2020. július 1-ig az oktatási intézmények vezetői kötelesek megszüntetni a határozatlan időre kötött munkáltatói szerződést azokkal a pedagógusokkal, akik már nyugdíjat is kapnak.
A Középfokú oktatásról szóló törvény hatályba lépésével elrendelték a határozatlan időre megkötött munkaszerződések megszüntetését is a középiskolai tanintézményekben, ha a pedagógusnak az életkora szerint már nyugdíj is jár.
Július elsejéig az igazgatók kötelesek az állami és a közintézményekből elbocsátani azokat a tanárokat, akik már nyugdíjkötelesek, és éves lejáratú munkaszerződést kötni velük.
Abban az esetben, ha ezt nem teszik meg, a törvény szerint elbocsájtják a nyugdíjas pedagógust.
Az év lejártával új szerződést kell kötni az oktatóval.
A hírrel kapcsolatban megkerestük Kovács Pétert, aki elmondta, náluk három pedagógus érintett.
Az Ungvári Magyar Tannyelvű Elemi Iskola és Drugeth Gimnázium igazgatója úgy fogalmazott, ez az intézkedés sem a fizetésben, sem pedig a szabadságolásban nem okoz változást.
– Az új rendelet értelmében kénytelenek vagyunk új szerződést kötni azokkal a tanárokkal, akik már elérték a nyugdíjkorhatárt. Az egyéves szerződések azonban semmilyen komolyabb hátrányt nem okoznak tanárainknak – mondta Kovács Péter igazgató. – A törvény szerint mostantól az oktatási intézmények vezetőit is legfeljebb hat évre lehet megválasztani, amely terminus lejárta után újra meg kell pályázni a pozíciót. Egy személy egymás után ugyanabban az intézményben maximum kétszer töltheti be az igazgatói állást.
Azonban amilyen gyorsan reformálódik nálunk az oktatás, az is kétséges, hogy egy év múlva még érvényes lesz a fentebbi intézkedés…
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.