A lépéssel a külföldi befektetők bevonzását célozzák
A parlament első olvasatban elfogadta az 5388-as számmal jelzett javaslatot, mely arra hivatott, hogy megkönnyítse a dolgozók és a munkaadók közötti civilizált kapcsolatok kialakítását.
Bujdosó Ivett
Mi várható, ha majd a második olvasatban is elfogadják?
A törvényhozók azt remélik, hogy a kor követelményeinek megfelelően lényegesen bővül, tehát már elektronikus úton is elérhetővé válik az információ a dolgozók munkafeltételeiről, a bérezésről, a szociális és egyéb juttatásokról.
Megkönnyítenék a részmunkaidős foglalkoztatottak munkavállalását is, emellett eltörölnék azt a jelenleg még érvényes tételt, ami szerint a dolgozót a munkakörülmények lényeges javulásáról is két hónappal azelőtt kell tájékoztatni.
Egyebek mellett lehetővé tennék a munkavállalók számára, hogy személyre szabott feltételek mellett kössenek szerződést, melyben a számukra megfelelő módon szabályozhatnák a munka- és a pihenőidőt, illetve a szabadnapokat is.
A módosítás nem érintené a munkaidő nyilvántartásának és az országos szabadnapok betartásának módját.
A javaslatban kikötötték, hogy nem csökkenhetnek a már törvénybe foglalt jogok, ám egyszerűsítenék az üzemi szakszervezetekkel folytatott egyeztetések mechanizmusát.
Az újítás szerint nem lenne kötelező a próbaidő beiktatása az újonnan felvett munkavállaló számára, ám meghatároznák azon dolgozók csoportját, akiket tilos próbaidős szerződéssel felvenni. Ilyenek lennének a 18. életévüket be nem töltött személyek, a várandós nők, a fogyatékkal élők, illetve azok, akikkel 12 hónapnál rövidebb időre kötnek munkaszerződést.
A változtatás lényegesen csökkentené a cégek személyzeti osztályára nehezedő papírmunkát, és remélhetőleg megszüntetné a nem hivatalos munkaviszonyt.
A szakemberek azt remélik, a törvény életbe lépése után Ukrajna vonzóbb lesz a külföldi befektetők számára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.