A szoptatás világnapját és az anyatejes táplálás hetét minden évben augusztusban tartják. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más nemzetközi szervezetek legalább 6 hónapos korig kizárólag az anyatejes táplálást tartja megfelelőnek a csecsemő számára. Milyen előnyökkel jár ez a babának és a mamának, mire érdemes odafigyelni a szoptatás ideje alatt? – kérdezte a Kárpáti Igaz Szó dr. Blinda Ivánt, a Nagyszőlősi Járási Kórház 2. számú gyermekosztályának főorvosát.
– Miért fontos a csecsemőknek az anyatejes táplálás?
– A babák számára a legideálisabb tápanyag-összetétellel az édesanyák teje szolgál. Viszont nemcsak a fizikai éhséget lehet csillapítani vele, a táplálás során az anya bensőséges kapcsolatot alakít ki a kisdedével.
Az anyatej a legkönnyebben emészthető étel a baba számára, és a későbbi intelligencia-szintért is felelős.
Csökkenti a cukorbetegség kialakulását. Akit anyatejjel táplálnak, annak az immunrendszere erősebb lesz. Röviden úgy fogalmazhatnánk meg, hogy ha egy csecsemőt 1 vagy 2 éves koráig anyatejjel táplálunk, azzal egy nagyon jó alapot építünk neki a későbbiekre. Ha a kisbaba életéből kimarad a szoptatás, az olyan, mintha kihagynánk a cementet a fundamentumból.
– Milyen előnye származik ebből az édesanyának?
– Segít a méh összehúzódásában, az anyuka könnyebben nyeri vissza az alakját. Bizonyított, hogy csökkenti a csontritkulás előfordulását és a petefészek-, illetve mellrák kialakulását is. A szoptató nő szervezetében egy oxitocin nevű hormon is termelődik, ami azért is fontos, mivel nyugtató hatással van a szervezetre, az édesanya megértőbb, türelmesebb lesz. Erre pedig nagy szüksége van az első hónapokban.
– Meddig ajánlott szoptatni?
– Legalább 6 hónapig. Ez a minimum. Ám úgy gondolom, senkit sem szabad kritizálni, sem azt az anyát, aki csak pár hónapig, sem pedig azt, aki több évig szoptat. Ez egyénileg változó, a nő érzi, meddig tartja szükségesnek.
– Szoptatás alatt mire figyeljen az anyuka?
– Köztudott, hogy a bab, borsó, piros paprika, szőlő vagy épp a szénsavas italok felpuffasztják a csecsemőt. Ha egy anyuka dohányzik, akkor a gyermekénél nagy eséllyel alakul ki asztma. Nálunk hagyományosan madártejet visznek babalátogatóba, mert úgy tartják, segít a tej beindításában.
Viszont ha a mama sok tehéntejet fogyaszt szoptatás alatt, ételallergiát okozhat vele kisbabájának. A tojásból is legfeljebb heti három darabot fogyasszon.
A hal egészséges, de azt is korlátozni kellene heti egy adagra. Vigyázzunk a disznózsírral, mert az a baba számára nehezen emészthető. Az alkohol pedig majdnem teljesen felszívódik az anyatejben, ezért nagyon veszélyes.
– Mit tanácsolna az édesanyáknak?
– Sokan megfeledkeznek a négy legfontosabb dologról, pedig naponta el kellene ismételniük: lassíts, pihenj, egyél, igyál. Nem kell szégyellni segítséget kérni. A csillogó-villogó háztartásnál sokkal fontosabb a baba táplálása. Minden szoptatás után innia kell az édesanyának, és pihenésre is szüksége van. Egy meleg fürdő serkentheti a tej termelését. Ám előfordul, hogy valakinél laktációs krízis lép fel. Ilyenkor nem kell bepánikolni, ez csupán pár napig tart. Meg kell nyugodni, és minél gyakrabban kell szoptatni, még ha kevés teje is van az édesanyának, mivel így újra indul a tejtermelés.
Simon Rita
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.