Megtartotta éves közgyűlését a Kárpátaljai Magyar Vállalkozók Szövetsége (KMVSZ). Pataki Gábor, a szövetség alelnöke elmondta, a közgyűlés fő célja az volt, hogy szervezeti kérdésekben döntsenek, illetve konkretizálják a teendőket. Virág László elnök elmondta, a helyi rendezvények mellett részt vettek a Kárpát-medencében megtartott agrár- és vállalkozói fórumokon, ahol sok tapasztalatot szereztek. A Termelési Értékesítési Szövetkezeteknek (TÉSZ) köszönhetően Kárpátalján beindul a mezőgazdasági-feldolgozó ipar.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke köszönetet mondott a magyar kormánynak a támogatásért. Az Egán Ede Alapítvány elnökeként beszámolt az elmúlt három év sikereiről. Mint mondta, tervek a jövőre nézve is vannak, például nemsokára gazdaképzésekre kerül sor.
Buhajla József, az ungvári külképviselet főkonzulja kifejtette, Ukrajna többféle módon próbál minket megfélemlíteni, de mi kitartunk, itt vagyunk és leszünk, ezért fontos a gazdaságélénkítés folytatása is. A diplomata ehhez kérte a gazdák és vállalkozók támogatását.
– Az elmúlt évek alatt nagyon sok támogatás érkezett Kárpátaljára, aminek meg is van az eredménye. Mi az, amire várhatnak a vállalkozók, a gazdák? – kérdeztük dr. Grezsa István kormánybiztostól, akit a KMVSZ tiszteletbeli tagjává választottak.
– Önmagában az a tény, hogy alig fértek be a kárpátaljai magyar gazdák és vállalkozók a főiskola átriumába, jól mutatja, mekkora az érdeklődés a gazdaságfejlesztési programok iránt, és mennyire nem működik az a megfélemlítés, amelyet székházrobbantásokkal akartak elérni. Kárpátalja-szerte láthatunk fóliaházakat, mezőgazdasági gépeket, turisztikai fejlesztéseket, és hosszan lehetne sorolni, milyen beruházások valósultak meg. Mozgásba lendült a kárpátaljai magyar vállalkozói és gazdatársadalom és rövidesen elkezdi működését az a támogató-inkubátorház, amely jogi, könyvelési és pénzügyi kérdésekben fog tanácsokat adni. Illetve beindítunk egy olyan ukrán–magyar kereskedelmi céget is, amely a kárpátaljai áruk Magyarországra jutását tudja legálisan segíteni.
A tavalyi sikeres kukorica-vetőmag programot idén sokkal kiterjesztettebb formában folytatjuk. 2017-ben 880 zsák kukorica-vetőmagot hoztunk (egy zsák egy hektár), tehát ennyi hektár került bevetésre minőségi vetőmaggal, ami átlagban 30 százalékkal magasabb terméshozamot biztosított. Ehhez képest idén 12 ezer zsák vetőmagot kívánunk hozni, s ez már nem csak a magyar gazdák tulajdonában lévő földre lesz elég. Szeretnénk megszervezni a többlettermény felvásárlását, ez számításaink szerint akár 2 milliárd forint helyben maradó bevételt hozhat a kukoricatermeléssel foglalkozó gazdáknak. Emellett a napokban indította el a Nemzetpolitikai Államtitkárság 500 milliós forrással azt a fiatal vállalkozói pályázatot, amely a korábbi tematikus évekre alapulva várja a kárpátaljai gazdák és vállalkozók pályázatait is.
Hegedűs Csilla