KISZó-kérdés: Az oligarchaellenes törvény csupán látszatintézkedés

Az elmúlt héten az ukrán parlament nagy többséggel megszavazta az oligarchaellenes törvényt, a tervezetet 279 képviselő támogatta a jelen lévő 379 közül. A Volodimir Zelenszkij államfő által előterjesztett törvényjavaslat csökkenteni hivatott azokat a nemzetbiztonsági kockázatokat, amelyek a jelentős gazdasági és politikai súllyal bíró személyek, az oligarchák túlzott befolyása miatt alakulnak ki. Múlt heti KISZó-kérdésünk ehhez kapcsolódott, alternatív reakciógombos szavazásunkon azt kérdeztük, hogy változtat-e valamin az oligarchaellenes törvény Ukrajnában?

Szabó Sándor

Mint arról korábban már írtunk, a jogszabály értelmében az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács, az RNBO dönti el, hogy ki minősül oligarchának, és nyilvántartásba veszi őket. A jogszabály négy kritériumot állít fel, amelyek közül legalább háromnak kell megfelelni ahhoz, hogy valaki „a társadalom életében jelentős gazdasági vagy politikai súllyal rendelkező személyek”, azaz az oligarchák listájára kerüljön. Ez a négy kritérium a politikai életben való részvétel, a médiabefolyás, a monopolhelyzetben lévő vállalatokban való tulajdonrész és a havi létminimum egymilliószeresét meghaladó vagyon.

Az oligarchákká nyilvánított személyek nem finanszírozhatnak politikai pártokat, nem vehetnek részt privatizációs eljárásokban.

Ami a nem reprezentatív reakciógombos felmérés eredményét illeti, a válaszadók 90 százaléka vélekedett úgy, hogy a törvény csupán látszatintézkedés és semmilyen változást nem hoz, csupán 10 százalék válaszolta azt, hogy a jogszabály eléri a kitűzött célt.

A Gradusz szociológiai csoport által végzett felmérés is hasonló eredménnyel zárult, mint a KISZó-kérdés. E szerint az ukrajnai lakosság mindössze 14 százaléka hisz abban, hogy az oligarchaellenes törvény révén javul az ország politikai és gazdasági helyzete. 5,5 százalék gondolja úgy, hogy a törvény segítségével sikerül csökkenteni a korrupció mértékét, 5,4 százalék úgy vélekedik, hogy emelkedhet az életszínvonal és 4,4 százalék, hogy a gazdaság fejlődésnek indul.

A válaszadók 27,6 százaléka ellenben biztos benne, hogy a törvény csupán látszatintézkedés és semmilyen változást nem hoz.

14,7 százalék egyenesen az érdekeltségek újrafelosztásától és újabb oligarchák megjelenésétől tart. A megkérdezettek 27,2 százaléka szerint a tehetősek kevésbé befolyásolják majd a nagypolitikát, 40,1 százalék vélte ennek ellenkezőjét.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó