Az egész kontinenst sújtó rendkívüli hőhullám következtében a szomszédos országokban hőségriadót rendeltek el. Az utcákon ivóvizet osztanak a járókelőknek, akiket az üzletek, irodák kötelesek beengedni a légkondicionált helyiségekbe némi felfrissülésre.
Vidékünkön azonban nincs sem riasztás, sem rendkívüli állapot. A korábbi években előfordult, hogy a megyei közigazgatás elnöke a hivatalokban elrendelte a munkaidő rövidítését. Ezeket az órákat később le kellett dolgozni. Az intézkedés mindaddig érvényben maradt, míg alább nem hagyott a 35 fok feletti kánikula.
Az idén nem minősül rendkívülinek a hőség, a nappali felmelegedés messze van az utóbbi fél évszázad melegrekordjától, amit hat évvel ezelőtt 38,6 Celsius-fokkal állított fel a természet.
Frissítők osztogatásáról vidékünkön sehol szó sincs. Egyedül Beregszász önkormányzata gondolt a kánikula elszenvedőire a belvárosban felállított párakapuval.
A hőségriadó hivatalos elrendelésének ebben az országban különleges feltételei vannak, tájékoztat Fegyir Filip, a megyei katasztrófa-elhárítási főosztály osztályvezetője.
– Kissé bonyolult szisztéma a hőségriadó elrendelése és a vele járó biztonsági intézkedések meghozatala – közli a szakember. – Nálunk ehhez össze kell hívni a megyei tanácsot, amely határoz arról, hogy üljön össze a rendkívüli helyzetekkel foglalkozó bizottság, melynek feladata a végső döntés meghozatala. Eddig azonban ilyen lépésre nem került sor.
Napok óta tart és az előrejelzés szerint marad a rendkívüli hőség. A megyei közúti járőrszolgálat tájékoztatója szerint a nagy meleg következtében jelentősen nő a balesetveszély az utakon. A forróságban ugyanis lassabban reagálunk, képtelenek vagyunk az összpontosításra, figyelmetlenekké válunk.
Ennek következtében a megyében több lett a súlyos közlekedési baleset.
Marija Turjanica, a közúti járőrszolgálat szóvivője szerint a meleg teremtette rizikófaktorokat figyelembe kell venni, amikor gépkocsiba ülünk, esetleg hosszabb utazást tervezünk. Ajánlatos kellő mennyiségű ivóvizet készletezni, mert a volán mögött is nagy szükség van a folyadékpótlásra. Aki vezet, lehetőleg laza, szellős ruhát vegyen magára. Kerülni kell a zsíros és sós ételeket. Parkoláshoz ajánlatos árnyékos helyet választani. A gépkocsiban semmi esetre se hagyjanak gyereket vagy állatot, mert a felforrósodó jármű rövid idő alatt halálos csapdává válik.
Indulás előtt fontos kiszellőztetni az utasteret. Mivel a hőségben megváltozik az anyagok fizikai tulajdonsága, érdemes ellenőrizni az autó műszaki állapotát.
Legfontosabb megvizsgálni a hajtómű hűtőrendszerét, az olajszintet, a fékeket és az abroncsokban lévő nyomást.
Jelena Tracsuk, a Csapi Határőrosztag sajtósa lapunknak elmondta, az átkelőkön a hivatalos előírásnak megfelelően zajlik az utazók útlevél- és vámellenőrzése. A zöldsapkások munkája egy-egy személy esetében egy-másfél percet vesz igénybe.
A frissítőkről az utazóknak kell gondoskodniuk, a határőrök és a vámszolgálat munkatársai nem foglalkoznak ilyesmivel.
A sorok kialakulásáért nem ők a felelősök. Az ügyintézés során az egyévesnél nem idősebb gyermekkel utazókat és a betegeket elsőbbségben részesítik, de azt már nem tudják garantálni, hogy az érintettek gond nélkül és gyorsan átjussanak a szomszédos országba.
Balogh Csaba
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.