Oltási rend – oltári rendetlenség

Az új tanév kezdetével várhatóan országszerte ismét megnő a kanyarós fertőzések száma, vélik az immunológusok. Ennél is nagyobb baj, hogy a diftéria feléledésétől is tartani kell.

Jelenleg Ukrajnában hetente 240-250 személynél azonosítják a kanyaró vírust, ám mivel nagyon sok felnőtt nem rendelkezik kellő immunitással a kór ellen, s figyelembe véve azt, hogy sokan nem kapták meg ellene a védőoltást, várhatóan az ősz kezdetével ismét növekedést mutat majd a betegek száma mind a gyerekek, mind a felnőttek körében.

Kárpátalján az év elejétől összesen 2294 fertőzöttet észleltek, közülük 1444 kiskorú volt.

Az elmúlt három hét folyamán átlagosan 7-15 beteget találtak megyeszerte.
A diftéria terjedése a páciensek és a politikusok, az orvosok és a sajtó viselkedésének függvénye lesz, véli Viktorija Timcsik, az egészségügyi minisztérium kárpátaljai laboratóriumának infektológusa.

– Elegendő diftéria és tetanusz elleni védőoltással rendelkezünk, a gyerekek és a felnőttek számára is jut belőle. Ahhoz azonban, hogy ne üssék fel fejüket ezek a veszélyes kórokozók, mindenkinek át kellene esnie a vakcináláson. A védőoltással megelőzhető fertőző betegségek kedvező járványügyi helyzetéről csak akkor beszélhetünk, ha az életkorhoz kötött kötelező védőoltások teljesítése hosszú évekre visszamenőleg meghaladja a 98 százalékot. Ennek következtében az elmúlt húsz évben nem fordult elő járványos gyermekbénulás, sem tetanusz. Kanyaróval, rózsahimlővel, mumpsszal csak szórványosan találkoztunk. Az elmúlt években felborult oltási rend miatt azonban viszonylag kevesen védettek a diftéria ellen.

A gyerekeknek például mindössze a 70 százaléka kapta meg az ellenszert.

Holott Kárpátalja jelenleg el van látva a szükséges oltóanyagokkal.

– Sokan az oltás után jelentkező mellékhatások miatt aggódva mondanak le a vakcinálásról. Mi történik a szervezetben egy-egy védőoltás elvégzése után, milyen reakciók, esetleg szövődmények kísérhetik azt?

– Tisztáznunk kell, hogy igen ritkán fordulnak elő mellékhatások az oltások után. Ám, mint bármely gyógyszer bevételekor, ezek nem zárhatók ki. A leggyakoribb reakció, amit az érzékenységet mutató emberek 5–15 százaléka tapasztalhat, a kisebb hőemelkedés, ami egy-két nap alatt elmúlik. Öt százalékuknál bőrkiütés jelentkezhet, ami egy-három nap múlva szintén elmúlik. A felnőttek körében előfordulhat ízületi fájdalom vagy ízületi dagadás, ami egy-három hétig figyelhető meg – mondta el a Kárpáti Igaz Szónak a szakember.

Ami az egyéb megbetegedéseket illeti, hosszú évek óta megfigyelhető, hogy az ősz, az új tanév kezdetével megnő a felső-légúti betegek száma. Aligha lesz ez másként az idén is.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó