Karrieriránytű – Galaxis útikalauz fiatal kutatóknak címmel szervezett háromnapos konferenciát Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia Határon Túli Magyarok Titkársága (MTA HTMT) a külhoni doktoranduszszervezetekkel, a TéKa Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulásával (TéKa), a kárpátaljai doktoranduszok szervezetével, a Momentum Doctorandusszal (MD), a Romániai Magyar Doktorandusok és Fiatal Kutatók Szövetségével (RODOSZ), a Vajdasági Magyar Doktoranduszok és Kutatók Szervezetével (VMDOK) karöltve a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozata keretében.
A Domus Collegium Hungaricum épületében zajló program a határon túli doktoranduszszervezetek bemutatkozójával vette kezdetét a Sience Café keretein belül. Morvai Tünde, az MTA HTMT osztályvezetője kiemelte,
a rendezvény apropójául a szervezetek jubileumai szolgálnak, tíz évvel ezelőtt jött létre a TéKa és a Momentum Doctorandus, valamint ebben az évben alakult újjá a 2001-ben létrehozott vajdasági szervezet.
Demeter Márton, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense saját karriertörténetéről beszélt. Meggyőződése, hogy a doktoranduszoknak tanulmányaik kezdetén dönteniük kell arról, hogy magyarországi vagy nemzetközi karriert szeretnének kiépíteni, ugyanis a két út divergens. Ebben sokat segíthet, ha olyan szerepmodelleket keresünk, amelyek oda vezetnek, ahová mi szeretnénk eljutni.
A Tudomány – Kommunikáció – Karrier című panelbeszélgetésre moderátora Kohus Zsolt, a Semmelweis Egyetem Innovációs Központja Technológiatranszfer és Üzletfejlesztési Csoportjának vezetője volt. A beszélgetésben részt vett Bajcsi Ildikó, a TéKa elnöke és a Clio Intézet kutatója, Kovály Katalin, a Momentum Doctorandus tiszteletbeli elnöke, a Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézet kutatója, Novák Anikó, a VMDOK elnöke és az Újvidéki Egyetem tanára, Pató Viktória Lilla, a Doktoranduszok Országos Szövetsége elnökségi tagja és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem doktorandusza, Reéb Zsófia, a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatója, biológiatanár, Rusu Szidónia, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem szociológus doktorandusza, Turányi Tatjána, a Scientia Denique főszerkesztője, Vita Emese, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem szociológus doktorandusza, valamint a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa. A rendezvényen többek között szó esett a kutatások célközönségének meghatározásáról, a hatások és a hasznosulás mérhetőségéről, a kutatói lét jellemzőiről, a tudományterületi különbségekről és a tudománynépszerűsítés, a tudománykommunikáció fontosságáról.
A tanácskozáson a fiatal kutatók előadásai kerültek a középpontba. Kárpátaljáról két ifjú tudós tartott felszólalást.
Linc Annamária, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Földtudományi Doktori Iskolájának hallgatója a határon átnyúló együttműködési kapcsolatok földrajzi vonatkozásait Magyarország és Ukrajna példájával szemléltette. Szanyi István, az ELTE TTK Fizikai Intézetének doktorandusza a nagy energiájú proton-(anti)proton ütközésekről beszélt.
A Domus 25 című zártkörű műhelybeszélgetésen a doktoranduszszervezetek képviselői és a Domus-ösztöndíjat legtöbbször elnyert szót ejtettek arról, mi a teendő annak érdekében, hogy közös gondolkodás révén a jövőre 25. évébe lépő ösztöndíjprogram minél jobban alkalmazkodhasson a kutatói igényekhez.
A konferenciát a világhálón élő közvetítésen keresztül is követni lehetett, aki pedig lemaradt, az visszanézheti a Momentum Doctorandus Facebook oldalán.
A szervezők
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.