Kié a kóbor állat?

Augusztusban méltatják a hontalan állatok világnapját. A cél, felhívni a közvélemény és a hatóságok figyelmét a kóbor állatok menhelyen való elhelyezésére, az onnan történő örökbefogadás fontosságára, valamint a nem kívánt szaporulat megakadályozására. Vidékünkön is komoly probléma ez. Vajon ki és mit tesz ez ügyben? – kérdezte a KISZó Horváth Alexandrát, a Bundás – Második Esély Egyesület elnökét.

– Hogyan alakult ez a csoport?

– Az alapítónk, Terlecki Andzselika gyerekkora óta nagy állatbarát. Két évvel ezelőtt egyik ismerőse az ő segítségét kérte egy sebesült állat megmentésében, és így álltak össze néhányan. Én tavaly ismerkedtem meg vele, szintén úgy, hogy segítségért folyamodtam hozzá. Aztán csatlakoztam a kis társasághoz, és azóta együtt dolgozunk.

– Önkéntes csoport az önöké, nincs menhelyük. Hol gyűjtik az állatokat?

– Beregszásznak van menhelye, de az üresen áll… Mi úgy oldjuk meg, ahogy tudjuk. Az egyik csapattagunk felajánlotta a saját udvarát. De általában a saját udvarunkra hozzuk az állatokat. Féregtelenítjük őket, beoltjuk, megvárjuk, amíg letelik a pár nap karantén, aztán a befogadónál vár, míg nem jön érte egy gazdi.

– Milyen gyakran fogadnak örökbe állatokat?

– Hála Istennek egyre gyakrabban. A kutyákat jobban szeretik. Most nagyon sok cicánk van. Listát vezetünk az állatokról, így tudjuk, melyik milyen oltást kapott, hová került. Az elmúlt bő két év alatt több mint 300 kutyát és körül belül 100 cicát adtunk örökbe. 2017 október 4-én hoztuk létre a csoportunkat a közösségi oldalon, onnantól számoljuk „hivatalosan” a megalakulásunkat.

– A közösségi oldalon történő megjelenés segített valamit?

– Részben igen, ám néha hátráltat. Mindenki nekünk akarja átpasszolni a talált állatokat. Rögtön minket hívnak, viszont amire kimegyünk a helyszínre, az eltűnik onnan. Meg sem próbálja maga begyűjteni, vagy egy kicsit gondozni. Nekünk sem ez a főállásunk, munka után, a család mellett végezzük, ingyen. Szeretnénk inspirálni az embereket, rávezetni őket, hogy egy kis ráfordítással és gondoskodással ők is megtehetik ugyanezt. Nem kell feltétlenül örökbe fogadniuk, csupán ha látnak egy kóbor állatot, etessék meg, szedjék rendbe, tegyék ki a Facebook-ra. Meglátják, hamar elviszi majd valaki.

– Hogyan lehetne megfékezni a kóbor állatokat?

– A legtöbb kutya a roma táborban van, onnan kerül ki. Ha lenne rendes finanszírozás, azokat a kutyákat is ivartalanítanánk, de nincs rá kapacitásunk. Cseh László állatorvos így is nagyon sokat segít, csak a gyógyszer árát fizetjük ki neki. A felelős állattartás is sokat javítana a helyzeten. Azt ajánljuk, hogy mindenki nézzen utána, mielőtt kutyát vesz, hogy milyen a természete. Nagy divat a husky, mert szép, de egy év után szélnek eresztik, mert megfogta a tyúkot, feltúrta az udvart, „rossz kutya”. Holott csak foglalkozni kell vele. Az is baj, hogy sokan, akik külföldre mennek dolgozni, itthon hagyják a kisállatukat. Pedig nem egy tárgyról van szó.

Simon Rita

Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó