Lezárult az általános felvételi kampány. Az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási–Tudományos Intézetébe (UMOTI) az idén némivel több elsős jelentkezett mint tavaly, s ha folytatódik ez a tendencia, hamarosan új szakokat is indítanak.
Dr. Spenik Sándor a KISZó-nak elmondta, idén a magyar nyelv és irodalom szak volt a legnépszerűbb.
– Milyen eredményekkel zárult a felvételi kampány?
– Kicsivel többen jelentkeztek hozzánk, mint tavaly. Negyvennyolc elsősünk van – jegyezte meg az UMOTI igazgatója. – A legnépszerűbb a Magyar Filológiai Tanszék, valamint a tavalyi év „nyertese”, a nemzetközi kapcsolatok (társadalmi kommunikációs és regionális stúdiumok) szak. Kevesebben érdeklődtek a reál tudományok, főleg a fizika iránt. Ez kicsit elszomorít, de sajnos ugyanez a tendencia az ukrán karon is. A felvételi kampány összességében eredményes volt. Büszkék vagyunk arra, hogy az egyetemünk az összukrajnai ranglistán is jól áll (8-13.), toplistás helyeket ért el. Ez szép teljesítmény, fejlődik az egyetem, minőségi oktatást tud biztosítani.
– Az idén több államilag finanszírozott helyet kaptak?
– Igen, mivel az érettségizők sokkal magasabb pontszámokkal érkeztek. Ez bekerült egy rendszerbe, ami alapján több helyet ítéltek meg nekünk. Huszonkettő volt biztosítva, tizennégyet el is foglaltak. Sajnos nyolc diák, akik államilag finanszírozott helyekre jutottak be, végül Magyarországra adta be az iratait, így azok a helyek elúsztak…
– Van magyarázat arra, miért választják kevesebben a reáltudományokat?
– Több is lehet, kérdés melyik a valódi ok. Például sokan mondják, hogy nehéz a matematika és a fizika. Szerintem inkább az a gond, hogy nem látnak perspektívát ezekben a szakokban. Ez nagy tévedés. Épp ezekre van a legnagyobb szükség. Minden évben legalább 5-6 helyi, illetve hozzánk érkező magyarországi munkaadó keres ilyen szakembereket nálunk. Mérnökökre, fizikusokra, informatikusokra nagy szükség van. Tavaly a filológiai tanszékre jelentkeztek kevesebben, idén viszont ott vannak a legtöbben. Lehet, hogy jövőre a fizika fog kiemelkedni, ez változó.
– Milyen érdeklődés volt az új, magyar–angol szak iránt?
– A Magyar Filológiai Tanszék égisze alatt hoztunk tető alá egy olyan szakot, ami ukrán anyanyelvűek számára kínál magyar és angol nyelvi képzést. Örülünk, hogy ott is indul egy csoport, erre is van igény.
– Tervben voltak még más képzések is…
– Igen, most mérjük fel rá az igényt. Továbbra is azt mondom, hogy a reáltudományokra nagy a kereslet, reméljük, hamarosan sikerül beindítanunk a mérnöki vagy a nemzetközi jog szakot is.
– Még tart a felvételi a doktorira.
– Igen, a mesterképzést elvégző diákjainknak most nagyon jó esélyeik vannak felvételt nyerni PhD-re. Az ukrán karokkal közösen majdhogynem minden szakon sikerül PhD-képzést indítanunk, ahol ösztöndíjat is biztosítanak a magyar diákoknak. Ez kiváló lehetőség. A fiúknak is egyfajta „menekülőút”, mivel mentesülnek a katonai sorozás alól, arról nem is beszélve, hogy rengeteg pályázatban vehetnek részt, és a munkaerőpiacon is jó alternatíváik vannak.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.