Az eddigi legnagyobb létszámú fogolycserére került sor Kijev és a Donec-medencei szakadárok között.
Az eredeti megállapodás alapján Kijevnek összesen 306 embert kellett volna átadnia a szakadároknak – közülük 99-et a luhanszkiaknak és 207-et a doneckieknek – cserébe a 74 felkelők területén fogva tartottért. Az Ukrajinszka Pravda hírportál jelentése szerint viszont Kijev 237 embert adott csak át a két „népköztársaságnak” azért, mert 40-en a listán szereplők közül már korábban letöltötték büntetésüket és visszanyerték szabadságukat, 29-en pedig elutasították, hogy átadják őket. Az ukrán hatóságok az elmúlt napokban már jelezték a szakadároknak, hogy a listáikon szereplők közül többen elutasították a kiadásukat, de voltak olyanok is, akik a fogolycsere közben gondolták meg magukat.
A fogvatartottak cseréjét, amely egyébként több órát vett igénybe, két szakaszban hajtották végre. A két szakadár terület közül először a Luhanszk megyeivel cserélt Kijev foglyokat a Doneck megyében lévő, szakadár ellenőrzésű Horlivka településhez legközelebb fekvő majorszki frontátkelőnél. A luhanszki szakadárok 16 embert adtak át az ukrán félnek, cserébe 73 foglyot kaptak az előzetes megállapodás szerinti 99 helyett. Olga Kobceva, a luhanszki szakadárok fogolycserével foglalkozó illetékese szerint azért csak 73 foglyot kaptak vissza, mert a többiek egy része „amnesztiát kapott”, másik része nem akart visszatérni.
A második szakaszban Kijev képviselői Horlivka határában cserélték ki a foglyokat a másik önkényesen kikiáltott szakadár területtel, a „donecki népköztársasággal”. Onnan 58 foglyot kaptak vissza, viszont a korábbi megegyezés szerinti 207 helyett 43-mal kevesebbet, azaz 164 foglyot adott át nekik Kijev.
A csaknem négy éve tartó fegyveres konfliktus eddigi, egy nap alatt végrehajtott legnagyobb létszámú fogolycseréjét több mint egy éven át tartó egyezkedés előzte meg a Kijev, Moszkva és az EBESZ képviselőiből álló minszki összekötő csoport és a szakadárok között. A tárgyalások több ízben megszakadtak, a kicserélendő foglyok listája eközben nemegyszer változott.
Nagyobb létszámú fogolycserét a szemben álló felek utoljára 2015 elején hajtottak végre.
A korrespondent.net értesülése szerint tegnap megkezdődött a következő fogolycsere előkészítése. Irina Lucenko pontos számokat még nem tudott mondani. Annyit viszont igen, hogy a szeparatisták 25 fogvatartott személy hollétéről tájékoztatták Kijevet, s ezeket készek szabadon engedni. Az elnök parlamenti megbízottja elmondta, jó néhány orosz állampolgárságú hadifoglyot tartanak őrizetben annak biztosítására, hogy átadásukért cserébe Moszkva bizonyosan hazaengedje az Oroszországban bebörtönzött ukrán állampolgárokat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.