Mi az igazság a „magyar csodaszer” körül?

Tényszerűen a hydroxychloroquine-sulfatról

Miközben egyre több honfitársunk fertőződik meg a COVID-19 koronavírussal, a nemzetközi sajtóban igencsak egymásnak ellentmondó információk jelennek meg a kritikus állapotban lévő betegek gyógyszeres ellátása kapcsán. Az ma már mindenki számára köztudott, hogy ebben a csatában a kórházi ágy + lélegeztető gép + orvosi-nővéri szakszemélyzet triász a legfontosabb, de felmerül a kérdés, vajon milyen gyógyszeres kezelésekre van lehetőség. Nos, mint nemrégiben megtudhattuk, bár a koronavírust elpusztító specifikus hatóanyag jelenleg nem áll az emberiség rendelkezésére – Kínában, eddig nem bizonyított közlések szerint, jó eredményeket értek el HIV-ellenes antivirális szerek és széles hatásspektrumú antibiotikumok kombinációjával – de van egy hatóanyag mely a tünetek kezelésénél 60-70 százalékos sikert eredményezett.

Ez a szer ráadásul olcsó, a megfelelő alapanyagok és technológiák birtokában könnyen előállítható,

és évtizedes tapasztalattal rendelkezünk mellékhatásainak és ártalmainak ismerete terén is. A szert úgy hívják hydroxychloroquine-sulfat, vagyis gyógyszerész szakzsargonban „klorokin”

A hatóanyag a kínai, olasz és német koronavírusos betegek kezelése során bizonyítottan igen jó eredményeket hozott!

A Pécsi Orvostudományi Egyetem közlése szerint a szer hatékonysága több, mint reménykeltő. Vizsgálataik szerint a „klorokin” közepesen súlyos esetekben 10 betegből 7-nél nagyon komoly segítséget jelentett. A hatóanyag stratégiai fontosságát pedig mi sem bizonyítja jobban, mint a tény, hogy március 25-től a Magyarország kormánya e hatóanyag exportját megtiltotta, holott Magyarország az egyik legnagyobb hydroxychloroquine-sulfat elállító Európában. Mára pedig a magyar gyógyszeripar a rendelkezésre álló több mint 2 tonnányi hatóanyagból elkezdte a koronavírusos tünetek enyhítésére optimalizált gyógyszer készítését.

A hydroxychloroquine-sulfat, mint hatóanyag koronavírusos esetekben történő használata persze nem kétségektől mentes, hiszen noha egy régóta ismert, malária-ellenes gyógyszerről van szó, de a COVID-19 elleni használata kapcsán még nincs elégséges tapasztalat.

Előreláthatóan fél évbe is beletelhet ilyen célú alkalmazásának nemzetközi engedélyeztetése, noha mellékhatásait és kockázatait malária-gyógyszerként nagyon jól ismerjük.

Mindezek ellenére Magyarországon vis majorra hivatkozva megkerülték az engedélyeztetési procedúrát (van egy eredményes hatóanyagunk, ismerjük mellékhatásait, kockázatait a maláriás esetekben, tehát nincs értelme húzni-halasztani alkalmazását a koronavírusos megbetegedéseknél), és 2,2 millió beteg ellátásához szükséges mennyiségben kezdték el a tabletták gyártását.

Ugyanakkor a hatóanyagot egyetlen ukrajnai patikus sem ismerte. Sipos Irén salánki és nagyszőlősi gyógyszerész például a következő információkat adta:

– Jelen pillanatban hydroxychloroquine hatóanyagú gyógyszer nincs az ugocsai gyógyszertárakban.

Mivel ezt a hatóanyagot eleve egy malária ellenes szer tartalmazza, a mérsékelt égövi Ukrajnában eddig nem volt szükség rá, az ukrajnai gyógyszergyárak jelenleg nem állítják elő. Itt viszont a „jelenleget” szeretném hangsúlyozni, hiszen percről-percre változik a gyógyszergyárak által előállított szerek listája. A gyógyszer-katalógusokat átböngészve viszont ma sajnos ilyen hatóanyag-tartalmú gyógyszert nem találtam.

Matúz István

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó