Idén is átadták a Linner-díjat ● Kárpáti Igaz Szó

Dr. Linner Bertalan 1887. december 5-én született Beregszászban. Az orvosi egyetemet Budapesten végezte, 1911-ben avatták orvossá. Az első világháborúban szolgált az olasz és az orosz fronton, harctéri sebészként több kitüntetést is kapott. A háború után neves európai klinikák versengtek érte, de ő 1919 júniusában visszatért szülővárosába, haláláig ott élt és dolgozott. A helyi kórház igazgatója volt, mely immár az ő nevét viseli. A Beregszászi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (BKÉSZ) 2017-ben hozta létre a róla elnevezett díjat, melyet minden évben egy, a szakmájában kiváló, életvitelében is példát mutató elismerésre méltó személynek adnak át.

Hegedűs Csilla

A BKÉSZ és a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség a hétvégén a Pásztor Ferenc Közösségi és Zarándokházban tartotta a díjátadó ünnepséget. A vendégeket, köztük Vida Lászlót, az ungvári főkonzulátus első beosztott konzulját, Nagy Bélát, a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központjának igazgatóját, Ivan Males kórházigazgató-főorvost, a Linner Bertalan Beregszászi Járási Központi Kórház képviselőit, a Linner-díj korábbi kitüntetettjeit Kovács-Molnár Anita szervező köszöntötte.

Gyebnár István, a beregszászi külképviselet konzulja nagyra értékelte azt a tevékenységet, melyet a díjat alapító közösségek az egészségügyben dolgozók áldozatos munkája elismerése terén végeznek.

Lovas András a Linner-család nevében köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, Linner doktornak és még sok társának megpróbáltatásokkal teli úton kellett haladnia.

– Öröm, hogy Berti bácsi emlékének vannak ápolói, hogy Beregszász közössége nem hagyja feledésbe merülni az ő nevét. Kívánok a díjazott egészségügyi dolgozóknak erőt és további kitartást a munkájukhoz – mondta Linner Bertalan leszármazottja.

– Amikor megálmodtuk ezt a díjat, amellett, hogy emléket szerettünk volna állítani városunk híres szülöttjének, nem titkolt szándékunk volt az, hogy az egészségügyben dolgozók munkáját erkölcsileg is elismerjük.

Különösképpen azokét, akik közösségünkben szolgálnak – mondta Jakab Eleonóra, a BKÉSZ elnöke. Hozzátette, ők azok, akik idejüket és erejüket mások szolgálatába állítva tevékenykednek. – A mostani kitüntetés méltó elismerése annak a szerteágazó tevékenységnek, melyet az idei díjazottjaink évek óta végeznek – hangsúlyozta a BKÉSZ elnöke, és köszönetet mondott mindazoknak, akik jelen pillanatban is a Linner kórházban dolgoznak, gyógyítanak, ott állnak a betegek ágya mellett.

A Linner-díjról szóló kisfilm megtekintése után ismertették az idei díjazottakat, majd átadták nekik a kitüntetést.

Ezt prof. dr. Szircsák Erzsébet és Gogola István vehették át Molnár János esperes-plébánostól és Jakab Eleonórától.

– Nagy megtiszteltetés számomra, hogy az idén én vehettem át ezt a nívós díjat. Köszönöm a Jó Istennek, hogy segíthettem másokon. Remélem, hogy az Úr ebben a továbbiakban is segít nekem, és a Szűz anya oltalmával hűen fogok tudni szolgálni – mondta prof. dr. Szircsák Erzsébet, miután átvette a Linner-díjat.

Gogola István nem a kórházban tevékenykedik, de ápolói és pszichológiai képesítését használva nap mint nap segít az arra rászorulóknak.

– Vegyes érzések kavarognak bennem, akár diákként is állhatnék itt, hiszen két egykori tanárom is itt van, és az a nővér, akivel együtt kezdtem a pályát 1998-ban. Én most már külsősként, a magam módján igyekszem hozzájárulni a gyógyításhoz. Köszönöm, hogy tehetek másokért, köszönöm, hogy ebben támogat a családom, és elviseli azokat a hosszú éjszakákat, amikor csak a rászorulók felkeresése után megyek haza. És köszönöm a tanítást, azt, hogy a kollégáim körében most itt lehetek én is – fogalmazott a másik díjazott.

A kulturális műsor keretében Tarpai Zsófia Reményik Sándor Az orvos című versét szavalta el. Tarpai Julianna, a Kodály Zoltán Művészeti Iskola diákja Verdi Szicíliai vecsernyéjéből Elena boleróját adta elő fuvolán. Klarikova Zsófia, aki ugyancsak a művészeti iskola tehetséges növendéke, szaxofonjátékával bűvölte el a jelenlévőket, mint ahogy a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum két kis pacsirtája, Fülöp Júlia és Seres Leila, akik Bródy János Szabadnak születtél című dalát énekelték el.

A díjátadó ünnepség dr. Linner Bertalan szülőházánál koszorúzással ért véget.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó