A természet újraértelmezői │KISZó-beszámoló

Magyarország Ungvári Főkonzulátusa a karantén okozta hosszú kihagyás után ismét megnyitotta előcsarnokát a művészek és műkedvelők előtt. Ezúttal Szocska László szobrász és Tóth Róbert festő mutatkozott be.

A kiállítás megnyitóján Kuti László köszöntötte a vendégeket, felhívta a jelenlévők figyelmét a kötelező maszkviselésre és a távolságtartásra.

Az első beosztott konzul elmondta, úgy gondolták, itt az ideje, hogy folytassák a hagyományukat, miszerint a külképviselet aulája megjelenési lehetőséget biztosít kiváló kárpátaljai művészek számára.

Buhajla József rendhagyónak nevezte a megnyitót.

– Elég hosszú időt kihagytunk a karantén miatt, de a rendszeres kiállítások folytatása nem is volt kérdéses – jegyezte meg az ungvári főkonzul.

– A karanténon túl azért is rendhagyó ez az alkalom, mert eddig egyetlen képzőművészeti ág képviselője mutatkozhatott be, most viszont Szocska László szobrászművész és Tóth Róbert festőművész alkotásait közösen tárjuk a nagyközönség elé. Mindkét alkotó a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának kiválósága. Nem tüntették fel az alkotásaik címét, hanem hagyják, hogy az emberek saját maguk képzeljenek bele azt, amit szeretnének.

A művészekről és műveikről egy kicsit bővebben Kulin Ágnes, a Révész Imre Társaság elnöke szólt:

– Első ránézésre furcsa lehet a két művész egymás mellett, hiszen a szobrász és a festő különböző alkotói nyelven szólal meg, és más-más formát talál gondolatai átadására – kezdte a RIT elnöke. –

Ami talán mindkettőjükben közös, hogy munkájukra erősen hat a természet.

Amíg Szocska László a mélyben rejtett alakformákból kiindulva halad és építi fel munkáit, addig Tóth Róbert a tájat engedi be az elméjébe, és a belső tájait festi képeire. Egy kívülről befelé és egy mélyből kifelé haladó gondolkodást és alkotói munkát látunk. László a mikro és makro világok fraktálrendszerét vizsgálja és építi újra műveiben. Ez az ő szobraiban egy sajátos, szép, nőies világot hoz létre. Róbert a táj adta ingerekre és a pillanat erejére reagál. A munkáin a táj érzelmeire gyakorolt hatása jelenik meg. Furcsa páros, de nem csak az bennük a közös, hogy mindketten a RIT tagjai: mindketten a természet szavára figyelnek, és a saját hangjuknak, a saját stílusuknak megfelelően válaszolnak arra.

A két kiállító megköszönte a bemutatkozás lehetőségét, majd invitálta a jelenlévőket, hogy együtt elmélkedjenek a műveikről.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó