A Kárpát RobiPro foglalkozásai közel egy éve zajlanak. Első nagydobronyi alkalmukon még arról kaptunk tájékoztatást, milyen céllal és tematikával várják az érdeklődőket. Most a digitális művészet világába kalauzolják el az arra fogékonyakat. Az új képzés helyszíne Nagydobrony, melynek első foglalkozására kedden került sor.
Bara Tünde
– Az elmúlt időszakban a foglalkozásaink jelentősen változtak, sokkal komolyabb eszközeink vannak. Olyan legókészletekkel rendelkezünk, amelyek az előzőeknél jóval komplexebbek, így nagyobb gépeket tudunk belőlük építeni. Előzőleg a foglalkozásaink két részre tagolódtak. Először előadást tartottam, például a környezetszennyezésről vagy a katasztrófákról, majd a témához illő makettet, robotot készítettünk. Ez inkább a kisebbek számára volt érdekes. Az újabb készlet esetében nincsenek témák, viszont rengeteg legódarab van,
így 2-3 foglalkozásba is beletelik, míg egy robotot teljes egészében megépítünk.
Összehasonlítva az előzővel, több parancsot adhatunk a gépeknek, több irányból lehet megközelíteni magát a feladatot is. A hangsúly a programblokkok összerakásán van – kezdi beszélgetésünket Csatlós Roland, a nagydobronyi robotikafoglalkozások vezetője.
– Milyen képességeket fejleszt a gyerekeknél?
– A kézmotorikát, a szemérzékelést, mivel vannak nagyon pici, színes legódarabok, aminek a megkeresése több percbe is beletelik. Nagy türelem és odafigyelés kell hozzá.
– Folyamatosan fenn tudják tartani a foglalkozások iránti érdeklődést?
– Most kevesebben jelentkeztek, illetve az előző csoportból hét gyerek folytatta. A jelentkezők száma egyrészt a vírushelyzet miatt csökkent, másrészt azért, mert ez már idősebb gyerekeknek való.
– Hogyan hatott a járványhelyzetet az alkalmakra?
– Betartva a karantén szabályait meg tudtuk tartani a foglalkozásokat, mivel nagy terem áll rendelkezésünkre, így fizikálisan is be tudtuk tartani a megkövetelt távolságot. Egy foglalkozás másfél óra, így viszonylag kis ideig tartózkodunk egy légtérben. Ezenkívül kértük, hogyha valakit aggaszt a fertőzésveszély, inkább maradjon otthon.
– Hol tudják hasznosítani a résztvevők az itt megszerzett tudást?
– Akár az iskolában is. Már negyedik osztályban informatikaórán megjelenik a scratch programozás, ami nagyon hasonlít ahhoz, amit itt csinálunk. Ott például egy kiscicát kell irányítani számítógépen, itt pedig élőben egy robotot.
– Mi inspirálta a digitális művészet kurzus meghirdetését?
– A véletlennek köszönhető az egész. Kurmai István, a Kárpát RobiPro vezetője keresett fel egy vállalkozóknak szóló tanácskozás után. Megemlítettem, hogy szívesen tanítanánk gyerekeknek digitális rajzolást.
Ebből kialakult egy párbeszéd és felkértek rá, hogyha van hozzá kedvem, kihasználva a már meglévő eszközöket más területen is, taníthatnék digitális rajzolást és festést.
Nagyon örültem neki, hiszen vannak személyes tapasztalataim. Nagy lehetőség rejlik benne és sikerélményt nyújt, nemcsak a gyerekek, hanem a felnőtteknek is – veszi át a szót Balog István, a kurzus oktatója.
– Milyen területen hasznosítható tudás?
– Az első cél maga az örömszerzés lenne. Aztán jó lenne, ha megértenék az összefüggéseket. Meg kell tanulniuk a szoftver használatát, azon kívül például azt, mikor milyen ecsetet vagy színt használjanak. Tervben van illusztrációk készítése mesékhez, akár olyanokhoz is, amelyek itt, Kárpátalján születnek. Kurmai István felesége maga is ír meséket, amelyekből, ha jól tudom, hanganyag is készül és ezekhez próbálnánk megalkotni képanyagot.
Ha valaki komolyan érdeklődik a digitális művészet iránt, az foglalkozhat vele magasabb szinten is, annál is inkább, mert jó pénzkereseti lehetőség.
Ez egy óriási világ, amibe beletartozik a logó-, animáció-, rajzfilm-, illusztrációkészítés stb. A képzés bevezetésként szolgál ebbe a világba – ecseteli a logóiról is ismert grafikus.
– Jól gondolom, hogy amúgy is hiány van mifelénk az ilyen képzésekből?
– Egész Kárpátalján hiány van belőle és nem csak magyar nyelven.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.