Ukrajna az egyik legnagyobb és legjelentősebb az unióval határos országok közül, és ekként az Európai Unió (EU) szomszédságpolitikájának egyik fő kedvezményezettje. Mivel az általános korrupció fenyegeti az ország gazdasági növekedését és társadalmi fejlődését, az Európai Számvevőszék értékelni fogja, hogy mennyire eredményes a magas szinten elkövetett ukrajnai korrupció leküzdésére irányuló uniós fellépés.
Ukrajna 2003 óta részt vesz az európai szomszédságpolitikában, és hat évvel ezelőtt, az ún. Euromajdant követően végül társulási megállapodást is aláírt. Az Európai Bizottság 2014 óta összesen mintegy 15 milliárd eurót különített el Ukrajna részére, s ezzel annak legnagyobb adományozójává vált. Az unió fő célkitűzése, hogy támogassa az ország reformprogramját a gazdasági integráció és a szorosabb politikai társulás felé vezető úton.
Ukrajnát a jogállamiság tiszteletben tartásának alacsony szintje és igen elterjedt korrupció jellemzi. Ezt a két problémakört – a szegénység és a háború mellett – az ország fő gondjai között szokás számon tartani, állapítja meg a Világgazdaság cikke. A Transparency International 2019. évi korrupcióérzékelési mutatója szerint Ukrajna 180 ország között a 120. helyet foglalja el. Még aggasztóbb, hogy Ukrajna magas szinten elkövetett korrupciótól és oligarchák befolyásától szenved, ami súlyosan hátráltatja gazdasági fejlődését.
„A magas szinten elkövetett korrupció és az állam foglyul ejtése továbbra is elterjedt és rendszerszerű jelenség Ukrajnában. Nem kerülhet sor gyökeres változásra, amíg ezeket nem kezelik mélyrehatóan” – nyilatkozta Juhan Parts, az ellenőrzésért felelős számvevőszéki tag.
Mivel Ukrajna az egyik legfontosabb szomszédos partnerországunk, ellenőrzésünk különösen az uniós támogatás és intézkedések hatékonyságát és végeredményeit fogja értékelni.
Az EU–Ukrajna társulási megállapodás a jogállamiságot és a korrupció elleni küzdelmet egyaránt kulcsfontosságú prioritásnak tekinti az ország demokratikus, gazdasági és társadalmi fejlődésének támogatása szempontjából. Az unió ezenkívül a makroszintű pénzügyi támogatási és költségvetés-támogatási programjait, illetve a vízumliberalizációt illető feltételeket szabott meg, amelyek a korrupció megelőzését és leküzdését célzó intézkedéseket követelnek meg.
A számvevők behatóan meg fogják vizsgálni, hogy az EU eredményesen támogatta-e Ukrajnát a magas szinten elkövetett korrupció elleni küzdelemben. Az ellenőrzés különösen a következőkre irányul: az Európai Bizottság megfelelő intézkedéseket dolgozott-e ki, valamint, hogy az uniós támogatás elérte-e a magas szinten elkövetett korrupció elleni küzdelem terén várt eredményeket?
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.