Megtartotta első ülését a bővített hatáskörű magyar–ukrán oktatási munkacsoport szerdán Kijevben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi tárgyalásainak eredményeképpen – tájékoztat az MTI.
A közlemény szerint Pacsay-Tomassich Orsolya, a magyar delegáció vezetője, a munkacsoport társelnöke az ülésen hangsúlyozta: fő célja, hogy a kisebbségek anyanyelvhasználatát korlátozó ukrán oktatási törvény elfogadását követően kialakult helyzet megoldódjon.
A magyar fél a realitásokat figyelembe véve konstruktív javaslatokat fogalmazott meg, bízva abban, hogy azok minden fél számára elfogadhatók lesznek.
Tudatták azt is, hogy a magyar küldöttség a tárgyalások során részletes képet kapott az ukrán oktatási reform megvalósításáról, illetve Ukrajna elképzeléseiről az ottani nemzetiségi tannyelvű oktatás jövőjéről.
A magyar fél hangsúlyozta azt is: meg kell találni az egyensúlyt, amely biztosítja a magyar anyanyelvű oktatás fennmaradását és megőrzését is.
Az ülésen a véglegeshez közeli állapotba hozták a diplomák kölcsönös elismerését biztosító, úgynevezett ekvivalencia egyezményt, valamint Pacsay-Tomassich Orsolya budapesti látogatásra hívta meg ukrán partnerét a közös gondolkodás folytatására – olvasható a közleményben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.