A vállalkozók, vállalatvezetők egyre több és újabbnál újabb kihívásokkal találják szembe magukat. Az elmúlt év világjárványos, karanténos hónapjai sokakat szinte megoldhatatlan feladatok elé állították.
Most arra kerestük a választ, mit tettek azok, akik sikeresek maradtak. Egyesek a régen is alkalmazott „oszd meg és uralkodj” elvét ültették át a mai realitásokba.
Ennek lényege, hogy a beosztottakat, bármilyen létszám esetén, célszerű több kisebb csapatra osztani, kinevezni azok vezetőit. A fő célt javasolt apróbb részekre darabolva mindegyik munkaközösség részére konkrétan meghatározni.
Szabjuk meg a csoportnak, hogy fogalmazzák meg a teendők végrehajtásának időrendi sorrendjét és ütemét.
A csoport vezetője hetente egyeztet a vezetőséggel, ezáltal lehetőséget kap arra, hogy önállóan döntsön a beosztottjai munkarendjéről, a végrehajtók jutalmazásáról, illetve fegyelmezéséről.
A módszer lehetőséget biztosít minden csoportnak, illetve dolgozónak, hogy ne az egész termelés eredményét, hanem kifejezetten a saját részlegük munkafolyamatát figyeljék, tökéletesítsék. Így sikerélményük lesz akkor is, ha a végeredmény nem ideális.
A módszer tökéletesen megfelel a napjainkban oly divatossá vált távmunka végzésére, ugyanis minden alkalmazott a maga feladatára koncentrál.
Amennyiben egyes folyamatok bármilyen módosításra, tökéletesítésre szorulnak, esetleg fölöslegessé válnak, úgy a munkavállalók azonnal kapcsolatba léphetnek akár a legfelsőbb vezetéssel is.
Ez a közvetlen kapcsolat azonban komoly felelősséget ruház a vezetőre is, hiszen neki gyorsan kell döntenie, amihez persze elengedhetetlen követelmény, hogy értsen a szakmához.
Előfordulhat, hogy a dolgozó által felvetett módosítást másra kell bízni, esetleg az új feladat végrehajtása előléptetéseket eredményez. Olyan szakemberekre is szükség lesz, akik már az ő vezetése alatt fogják megvalósítani a megváltozott termelési folyamatot.
A kiscsoportos munkaszervezésnek van még egy nagyon jó hozadéka. Lehetőséget ad az eddig tömegmunkát végző dolgozónak arra, hogy megmutassa, tud-e irányítani, van-e felelősségérzete a mások által elvégzett feladatok iránt, illetve kiderül, melyik az a hierarchikus szint a vállalaton belül, ahol a képességeit maximálisan kamatoztathatja.
Cs. I.