Vigyázat! Teljes erejével támad a nyár │KISZó-háttér

Hogyan vészelhetjük át a hőséget?

Az átlagosnál jóval magasabb hőmérséklet már nem csak a gyermekek, az idősek vagy a keringési betegségekben szenvedők számára jelent megpróbáltatást. A hőség mindannyiunk szervezetét megterheli. Nézzük, mire kell odafigyelnünk, hogy elkerüljük a meleg okozta kellemetlenségeket.

Magyar Tímea

– A tartós forróság és a testben keringő kis mennyiségű folyadék hőkimerülést okozhat. Tünetei az erős verejtékezés, sápadtság, izomgörcsök, fáradtság, gyengeség, szédülés, fejfájás és émelygés vagy hányás. Elsősorban az idős, magas vérnyomású embereket, valamint a szabadban fizikai munkát végzőket érinti. A hosszú ideig tartó izzadás bőrkiütést vagy görcsöket is okozhat – figyelmeztet Viktorija Csendej, a megyei közegészségügyi központ immunológusa.

– Testünk normális körülmények között az izzadás által hűl le, de nagyon nagy hőségben elveszítheti ezt a képességét. Ilyenkor gyorsan emelkedik a test hőmérséklete, ami hőgutát idézhet elő. Ez igen nagy veszélyekkel jár, károsíthatja az agyat és más szerveket, esetenként akár halálos kimenetelű is lehet.

Tünetei a vörös, forró, száraz bőr, a szapora pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, émelygés, zavartság vagy tudatvesztés.

Ha valakinél a fentieket tapasztaljuk, hívjuk a mentőket. Addig is, míg megérkezik a segítség, fontos a beteg lehűtése. Vigyük árnyékba, permetezzük vagy mossuk le hideg vízzel, esetleg alkalmazzunk hideg fürdőt. Ha a levegő páratartalma nem túl magas, nedves lepedőbe is csavarhatjuk, s közben legyezzük.

A hőséggel kapcsolatos betegségek elkerülése érdekében igyunk sok alkoholmentes folyadékot. Lehetőleg mondjunk le az édes italokról, igyunk ásvány- vagy lehűtött forralt vizet.

A tejtermékek közül a kefír a legalkalmasabb. Fogyasszunk minél kevesebb húst, térjünk át a könnyen emészthető zöldségekre, gyümölcsökre.

Ügyeljünk rá, nehogy romlott legyen az étel. A szabadban viseljünk könnyű öltözéket, széles karimájú kalapot, zuhanyozzunk langyos, aki bírja, hideg vízzel és menjünk légkondicionált helyiségbe. Segít, ha naponta többször vizes kendőt teszünk a tarkónkra, ami lehűti a véráramlást. Ugyancsak javítja a vérkeringést, ha lábunkat néhány percre vízben áztatjuk – javasolja a doktornő.

Igyekezzünk megakadályozni, hogy a hálóhelyiség felmelegedjen (például sötétítőfüggöny, éjszakai-hajnali szellőztetés alkalmazásával). Folyadékpótlásra – különösen a délutáni, esti órákban –, semmiképpen nem alkalmasak a koffeintartalmú italok, a kóla vagy a teák.

Az alkoholfogyasztással ugyanez a helyzet, nemegyszer lehet okozója az elégtelen, szakaszos alvásnak vízhajtó hatásánál fogva is.

Jó az is, ha napközben egyenletes mennyiségben fogyasztunk folyadékot, nem pedig lefekvés előtt sokat, mivel annak ugyanilyen hatása lehet. Nagy evések, zsíros ételek ilyenkor még inkább megülhetik a gyomrot, ezért késő délután már csak gyümölcsök, könnyű ételek fogyasztása ajánlatos.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó