Tizedszer gyújtottak az üstök alá Gecsében

A mezőgecsei önkormányzat a Mezőgecsei Hagyományőrzők és Falufejlesztők Egyesületével karöltve immár tizedik alkalommal szervezte meg a Mezőgecsei Lekvárfőző Fesztivált. A korábbiakhoz hasonlóan egynapos rendezvényről volt szó, ám az már a kora reggeli órákban elkezdődött, hiszen a szilvát hajnalban üstbe kellett rakni, hogy abból estére lekvár legyen, a fesztivál vendégei a helyszínen, a szemük előtt főtt lekvárból vásárolni. Szatmárcseke, Nyíregyháza, Árpádhalom, Kiskunfélegyháza, Nagymagy, Asztély, Mezőgecse… összesen 13 csapat vett részt a különleges vetélkedőben.

– Korábban mi is csak falunapokat szerveztünk, de aztán jött az ötlet, mivel nálunk nagy hagyománya van a szilvalekvárfőzésnek, a szatmárcsekei mintára mi is rendezzünk lekvárfőző fesztivált azzal a céllal, hogy az később nemzetközivé váljon – mondta Mester András, Mezőgecse polgármestere. – És lám, nem is kellett erre sokáig várni. A fesztiválra egyre többen jönnek a határon túlról. A nagy hőség ellenére sok jöttek a fesztiválra.

– Biztos vagyok abban, hogy nincs két egyforma ízű lekvár.

Az igazi, jó szilvalekvár rézüstben készül, nélkülözhetetlen a jó ízű szilva. Én azt mondom, nem muszáj nemes gyümölcsnek lenni, mi is hasító- és nemtudomszilvából főzzük. E két fajta, százkilónyi szilvát mostuk oda a rézüstbe a kora reggeli órákban, hagyományosan cukor és egyéb adalékanyag nélkül. Ennek kell 8-10 óra, hogy olyan állaga legyen, ami évekig el eláll – mondta Nagy Anikó, Asztély polgármestere, a csapat vezetője, aki elárulta, finom babgulyással is készültek.

A szomszédos sátorban is erőteljesen kavarták a ciberét. A helyi, szépasszonyokból álló Tüzes Liliom csapat képviselte Mezőgecsét.

– Hagyományőrzőkként kötelességünknek tartjuk, hogy itt legyünk – mondta a mindig vidám Szatmári Viola, a Tüzes Liliom hagyományőrző csoport vezetője. – Nagyon jól érezzük magunkat, a lekvár mellett házi süteményeket kínálunk, s egymást váltva kavarjuk a lassan sűrűsödő ciberét, ami nemtudom- és hasítószilva keveréke. Finom lekvár lesz, mindig az, s mi sosem azért jövünk, hogy nyerjünk, a részvétel a fontos.

A lekvárfőzés mellett magyar nemzeti ételek főzésére és kóstoltására is lehetőség volt a nap folyamán, melyet minden éven nagy örömmel fogadnak a rendezvényre érkező vendégek, turisták. Most is finomabbnál finomabb egytálételek, levesek került a zsűri asztalára, ugyanis a bírálóbizottság ezeket is értékelte.

– Egy-egy ilyen turisztikai rendezvényen nemcsak a lekvárfőzésben akarnak a legjobbak lenni a csapatok, hanem egyéb ételek elkészítésében is. A lekvár tekintetében nagyon könnyű helyzetben vagyunk, leszünk, ugyanis minden csapatnál ugyanaz az alapanyag, ezért nem lesz nehéz különbséget tenni, talán annyi, ha nagyon erősen ég a tűz, a cibere odakozmál, ami később rossz utánízt kölcsönös a lekvárnak – magyarázta dr. Hanusz Árpád, a zsűri elnöke.

A Magyarországról érkezett szakember elmondta, számára is érdekes, hogy az itteniek nem csinálnak előtte ciberét, hanem folyamatosan töltik fel szilvával az üstöt, így kicsit hosszabb a sűrítési idő.

– Milyen ételkülönlegességeket hoztak önöknek értékelésre? – érdeklődtünk tovább a bírálóbizottság elnökétől.

– Elég vegyes egytálételeket kóstoltunk eddig, legutoljára épp babfőzeléket kaptunk pörkölttel. Önmagában ez nem számít különlegességnek, de amikor megkóstoltuk, igazán egyedi ízvilággal szembesültünk. A kiskunfélegyháziaktól sokféle színben pompázó húsos és egyéb finomságokkal töltött palacsintát kaptunk, ami viszont már valóban különleges és egyedi. Emellett ettünk házi csipetkével készült gulyáslevest, babgulyást. Nagyon várjuk a lekvárt is, biztos vagyok benne, hogy azok az ízek is felemelőek lesznek – mondta dr. Hanusz Árpád.

Ám a nap nemcsak a főzőcskézésről szólt. A gyerekeknek számos attrakcióval kedveskedtek a szervezők, s a meghívott vendégek is készültek. Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közgyűlése nevében dr. Papp Csaba jegyző üdvözölte a résztvevőket, jó szórakozást kívánt mindenki számára Barta József, a megyei tanács első elnökhelyettese, illetve Csizmadia Alexandra, a beregszászi konzulátus gazdasági attaséja.

Hegedűs Csilla

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó