A milliárdokat kereső pénzintézetek pontosan tudják az elveszett idő árát.
A híres mondás, miszerint az idő pénz, megfelel a mai valóságnak. Noha Ukrajnában az órabért főként az IT-szektorban és a közszférában alkalmazzák, logikusnak tűnhet kiszámítani az elvesztegetett idő költségét.
Bujdosó Ivett
A kijeviek körülbelül 130 hrivnyát keresnek óránként. A 20 358 hrivnya havi átlagkereset alapján ennyit kapnak a fővárosban tevékenykedők. Kárpátalján ez 77 hrivnya körül mozog, az átlagbér a statisztikai hivatal szerint a megyében 12 315 hrivnya.
Ezek a pénzeszközök különböző okok miatt vesznek kárba: a forgalmi dugók és a bankfiókokban való sorban állás is kivesz a zsebünkből. Amíg az előbbi egyre gyorsuló világunkban maradandó probléma, addig a milliárdokat kereső pénzintézetek pontosan tudják az elveszett idő árát.
A bankoknál például logikus lenne a szervizidő csökkentése, ám a túlszabályozás miatt így is értékes perceket veszítenek az ügyfelek.
Vajon mennyi időt töltenek az ukránok a bankokban?
A Jevropejszka Pravda hírportál összehasonlította a PrivatBank, az Oscsadbank, a Monobank, a Raiffeisen Bank és az Alfa-Bank magánszemélyeknek nyújtott szolgáltatásokra fordított idejét.
Számlanyitás és kártyakibocsátás
A bankkal való kapcsolat a számla nyitásával kezdődik. A pénzintézetek eltérő követelményeket támasztanak erre vonatkozóan. Az Alfa-Bankban és a Monobankban online, az alkalmazásban is nyithat számlát, mivel azok partnerkapcsolatban állnak a Gyija alkalmazással. A másik három intézményben a számlanyitáshoz elengedhetetlen a személyes jelenlét.
Az online folyamat lezárása az Alfa-Bank szabályai szerint legfeljebb tíz perc. Ez idő alatt az információ bekerül a rendszerbe, és maximum három munkanapot kell várni az adóhivatal visszaigazolására. A gyakorlatban azonban mindez egy órát vett igénybe. A bankkártya kézhezvételére 15-30 perc szükséges.
A Monobanknál hasonlóak a számlanyitás feltételei, ám a plasztikkártya megszerzéséhez 50 hrivnyára kell feltölteni a számlát. A kártya öt napon belül postán érkezik.
A Raiffeisen Bank is halad a korral. A személyes jelenlét elkerülése érdekében az intézmény honlapján minden szükséges információ megadható a számlanyitáshoz. A kártya átvételéhez öt-tíz nap türelem, személyi igazolvány és adóazonosító szám szükséges.
Az Oscsadbank állítása szerint a kártya 15 perc alatt kiállítható. Ezt megtehetik személyesen a személyi igazolvány eredetije és az adóazonosító szám birtokában.
A PrivatBank fiókjában az előző két okmány mellett aktív telefonszámra is szükség van. Az egész eljárás 15-30 percet vesz igénybe. Újdonság, hogy ez futár közreműködésével is megoldható, aki látogatása során lefényképezi a kért dokumentumokat, szerződést köt az ügyféllel, és kiállítja számára a kártyát, amelyet öt-hét munkanapon belül aktiválnak. Ez az idő az adatok ellenőrzésével telik el.
Ugyanakkor a futárra való várakozási idő is jelentős: a jelentkezéstől számított öt munkanap a megyeközpontok lakosainál, míg a többi településen ez legfeljebb kilenc munkanap. Vagyis mindez akár 12 munkanapot is igénybe vehet.
A kártya helyreállítása
A bankkártyákhoz való hozzáférés különféle módon korlátozható. Az Ukrán Nemzeti Bank szerint 2015–2020 között a kártyákkal végzett illegális cselekmények több mint fele az interneten történt. Az illegális tranzakciók miatt 2020-ban minden számlatulajdonos átlagosan 1,9 ezer hrivnyát veszített.
Milyen gyorsan tudják a bankok feldolgozni a kártyazárolási kérelmet, majd megújítani azt?
Hét perc várakozás után kérte a PrivatBank a személyazonosság megerősítését: a személyi igazolvány adatait, a születési dátumot és a szerződéskötéskor megadott titkos szót. Ezt követően két perc alatt letiltották a kártyát és a hozzáférést a Privat24 alkalmazáshoz. A pénzintézet 13 perc alatt új kártyát állított ki, és segített a Privat24 helyreállításában.
Körülbelül egy percbe telt, amíg sikerült kapcsolatba lépni az Alfa-Bank munkatársával. Aztán minden az ismerős forgatókönyv szerint történik. Ötperces beszélgetés, és a kártya biztonságban volt. Új kártya azonnal rendelhető.
Az Oscsadbankban is egy percet vett igénybe a kapcsolatfelvétel. A kérdések tisztázása után a kártyát kevesebb mint 3 percen belül letiltották. Amennyiben az ügyfél megtalálja az elveszett kártyát, 30 hrivnyát kell fizetnie a zárolás feloldásához. Új kártya kiállítása 14 nap, ára 40 hrivnya.
Sikerült gyorsan felvenni a kapcsolatot a Raiffeisen Bank üzemeltetőjével is. A kártya 4 perc alatt, a mobilalkalmazás 9 perc alatt le lett tiltva.
A Monobankban a letiltás a kérelem után azonnal megtörténik, új kártya kiállításához pedig fel kell venni a kapcsolatot valamelyik kibocsátó ponttal. Ehhez személyi igazolvány és 10-15 perc szükséges.
Végleges bezárás
Érdemes észben tartani, hogy ha a kártya lejár, az nem jelenti azt, hogy a számla automatikusan bezárul.
A szerződés az ügyfél kérelmére bármikor felbontásra kerülhet, és a rajta lévő egyenleget az ügyfél vagy megbízott személy részére utalják át.
Az Oscsadbankban lehetetlen a telefonos bezárás. A számlát a tulajdonos csak abban a megyében zárhatja be, ahol a kártyát kiállították. A kártya a kérelem aláírása után azonnal, a számla 90 nap elteltével kerül zárolásra.
A Raiffeisen Banktól gyorsabban vehetünk búcsút. Négy percnyi beszélgetés után a kisegítő munkatárs a kártyát letiltotta, a számlát pedig tíz munkanapon belül bezárta.
Az Alfa-Banknak hasonló története van: 4 perc beszélgetési idő és 30 nap a zárásig.
A Privatbankban és a Monobankban sem ragaszkodnak az ügyfelekhez.
Előbbiben néhány perc alatt minden elintézhető a Privat24 alkalmazáson keresztül. Az egyetlen hátrány az, hogy az alkalmazásban nincs lehetőség kiváltani a fennmaradt összeget, az egyetlen út a jótékonyság. A Monobankban a számlát a kérelem beérkezését követő munkanapon további kérdések nélkül bezárták.
Amint látjuk, az ügyfelek kényelmének biztosítása érdekében sok mindenre hajlandóak a pénzintézetek. A szabályaikat – a legtöbb esetben a saját igényeik kielégítése mellett – igyekeznek betartani. A döntés mindenkinek a saját kezében/zsebében van.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.