Mondják, a nő ha nem is tudja, mit akar, azt is nagyon akarja. No, nem kell mindjárt túlbonyolítani a dolgokat, hiszen Szerb Antal is megmondta már, hogy a nők mind egyformák: csak az egyik ilyen, a másik olyan. A megoldóképlet szintén egyszerű hozzájuk, mindössze két módja van, hogy bánni lehessen velük – csakhogy egyiket sem ismeri senki. A férfi és nő közötti kapcsolaton elmélkedve Karinthy Frigyes is eljutott a legegyszerűbb kérdésig, hogy ugyan: „Lehet-e őszinte barátság férfi és nő között…”, s ha „igen vagy nem és ha igen, miért nem?”
Hegedűs Csilla
Mindannyian ismerünk a fentiekhez hasonló szellemes aforizmákat a női lélek és természet sajátosságairól, viszont a beregszászi színház Köszi, köszi…! című kabaréjával nem vállalkozott arra, hogy feltárja a női lélek állítólagos kiismerhetetlen rejtelmeit, vagy hogy bizonyítsa a női jellem elvitathatatlan jegyeit, ahogy nem ad jól bevált receptet a különbözőségek kezelésére sem. Sokkal inkább ízelítőt nyújt az emberi természet sajátosságaiból, az élet tipikus, sokszor mulatságos szituációiból, amelyeket végignézve nyugtázhatjuk: akárhogy is igyekszünk elrontani, az élet mégis lehet szép.
A kabaré szereplői Orosz Melinda, Gál Natália, Sőtér István, Szabó Imre, Cséke Adrienn, Fornosi D. Júlia, Vass Magdolna, Ferenci Attila, Szilvási Szilárd és Heczel Jázmin.
Az előadást két, jól ismert színművész, Vass Magdolna és Gál Natália alkalmazta színpadra, a premier után ők avattak be a részletekbe.
– Színészként érdekes volt kipróbálni a rendezéshez hasonló, mondjuk úgy, színpadra alkalmazást. Ez a szituáció nem is olyan egyszerű, hiszen két minőségben is helyt kellett állnom. De hála Istennek csodálatos kollégákkal vagyok körülvéve, akik toleránsak. Kicsit féltem attól, nem lesz-e sértő, ha valami építő jellegű dolgot ajánlok. A próbafolyamat alatt nagyon jól vettük az akadályokat, nagyszerűen tudtunk együtt dolgozni. Azt hiszem, ebben a mostani időszakban óriási szükség volt egy ilyen jellegű előadásra, mert könnyedséget hozott a mindennapokba, és úgy érezhetjük, nem is annyira szörnyű a világ, amilyennek most látszik – jegyezte meg Vass Magdolna.
A művészek a műfaj olyan nagyjainak írásai közül válogattak, mint Gábor Andor, Heltai Jenő, Karinthy Frigyes, Lőrincz Miklós, Molnár Ferenc és Rejtő Jenő. A jeleneteket népszerű dallamokkal színesítették, zongorán Antal Diána kísért.
– A közönség láthatóan nagyon jól szórakozott. Ti hogy éreztétek magatokat?
– Szuper jól, de azért mindig van bennünk egy kis drukk. Én nagyon izgultam, és ez most egészen más volt. A próbák alatt, amikor kívülről néztem az előadást, és be-beugrottam a dalok előadásába, a jelenetekbe, még tudtam, tudtunk hozzászólni, változtatni a dolgokon, ám most nagyon izgultam a kollégáimért. Viszont úgy érzem, sikerült az, amit meg szerettünk volna mutatni, s ez boldogsággal töltött el bennünket.
Gál Natália nem első ízben alkalmazott színpadra előadást, viszont kabaréval még nem próbálkozott. Milyen volt a közös munka? – érdeklődtem a színművésztől.
– Ötletünkről beszéltünk Sin Edinának, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház Jótékonysági Alapítvány igazgatójának, aki az elképzelésünk mellé állt, hiszen ő is gondolkodott már ilyen témájú előadásban, így az alapítvány szervezésében valósult meg a bemutató. Mindannyian egyetértünk abban, hogy kell az embereknek a vidámság, hiszen mostanság túl sok a bezártság, a bizonytalanság.
– Miért éppen a férfi és a nő kapcsolata?
– Az általam készített produkciók között akadt már olyan, amelyiknek ez volt az alapgondolata, mert hiszem, hogy ez örök téma, és mindig ki lehet hozni belőle valami újat. Az előadás jó néhány pillanatában önmagunkra ismerhettünk, és nevetni tudtunk a saját kis baklövéseinken. A kabaré egyébként a Kárpátaljai KultúrKaraván keretében valósult meg, és reményeink szerint sok helyszínre eljut majd. Mi egyértelműen sokat szórakoztunk, sokat nevettünk egymás bakijain, a poénokon, és ez bennünket is feltöltött – mondta mosolyogva a színművész.
A premieren részt vevők is sokat nevettek, feltöltődtek, és valóban nagy szükség van a mostani szomorú, bizonytalan időszakban egy-egy ilyen estre.