Max Adamenko munkácsi idegenvezető, a bivaly évéhez igazítva különleges, már-már bizarr túrákat szervez egy kárpátaljai farmra, ahol mind a mai napig több mint 300 ezer adag bikaspermát őriznek – számolt be a különleges turistalátványosságról az NTN országos tévécsatorna.
A farmot a 70-es évek elején alapították. A szarvasmarha inszemináló központban, ami nevéből adódóan az állatok mesterséges megtermékenyítésével és szaporításával genetikai szelekcióval foglalkozott. Adamenko elmondása szerint itt tenyészették ki a Kárpáti barna szarvasmarhát. Hivatalosan a fajtát 1973-ban ismerték el. Kitenyésztésében jelentős szerepet játszott Kárpátalja jellegzetes klímája, amely hasonló az alpesi területhez.
A farmon 1995-ig tartottak tenyészbikákat, az itt tartott állatok különleges bánásmódban, a megszokottól eltérő takarmányozásban részesültek, amely arra szolgált, hogy a bikák kiváló minőségű és mennyiségű spermát adjanak.
Bár állatokat már nem tartanak a farmon, viszont az évek során begyűjtött bikaspermákat továbbra is itt tárolják. A különleges tartályokban, folyékony nitrogénben, mínusz 200 fokon őrzik a pótolhatatlan örökítőanyagokat.
A különleges túra résztvevői betekintést nyerhetnek abba, hogyan is zajlott a bikasperma begyűjtése, előkészítése a tároláshoz. Tenyészbikák fotójával ellátott albumokat lapozhatnak. A bikáknak egyébként gyakran magyar nevet adtak.
A kárpátaljai spermatúra nem hiányozhat egy bizarr láványosságokról szóló listáról. Az idegenvezető szerint a turisták köreben igen népszerű a nem hétköznapi látványosság.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.