A legalizálással az állam komoly bevételekre számít.
A nemzetközi szaksajtó 2018-ban 300 millió euróra saccolta az Ukrajnában illegálisan működő szerencsejáték-iparág bevételét. 2020-ban már az ukrán parlament képviselői is megértették, hogy a szerencsejátékok legalizálásával ennek a horribilis összegnek legalább egy részét be kellene terelni az állami költségvetésbe, ezért megalkották az ide vonatkozó törvényt.
Csuha Ivett
A 2021-es évi költségvetés már azzal számol, hogy a szerencsejátékokat működtető vállalatok 7,4 milliárd hrivnyával járulnak majd hozzá az államháztartáshoz. A törvény szerint a játéktermek üzemeltetésére csakis olyan jogi személyek kaphatnak engedélyt, amelyek törzstőkéje meghaladja a 30 millió hrivnyát, és banki letétbe tudnak helyezni több mint 43,2 millió hrivnyát. Ez utóbbi garantálná a majdani nyeremények kifizetését.
Hatféle lehetőség közül lehet választani: kaszinó, nyerőgépek, fogadóirodák, lóversenyek, online kaszinó működtetése és online pókerversenyek szervezése.
A törvény nem korlátozza az egy jogi személy által kiváltható engedélyek számát.
Haladjunk sorban. A kaszinók üzemeltetéséhez kétféle licenc szükséges. Először is engedély a kaszinó, mint vállalat, üzemeltetéséhez. Ezt 5 évre adják ki.
Kiváltása Kijevben 360 millió hrivnyába kerül, más városokban „mindössze” 180 millióba.
Emellett külön engedély szükséges minden egyes játékasztalra, illetve nyerőgépre. Minden rulettasztalért 1 milliárd 50 milliót, más típusú játékokat nyújtó standokért 540 ezret, a nyerőgépekért 36 ezret kell fizetni. Egy játékbarlang összesen 250 nyerőgépet üzemeltethet.
A törvény azt is megszabja, hogy a kaszinók Kijevben kizárólag ötcsillagos szállodákban kaphatnak helyet, más városokban erre a célra megfelelnek a négycsillagosok is. Ez azonban csak abban az esetben lehetséges, amennyiben az előbbiben minimum 150, utóbbiban legalább 100 szoba áll rendelkezésre. Az ötcsillagos hotelekben a játékterem területe nem lehet kevesebb 500 négyzetméternél. A kaszinóknak legalább 50 munkahelyet kell biztosítani, ám 21 évnél fiatalabb alkalmazottat nem foglalkoztathatnak. A játékosok életkora szintén nem lehet kevesebb 21-nél.
A játékbarlangok területén nem működhet bank, hitelintézet, zálogház és más típusú pénzintézet. Nem engedélyezhetik a belépést drog és alkohol befolyása alatt álló személyeknek.
Nyerőgépek akár háromcsillagos szállodákban is lehetnek, itt a feltétel a fővárosban minimum 50, vidéken 25 szoba.
Az ötéves engedély 45 millió hrivnyába kerül. Az automaták kívülről nem látható, 300 négyzetméteres területen helyezhetők el.
A fogadóirodák működtetése első körben 180 millió hrivnyába kerül. A lóversenyeken fogadást szervezni 6 ezer hrivnyás engedély birtokában lehet.
Online kaszinó 39 millió hrivnyáért nyitható, online pókerjátszmák szervezéséért 30 milliót kell fizetni.
A lehetőség tehát adott, ám érdemes fejben tartani, végső soron csakis az üzemeltető nyer.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.