Ukrajnában keddre 401 új esettel 9410-re emelkedett az azonosított koronavírusos fertőzöttek száma, a betegségben elhunytaké pedig 19 esettel 239-re nőtt – közölte kedden az ukrán egészségügyi minisztérium. Hárommilliónál is több fertőzöttje, míg 210 ezernél több halottja van a koronavírus-járványnak világszerte.
A betegségből eddig 992-en gyógyultak fel, közülük az elmúlt napban 128-an. Az Ukrán Tudományos Akadémia számításaira hivatkozva Denisz Smihal miniszterelnök még a múlt héten – az országos karantén május 11-ig történő meghosszabbításának szükségességét indokolva – közölte, hogy az elkövetkező időszakban két csúcspont várható a fertőzés terjedésében Ukrajnában: az első április végén, a második pedig május 3-8. között.
Az egészségügyi dolgozók körében a fertőzöttek száma keddre 1843-ra emelkedett, ugyanakkor 209-en már felgyógyultak a betegségből, viszont 311 kórházi ellátásra szorul, s közülük hét lélegeztetőgépen van.
Ukrajnában jelenleg 2980 Covid-19 beteg szorul kórházi ápolásra és közülük 121-et kellett lélegeztető készülékre kapcsolni. Eddig Ukrajnában 98 719 laboratóriumi, úgynevezett PCR-tesztet végeztek el.
Közben Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány a szerdai ülésén engedélyezni fogja szigorú feltételek mellett a kiskereskedelmi élelmiszerpiacok újranyitását az országban. A kidolgozott határozat szerint a piacokon egyebek mellett kötelező lesz az árusoknak és a vásárlóknak is arcmaszkot viselniük, a bejáratoknál pedig testhőmérséklet-mérést fognak végezni. Ezen felül tíz négyzetméterenként csak egy vevő tartózkodhat.
A piacokat szűk két hete záratta be ismét a kormány, azután, hogy március végén még újra engedélyezte a működésüket. A piacok működésének azért van Ukrajnában komoly jelentősége, mert ott jóval olcsóbban lehet élelmiszereket – főként húst, gyümölcsöt és zöldséget – vásárolni, mint a szupermarketekben. Az újabb bezárás indoka az volt, hogy a piacokon nem tartották be a karanténkorlátozásokat.
Közben a Rejting neves ukrán szociológiai csoport felmérése szerint az utóbbi két hétben jelentősen
– 19-ről 29 százalékra – nőtt azok száma, akik bevallottan naponta többször is kimennek a lakásukból az utcára.
Az ukránok 23 százaléka naponta egyszer, 37 százalékuk néhány naponként megy el otthonról, és csupán 11 százalékuk mondta azt, hogy igyekszik nem elhagyni a lakást, ha nem feltétlenül szükséges.
Csehországban folytatódik a közéletet és a gazdaságot korlátozó, márciusban bevezetett intézkedések fokozatos feloldása, amit a koronavírus-járvány terjedésének jelentős lelassulása tett lehetővé. Hét elején kinyithattak a 2500 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletek és a legtöbb szolgáltató is. Az üzemeltetők azonban minden esetben kötelesek betartani a szigorú speciális higiéniai szabályokat.
Kinyitottak a fitness- és a wellness-központok is, de az öltözők és a zuhanyozók használata nélkül.
A ruházati boltokban tilos a vásárolt áru felpróbálása.
A köztereken már engedélyezett legfeljebb tíz ember csoportosulása, de a szájmaszkok kötelező használata várhatóan június végéig érvényben marad. Továbbra is zárva vannak a vendéglők, az iskolák, a színházak, a mozik és elmaradnak a sportrendezvények. A prágai kormány feloldotta a külföldi utazások tilalmát is, de kiderült, hogy a szomszédos országok korlátozó intézkedései miatt a csehek gyakorlatilag mégsem tudnak sehova utazni.
Nem egyformák a tünetek és nagyon eltérő intenzitással jelentkeznek, egyebek mellet ez is rendkívül megnehezíti a koronavírus-járvány elleni küzdelmet. Most hat további tünet került fel a már ismert jellemzők listájára
– írja a The Nem York Times.
Eddig a láz, a köhögés és a légszomj volt az, amik alapján sejteni lehetett a vírus jelenlétét, az amerikai járványügyi központ (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) szakemberei azonban az eddig tapasztaltak alapján további hat tünetről mondták ki, hogy koronavírus-fertőzésre utalhat – írja a cikket szemléző hvg.hu.
Erre a listára most újabb egyértelmű tünetként felkerült:a reszketés, a hidegrázás, az izomfájdalom, a fejfájás, a torokfájás, valamint a szaglás és az ízérzékelés elvesztése. A bejelentés egységesítheti a vizsgálatot, mert noha ezeknek a tüneteknek egy részéről eddig is sejteni lehetett, hogy a koronavírus-fertőzés jelei lehetnek, hivatalosan nem szerepeltek a tünetlistában. Az egyéb tünetek között szerepelhet még a fáradékonyság, a hasmenés, a lábon megjelenő kiütések/sebek, valamint az allergiásokra is jellemző orrfolyás, szemvörösödés.
Az immunrendszer válaszreakcióit befolyásoló tocilizumab nevű gyógyszer hatékonynak bizonyult a súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttek esetében egy egyelőre még nem publikált francia tanulmány szerint, amelynek eredményeit a párizsi közkórházak igazgatósága (AP-HP) ugyanakkor közzétette.
A tocilizumabbal végzett kezelés jelentősen lecsökkentette az lélegeztetőgépre szorulók és az elhunytak arányát azokhoz képest, aki a hagyományos kezelést kapták – közölték a párizsi szakemberek. Azt is jelezték, hogy az első komparatív kísérlettről van szó, amely bebizonyította a kezelés klinikai hatékonyságát a súlyos gyulladásban szenvedő Covid-19-es betegek esetében.
Az eredményeket a kísérletet végző párizsi orvosok néhány héten belül teszik közzé egy tudományos lapban.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.