A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség szervezésében, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének szakmai koordinációjával az elmúlt hétvégén 23. alkalommal került megrendezésre az Által mennék én a Tiszán népdalverseny.
A megmérettetés 1995-ben Pál Lajos, Magyarország Érdemes Művésze megtisztelő címmel elismert népzenész gondolataiban fogalmazódott meg, aki akkor a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskola igazgatójaként tevékenykedett. A vetélkedőt, amelynek az első pillanattól kezdve pártfogójává vált a pedagógusszövetség, eleinte Tiszapéterfalván rendezték meg. Az idő múlásával az esemény egyre népszerűbbé vált és kinőtte az iskola falait. Ezután méltó helyet kapott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola berkeiben. A szervezők célja, hogy felmérjék a magyar anyanyelvű gyerekek énektudását, valamint a fiatalok megismerkedjenek a különböző tájegységek népdaléneklési kultúrájával és a magyar autentikus népzenével.
A hétvégi versenyre sok énekes „pacsirta” érkezett, hogy összemérje tudását. Őket nagyszerű zsűri értékelte: dr. Gerzanics Magdolna, a Vass Lajos Népzenei Szövetség szakmai vezetője, népzenekutató, újságíró, Dr. Alföldi István, a Vass Lajos Népzenei Szövetség szakmai vezetője, a Magyar Rádió Zenei Együttesek nyugalmazott igazgatója, újságíró, Berta Alexandra, a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének óraadó tanára, Szecsődi Rita ének-népzene tanár, muzeológus és Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének vezetője.
Dr. Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke kifejtette, a cél az, hogy a magyar népi hagyományok ápolása mellett Bartókra is emlékezzenek. Ugyanis Bartók Béla születésnapja környékén tartják a rendezvényt.
– Ezzel a versennyel az emlék mellett szeretnénk megőrizni a kárpátaljai magyar népi hagyományokat, és a fiatalokat is erre ösztönözni. Hasonló céllal hoztuk létre a Szól a fülemüle néptáncversenyt is, ami szintén ösztönzően hat az iskolai ének-zenetanárokra, művészeti vezetőkre, hogy felkészítsék a gyerekeket a vetélkedőkre – fogalmazott Orosz Ildikó.
A nyertesek kategóriánként:
I. kategória (6-12 évesek)
Arany minősítés, I. helyezett – Gyurkó Abigél
Arany minősítés, II. helyezett – Snicer Zsófia
Arany minősítés, III. helyezett – Bíró Ingrid,
II. kategória (13-18 évesek)
Arany minősítés, I. helyezett – Popovics Emese
Arany minősítés, II. helyezett – Filep Lili
Arany minősítés, III. helyezett – Tatár Fruzsina
Arany minősítés – Kökörcsényi Fruzsina
Arany minősítés – Mitro Barbara
Arany minősítés – Filep Kata
Énekegyüttes kategória
Arany minősítés, I. helyezett – a Napsugár Kicsi Énekkara (Kárpátaljai Népi Zenede)
Arany minősítés, II. helyezett – a Napsugár Nagy Énekkara (Kárpátaljai Népi Zenede)
Arany minősítés, III. helyezett – Hangicsáló Énekegyüttes (Mezővári Credo Zenei Stúdió)
Arany minősítés – Hangraforgó Énekegyüttes (Sárosoroszi)
Arany minősítés – Gyöngykaláris Kórusiskola (Kisgejőc)