Izgulnak a magyarországi továbbtanulást fontolgató kárpátaljai érettségizők│KISZó-háttér

Minden évben akad néhány diák a végzősök között, akik a szülőföldi továbbtanulás helyett a magyarországit részesítik előnyben. Idén a karantén-intézkedések miatt nincsenek egyszerű helyzetben.

Mint arról korábban beszámoltunk, Magyarországon az Operatív Törzs tájékoztatóján Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár beszélt a határon túl élő, Magyarországon érettségizni szándékozó diákokkal kapcsolatos tudnivalókról.

Elmondta, amennyiben valakinek szükséges a határ átlépése, úgy az adott diákkal a kormányhivatal, illetve az intézmények részéről ezen a héten megtörténik a kapcsolatfelvétel, lehetővé teszik a határátlépést, és

az ő esetükben nem kell karanténba vonulni,

illetve szükség esetén kollégiumi elhelyezést biztosítanak a számukra.

A magyar érettségin minden évben néhány száz Magyarországon állandó lakcímmel nem rendelkező személy vesz részt. Ők döntő többségükben a szomszédos országokban élő magyarok, de a világ bármely országából érkezhetnek és érkeznek is jelentkezők, jellemzően azért, hogy utána a magyar egyetemen tanulhassanak tovább.

Magyarország Ungvári Főkonzulátusának vezető konzulja tájékoztatott, a weboldalukon folyamatosan frissítik az információkat, érdemes nyomon követni, mert napról napra bővebb tájékoztatással szolgálnak.

Kuti László hozzátette, a témával kapcsolatban azok a kárpátaljaiak, akik szeretnének érettségizni, Bujdosó János, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetőjét kereshetik a [email protected] címen, aki mindenre készséggel válaszol. Az érettségi vizsgák miatti határátlépési szándékot nála kell jelezni előre!

A hivatalos tájékoztatóban az áll, hogy a magyar hatóságok mindent el fognak követni, hogy az érintett jelentkezők a határt átléphessék és a vizsgákon részt vehessenek, ennek körülményeiről tájékoztatást fognak kapni, illetve a kapcsolattartók (esetünkben Bujdosó János) a Kormányhivatalokkal egyeztetni fogják a diákok számára kijelölt helyszíneket.

A magyar oldalról tehát már megtették a kellő lépéseket, viszont az ukrán oldalon nincs ekkora mozgolódás. Az igazgatókban és a diákokban rengeteg kérdés merült fel.

Megkeresésünkre a Nagyberegi Református Líceum igazgatója elmondta, náluk is van néhány diák, akiket érint az érettségi, ezért minden követ megmozgatnak, hogy a diákok átjussanak a vizsgákra.

Kovács András rendkívül tájékozott, ám számos olyan kérdés van, amire még ő sem kapott választ.

– Az idén 37 végzősünk van. A diákjainkat az itthoni továbbtanulásra ösztönözzük, de minden évben akadnak páran, akik itt is és ott is megpróbálják – magyarázza Kovács András. – Arról, hogyan jutnak át az ukrán határon, még nincs világos elképzelés. Egymás között beszélnek ezt azt, de nincs hivatalos bejelentés. Zajlik a kapcsolatfelvétel, hogy miden gördülékenyen menjen a májusi érettségire.

Viszont a diákok aggódnak, hogy ha sikerül is átjutni és le tenni a vizsgát, vajon időben megkapják-e itthon a bizonyítványt, ami mint tudjuk, a sikeres magyarországi felvételi elengedhetetlen dokumentuma.

Itthon még nem tudjuk mikor lesznek az érettségi vizsgák, a karanténtól függ. Minimum egyhónapos eltolódással számolunk így is. Ám ha nem kapják meg még az előtt, mielőtt kihirdetik Magyarországon a ponthatárokat, ami általában július 23-25. körül szokott történni, akkor nagy valószínűséggel nem jutnak be sehová. Nem hiszem, hogy néhány külföldi diák miatt kitolnák a határidőt… Az is frusztráló, hogy a héten lehetett eldönteni, hogy visszalép-e a magyar érettségi lehetőségétől a diák vagy sem. Nagy dilemma ez is a számukra, mivel több mint 20 ezer forintba kerül egy vizsga, az emelt szintű pedig 40 ezerbe. Ha visszalép, akkor a pénzt is visszautalják, de ezzel lemond arról, hogy idén bejut a felsőoktatási intézményekbe. Viszont ha nem mondja vissza, és mégsem sikerül majd átjutnia a határon, akkor nem csak a bejutást, de a pénzt is bukta. Kivárunk. Folyamatosan jönnek az új információk, reméljük a legjobbakat.

A nagyberegi igazgató elmondta, még a keresztféléves képzések nyújthatnak megoldást, amire általában ősszel lehet jelentkezni. Ebben a lehetőségben bízik Szabó Árpád is. A Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium igazgatója elmondta, náluk nagyjából a végzősök fele jelentkezett magyarországi felsőoktatási intézményekbe.

– Felvettük a kapcsolatot a Beregszászi Konzulátussal, akik biztattak, a magyar részről mindent megtesznek azért, hogy a diákok átjuthassanak.

Azon dolgoznak, hogy ez mindkét oldalról megoldott legyen. A szülőkkel is folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, de ők is tanácstalanok. Ha most nem sikerülne az érettségi, akkor legfeljebb a keresztféléves képzésekre vagy a pótfelvételi eljárás során juthatnának be a diákok, de akkor már csakis önköltséges helyekre. A másik megoldás, hogy az itthoni felsőoktatási intézményeket választják, mivel itt jóval később lesz a felvételi eljárás.

Simon Rita

Fontos információk!

#FELVÉTELI

Szóbeli vizsgákat csak azon tárgyakból tartanak, ahol csak szóbeli vizsga van előírva, illetve azok számára, akik az írásbeli alól mentességet kaptak.

  • Gyakorlati vizsgák csak az alábbi tárgyakból kerülnek megtartásra: informatika: mindkét szinten; informatikai ismeretek: mindkét szinten; mozgóképkultúra és médiaismeret: középszinten; távközlési ismeretek: mindkét szinten; vizuális kultúra: csak emelt szinten.

A felvételihez szükséges szintemelő vizsgákat megtartják, az előrehozott, és az előrehozott szintemelő vizsgákat nem.

  • Aki nem ez évben jelentkezik a felsőoktatásba, annak nem kötelező idén érettségi vizsgáznia, visszavonhatja jelentkezését. Ekkor a jelentkezés költségeit visszatérítik.

Módosítani az érettségi jelentkezésen az alábbi módokon lehetséges: visszavonhatod jelentkezésed; emelt szintű jelentkezésed középszintűre módosíthatod; középszintű jelentkezésed nyelvi érettségi esetében emelt szintűre módosíthatod.

  • Az írásbeli vizsgák alatt legfeljebb 10 ember tartózkodhat a teremben egymástól legalább 1,5 méteres távolságban.

A 2019/20-as tanévben szerzett résznyelvvizsga (csak szóbeli vagy csak szóbeli) komplex (C-típusú) nyelvvizsgának számít a 2020-as felvételi során, és többletpontot ér.

  • Az emelt szintű nyelvi érettségi – annak ellenére, hogy csak írásbeli részből fog állni –, teljes értékűnek számít, és középfokú nyelvvizsgát ad.

Ha a projektmunka az írásbeli vizsga része, úgy azt is be kell adni. Ha a vizsgatárgy vizsgaleírása alapján a beadott projektmunka megvédése a szóbeli vizsgarész egy eleme, akkor szóbeli vizsgál elmaradásával a projektmunka megvédése is elmarad.

  • Emelt szintű kiegészítő vizsga esetén van lehetőség a megyei kormányhivatalban kérvényezni, hogy a vizsga a lakóhelyhez közelebb kerüljön megtartásra.

Utólagosan jelentkezni érettségi vizsgára továbbra sincs lehetőség.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó