Lovasterápia – a jurtától az oktatóteremig ● Kárpáti Igaz Szó

A lovasterápia pedagógiai, pszichológiai, fizikoterápiai, rehabilitációs és integrációs módszereket foglal magába, amelyeket a lóhoz és lovagláshoz kapcsolódva használnak fel. Célcsoportjai testi, lelki és társas fejlődési zavarokban szenvedő fogyatékos gyerekek, serdülők, felnőttek.

Hegedűs Csilla

Kárpátalján több helyen is tartanak lovasfejlesztő foglalkozásokat. A nagyszőlősi Margitics Erik és felesége, Ildikó évekkel ezelőtt döntöttek úgy, hogy megalapítja a most már kedvelt Szelíd Lovas Központot. Aki rendszeresen látogatja a lovasközpontot, vagy ha még csak néhányszor járt is ott, tapasztalhatja a fejlődést, az újulást, de nem volt ez mindig így. Margiticséknak is sok küzdelmes évet kellett megélniük, míg révbe értek.

– Lovasközpontunk néhány hónap múlva, 2022 tavaszán ünnepli fennállásának tizedik évfordulóját. A 2012-ben megvásárolt földterületen se víz, se áram nem volt. Egy lovat és hat tehenet tartottunk. Tartályokba hordtuk a vizet, s arról, hogy mit igényel ez a nemes állat, hogyan kell vele foglalkozni, fogalmunk sem volt. 2013-ban döntöttük el, hogy tanulni fogunk mindketten. Elvégeztünk egy lovastúra-vezetői képzést Magyarországon, a lányaink pedig sportlovasoktatást tanultak – emlékezett vissza a kezdetekre Ildikó. – Ezután könnyebb időszak következett, egyre több paripát vásároltunk. Most már nyolc lóval dolgozunk, számos programunk fut, nyári táborokat szervezünk, családi rendezvényeink is vannak, fejlesztő foglalkozásokat tartunk fogyatékkal élő gyermekeknek. Együttműködünk a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületével és más civil szervezetekkel – tette hozzá.

Margiticsék a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, Potápi Árpád János államtitkár segítségével tudták megvásárolni a területük mellett lévő épületet, mely így az Állj Mellénk Alapítvány tulajdonába került.

– Hálásak vagyunk az államtitkárságnak, hiszen ez óriási erőlelépés volt az életünkben. Ugyanis amíg nem volt a birtokunkban a 800 négyzetméteres létesítmény, természetesen nem is újíthattuk fel, a tetőszerkezet olyan állapotban volt, hogy ha esett az eső, szó szerint a nyakunkba csorgott a víz. De ismét a háláé a szó, ugyanis a tetőszerkezet felújítását szintén a BGA-nak és a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak köszönhetjük. A tetőcsere március fejeződött be. A Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-nek és a Magyar Turisztikai Ügynökségnek köszönhetően idén ősszel hozzáláttunk a teljes körű felújításhoz, mely jelenleg is tart.

– Tehát télen sem állnak le.

– Nem, most már egész évben várjuk a látogatókat, a gyógyulni vágyó kis betegeket. A felújításnak köszönhetően oktatótermünk is lesz, ami nagyon fontos. Eddig az elméleti órákat a szabadban tartottuk, esetleg jurtában. Ezek után télen is szervezhetünk rendezvényeket, és lesz egy terem a vendégeink fogadására is.

Még a cikk elején kiderült, sok fogyatékos gyermeket visznek foglalkozásokra a lovardába a gyógyulás reményében.

Ennek pozitív visszajelzése van. Dr. Grezsa István miniszteri biztos támogatásának köszöntően tavasz óta ötven beteg gyermek vehet részt ingyen terápián.

A szülők nagyon elégedettek, és hálásak, de mindannyian abban reménykednek, hogy a támogatásnak lesz folytatása, ugyanis a tíz alkalom kevés ahhoz, hogy egy autizmussal élő, fejlődési rendellenességgel született gyermek képes legyen haladni és fejlődni. A gyerekekkel a Margitics-lányok foglalkoznak, szerencsére nekik ugyanúgy szívügyük a lovasközpont, mint Ildikónak és Eriknek.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó