Egyedi kiadvány szakembereknek, középiskolásoknak, történelem iránt érdeklődőknek
A magyar tudomány ünnepe alkalmából a Magyar Tudományos Akadémia, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Történelem- és Társadalomtudományi Tanszéke és a Lehoczky Tivadar Társadalomtudományi Kutatóközpont közös szervezésében mutatták be a Kárpátalja története. Örökség és kihívások című monográfiát. A rendezvénynek a főiskola Apáczai Csere János Könyvtárának olvasóterme adott otthont.
Hegedűs Csilla
Az eszmecserébe dr. Bocskor Andrea online kapcsolódott be. Az európai parlamenti képviselő kihangsúlyozta, a hiánypótló könyv az élet számos területéről, a legfontosabb történelmi események mellett a társadalom és a gazdaság fejlődéséről, a hitéletről, az oktatásról egyaránt átfogó képet nyújt.
Az eseményen részt vett Beke Mihály András, a beregszászi konzulátus ügyvezetője, aki arra hívta fel a figyelmet, hogy az egész Kárpát-medencében megtelepedett magyarság története egységet alkot. Dr. prof. Csernicskó István, a főiskola rektora kifejtette, viszonyítási pont, hivatkozási alap lesz ez a tudományos igénnyel megírt mű mindazok számára, akik a jövőben ennek a vidéknek a történelmével kívánnak foglalkozni.
Dr. Brenzovics László ötletgazda, a szerkesztőbizottság elnöke, aki ugyancsak online kapcsolódott a rendezvényhez, köszöntőjében rámutatott, az Ukrajna függetlenné válása óta eltelt bő harminc év alatt új nemzedék nőtt fel, amelyik saját világlátással rendelkezik. A KMKSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy három évtizeddel ezelőtt írták alá azt az ukrán–magyar alapszerződést, amely biztosítja a kárpátaljai magyarság szülőföldjén való boldogulásának alapfeltételeit, s amelynek betartásához továbbra is maximálisan ragaszkodunk.
A kötet 18 szerző kétéves munkájának eredménye.
A könyvbemutatón szót kaptak a jelenlévő szerzők és szervezők: dr. Orosz Ildikó, dr. Csatáry György, dr. Kész Barnabás, dr. Braun László, dr. Szakál Imre és dr. Szamborovkyné Nagy Ibolya, akik bátran állíthatjuk, hogy egyedi kiadványt tettek az asztalra, amelyet elsősorban szakembereknek, történészeknek ajánlanak, de a középiskolások számára is hasznos lehet.