A megszokottnál két héttel korábban beindult a szüret Kárpátalja borvidékein, a korai érésű szőlőfajták, az Irsai Olivér és a muskotályos fajták begyűjtése már a múlt héten elkezdődött Bereg-vidéken. A termelők mennyiségben és minőségben egyaránt jó évjáratra számítanak.
– Két hete a Csabagyöngyével startoltunk – nyilatkozta a Kárpáti Igaz Szónak Sass Károly kígyósi szőlősgazda, a helyi hegyközség elnöke. – Az elmúlt hétvégén már a szintén korainak számító Irsai Olivért és a Cserszegi fűszerest szüreteltük. A hét elején elkezdtük a muskotályos fajtákat, az Ottonelt, valamint a Golubokot szedni. A tavalyi természeti csapások, elsősorban a jégverés és a fagykár, idén elkerülték a borvidéket. Ennek is köszönhetően a szőlő egészséges és szép. Fürtválogatással igyekeztünk javítani a minőségen. Az első vizsgálatok szerint a korai szőlőfajta mustfoka 18-19-es, a Goluboké 21.
A 7,5 hektáron gazdálkodó szőlész-borász elárulta, hogy az elmúlt hetekben tapasztalt kánikula és a csapadékmentes időjárás nem kedvezett a gyümölcsnek.
A nagy melegben csökkent a szőlő nedvességtartalma, a cukorfok pedig már nem növekszik. Nagyon ügyelni kell a darazsak és méhek távoltartására. A munkaerőpiaci helyzetet firtató kérdésre elmondta, a bortermelési ágazatot is sújtja a munkaerőhiány. A szőlőtermelés nagyon munkaigényes ágazat. Mivel Kígyóson nincs elegendő napszámos, így Nagymuzsalyból szállítja az ültetvényen dolgozó embereket. A szüret a Királylányka, a Cabernet, az Olaszrizling, a Szaperávi és a Merlot betakarításával zárul majd, ezeket a fajtákat általában október elején szokták szedni, de idén a fürtök már szeptemberben lekerülnek a tőkéről.
– Növényvédelmi szempontból a szárazság révén kedvező volt a nyár, kevesebb volt a gombás fertőzés – ezt már Urszta Volodimir, Urszta János elismert nagyberegi borász fia mondta a KISZó-nak. –
A családi pincészethez tartozó 12 hektáros szőlőben a nagy szárazság miatt kényszerszüretet kellett alkalmaznunk. Bizonyos fajtáknál – mint például a Kékfrankos és a Cserszegi – , a termés egy részét féléretten leszedtük, ezzel segítettünk a tőkének boldogulni a terméssel.
A szüret nálunk a Golubokkal indult, majd következett a Cserszegi, a Bianca és bizonyos muskotályos fajták. A Biancának a legmagasabb a cukortartalma, 23 fokot mértünk.
A szakember azt is elmondta, hogy tavasszal az elnyúlt, hűvös áprilisi időjárás ellenére jól kötött a szőlő, a nyár eleji csapadék pedig megtelítette a kissé leapadt szemeket. A kedvező minőséghez fontos, hogy hűvösek legyenek az éjszakák, mert ha túl meleg van, az nem kedvez a bor savszerkezetének. A gazda szerint kiváló minőségű borok készülhetnek.
Bereg-vidékkel ellentétben a Munkácsi járásban néhány nappal később kezdték szüretelni a korai fajtákat. A borászok fiatal generációjához tartozó derceni Orosz Ruszlánnak sincs oka a panaszra a termés mennyiségét és minőségét illetően.
– A minőség és a terméshozam sokkal jobb a tavalyinál, ami kiemelkedően jó évjáratot ígér – fejtette ki a borász. – Ilyen korai szüretre még az idősebb borászok sem emlékeznek. A rendkívüli meleg miatt fonnyadásnak indultak a szemek, főleg emiatt kellett korábban nekilátni a munkáknak.
A bogyók nem lettek olyan nagyok, viszont a borász véleménye szerint a minőségnek ez akár még a javára is válhat, hiszen koncentrálódott a szőlő.
A gyümölcs cukorfoka elérte a kívánt szintet, például a Muskotály 19 fokos lett, tavaly szeptember 14-én viszont mindössze 17-es cukorfokkal került leszedésre. A Golubokot a hét végén kezdjük szüretelni, ezt követi majd a Chardonnay és a Leányka. A csemegeszőlő 80 százalékát már értékesítettem is, ami tavaly egész októberig húzódott.
Homogének a fürtök, vagyis a bogyók egyszerre érnek meg. Az év folyamán jól sikerült megvédeni a szőlőket.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.