Új tanév, új név, változatlan cél
Különleges tanévet kezdett ma a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnázium: 30 évvel ezelőtt, 1991. szeptember 1-jén nyitotta meg újra kapuit a tudásra vágyó tehetséges gyerekek előtt az egykori nagy múltú Beregszászi Magyar Királyi Állami Főgimnázium jogutódjaként a Beregszászi Magyar Gimnázium, amely később felvette Bethlen Gábor nevét.
Az elmúlt év változásai nyomán az idei tanévnyitó az első, amelyen a tanintézmény elnevezése új formájában hangzik el: Beregszászi Bethlen Gábor Líceum. Az elnevezés új, de a célkitűzések, a szellemiség változatlan: a bethlenesek – a diákok, a tanáraik és a szülői közösség – továbbra is a tudás megszerzésén, a magyar kultúra kincseinek megismerésén, megőrzésén, továbbadásán és kamatoztatásán fognak dolgozni, ahogyan eddig is, immár 30 éve.
A tanévnyitó ünnepségen az elsősöket osztályfőnökük, Ködöböcz Györgyi immár hagyományszerűen a székelykapun vezette át, ami által jelképesen a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum nagy családjának tagjaivá válnak.
– Mint már elhangzott, az idei tanévben ünnepli iskolánk újraindításának 30. évfordulóját. A tanév folyamán több rendezvénnyel szeretnénk emlékezetessé tenni ezt az évfordulót, nyitány ez a rendezvény – fogalmazott köszöntőjében Szabó Árpád. – Visszatekintve a 30 évre azt kell mondanom, a Beregszászi Magyar Királyi Főgimnázium egykori diákjainak érdemes volt mindent megtenniük a múlt évszázad 80-as éveinek végén ennek a tanintézménynek az újraindításáért. Azt hiszem, a mögöttünk álló három évtized eredményei feljogosítanak bennünket, hogy kijelentsük, megszolgáltuk elődeink bizalmát – hangsúlyozta az igazgató, majd részletesen is kitért diákjaik kiváló tanulmányi eredményeire. – Magyarország Kormánya, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, továbbá a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával és a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Jótékonysági Alapítvány lebonyolításával elkezdődött líceumunk új szárnyának építése, és ha minden jól megy, a jövő tanév kezdetére megtörténik az átadás is, amiért nem győzünk elég hálásak lenni. Úgy hisszük, az átadás után a Beregszászi kistérség legkorszerűbb tanintézménye áll majd a líceumos diákok rendelkezésére – jegyezte meg Szabó Árpád. Végül elmondta, úgy határoztak, hogy a jubileumi évben egy új szokást vezetnek be, amely szerint közösségük minden évben egy mottót választ, amely iránymutatója lesz intézményük működésének. Ebben az évben névadójuk egyik gondolata jelöli az utat: „Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet”.
Felelevenítve a korábbi hagyományokat, a végzős osztály diákjai feltűzték az elsősök mellére a gimnázium jelvényét. A tanintézmény legfiatalabb növendékei nevében Jakab Emma olvasta fel az elsősök fogadalmát. Ezt követően Károly Réka és Májercsik István előadásában a Mire jó az iskola című verset hallhattuk.
– Ez a tanintézmény a magyar oktatás, a magyar nyelv, a magyar kultúra bástyája. Büszke lehet minden diák, aki ebben az iskolában koptatja a padokat, itt szerzi meg a tudást, ugyanis Bethlen Gábor nagyfejedelem eszmeiségét hagyományozza ez az iskola – fogalmazott Szilágyi Mátyás, a beregszászi konzulátus főkonzulja. Hozzátette, a Bethleni eszme, gondolatvilág számunkra évszázadokon keresztül maradandó, érvényes a 21. század magyarjainak is. Ennek az iskolának igen nagy szerepe van abban, hogy Kárpátalján magyarul beszélnek, abban, hogy a magyar oktatás még mindig, és reményeink szerint a továbbiakban is óvodától egyetemig magyar nyelven zajlik. Ezt a gyakorlatot határozottan támogatja Magyarország Kormánya – hangsúlyozta a diplomata.
A tanévnyitó ünnepség végén Marosi István görögkatolikus pap és Taracközi Ferenc református lelkész kérték Isten áldását minden megjelentre.
Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.