolt idegenbeli döntetlen kissé elaltatta a ferencvárosiakat – szakembereket, játékosokat, szurkolókat egyaránt –, annak tudatában vált még fájdalmasabbá a keddi kudarc. Azokra szűkítve a kört, akik a BL-mérkőzéseken rendszeresen pályára léptek, a csapat összetételét persze más szempontból is vizsgálhatjuk. Dibusz ősfradista – a mai futballban ehhez elég annyi, hogy öt és fél éve a klub játékosa –, Lovrencsics és Blazic is alapember, Sigér és Heister tavaly nyáron jöttek, a többiek pedig vagy a télen, mint Dvali, Haratin, Szihnyevics és Tokmac, vagy e nyáron, mint Zubkov, Ihnatenko, Civic és Skvarka. Az NB I papíron legdrágább játékosát, az amúgy megfejthetetlen Isaelt és a tűzkeresztségen éppen túlesett Bolit nem számítva, ez az a keret, amelyet a Ferencváros vezetősége, a menedzsment összerakott. A BL-hez kevés, az NB I-hez sok, reméljük, az Európa Ligához éppen elég. Úgy is fogalmazhatunk, az EL rájátszásának az a tétje, hogy üzletileg igazolható-e a Ferencváros jelenlegi modellje.”

A Ferencvároshoz hasonlóan a Dinamo Kijev számára is véget ért a BL-álom.

Kádár Tamásék háromszor is vezetéshez jutottak a Bruges elleni visszavágón, de a belgák minden alkalommal tudtak válaszolni, ezzel megtartották hazai pályán szerzett egygólos előnyüket, az idegenben szerzett góloknak köszönhetően a D-betűsöknek eleve két góllal kellett volna győzniük. Az ukrán kirakatcsapat egymás után harmadszor bukott el a BL-selejtezőkön. Valamennyiszer Olekszandr Hackeviccsel a kispadon. Ezzel pedig elfogyott a klubvezetés türelme az edzővel szemben, aki 2017 nyarán vette át a csapatot, de bajnokságot nem sikerült nyernie, holott az alanyi jogon BL-főtáblát ért volna. Az utódkeresés közben még Szerhij Rebrov neve is felmerült. Ám végül nem ő, hanem a klub egy másik egykori ikonja, Olekszij Mihajlicsenko veszi át a marsallbotot. A játékosként 1988-ban Eb-ezüstérmes középpályás (a képen), volt ukrán szövetségi kapitány egyszer már volt a Dinamo mestere, 2002 és 2004 között, amikor kétszer is bajnoki aranyat nyert velük. Ezúttal is ez az elvárás vele szemben. Ám a nemzetközi kupaporondon is vár rá feladat, az EL-rájátszásában a svájci Basel lesz a rivális.

Az Európa Liga 3. fordulójában magyar érdekelt már nem volt, ukrán viszont kettő is. Közülük csak a Zorja Luhanszknak sikerült a továbbjutás. Viktor Szkripnik csapata a CSZKA Szófia elleni kinti 0–0 után hazai pályán 1–0-ra győzni tudott. A gólt a Dinamo Kijevtől kölcsönvett, már a bajnokságban is betaláló Nazarij Ruszin szerezte a 89. percben. Az már a rutintalanságával magyarázható, hogy rá egy minutumra kiállíttatta magát. Tegyük hozzá, a Zorja dolgát segítette, hogy az első félidő közepétől emberelőnyben játszhattak. Az egyre jobb formába lendülő Zorja a főtáblára jutásért a spanyol Espanyol ellen mérkőzik meg.

A Mariupol viszont befejezte idei kupaszereplését. A hazai gólnélküli iksz után vendégként sima, 4–0-ás vereséget szenvedett a holland negyedik AZ Alkmaar ellen.

A Bajnokok Ligája 3. körének visszavágói (dőlttel a továbbjutók): FTC–Dinamo Zagreb 0–4 (Ademi, 16. p., Petkovic, 47. p., Olmo 55. p., Gojak, 79. p.), Dinamo Kijev–FC Bruges 3–3 (Bujalszkij, 6.p., Sepeljev, 50. p., Mechele-öngól, 93. p. – Deli, 38. p., Vormer, 88. p., Openda, 95. p.), Karabah–APOEL Nicosia 0–2, AFC Ajax–PAOK Szaloniki 3–2, FC Köbenhavn–Crvena zvezda Beograd 1–1, BK Rosenborg Trondheim–NK Maribor 3–1, Celtic Glasgow–Kolozsvár 3–4, FC Porto–FK Krasznodar 2–3, Olympiakosz Pireusz–Basaksehir 2–0, LASK Linz–Basel 3–1.

A BL-playoff párosítása: Kolozsvár–Slavia Praha, Linz–Bruges, APOEL–Ajax, Olympiakosz–Krasznodar, Young Boys–Crvena zvezda, Dinamo Zagreb–Rosenborg.

Az Európa Liga selejtezők 3. fordulója visszavágóinak érdekesebb eredményei: Valletta–Asztana 0–4, Trabzonspor–Sparta Praha 2–1, AEK Athén–Craiova 1–1, PSV Eindhoven–Haugesund 0–0, Szpartak Moszkva–Thun 2–1, FK Suduva–Maccabi Tel-Aviv 2–1, The New Saints–Ludogorec 0–4, Viktoria Plzen–Antwerpen 2–1, Dinamo Tbiliszi–Feyenoord 1–1, BATE Boriszov–FK Sarajevo 0–0, Glasgow Rangers–Midtjylland 3–1, Frankfurt–Vaduz 1–0, Szoligorszk–Torino 1–1, Atromitosz–Legia Varsó 0–2, Espanyol–Luzern 3–0.

Forrás:
KISZó/Dunda György
Sport Közzétette:

Post Author: KISZó