A magyar kultúra kincsestára ● Kárpáti Igaz Szó

A beregszászi székhelyű Peregium Társadalmi Szervezet városi projekteket valósít meg az oktatás, a kultúra és a sport területeken. Ehhez kapcsolódott a magyar kultúra kincsestára program, melynek keretében a Beregszászi Kossuth Lajos Líceumban a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával szakköröket szerveznek.

Hegedűs Csilla

– A program keretében ötödik éve szervezünk szakköröket, órán kívüli foglalkozásokat, kirándulásokat. Kiválasztunk egy osztályt, vagy egy meghatározott létszámú csoportot. Most a 6/A osztály tanulói a kedvezményezettek – jegyezte meg Horváth Zoltán, a Beregszászi Kossuth Lajos Líceum matematika- és informatikatanára, a Peregium Társadalmi Szervezet társelnöke.

– Mi a célja a programnak?

– Elsősorban az, hogy a magyar nemzeti öntudatot és identitást erősítsük a diákokban, illetve átfogó képet kapjanak vidékünk, főképpen Beregszász történelméről, hagyományairól, természeti kincseiről, egykori és mai arculatáról. Ide tartoznak még a magyar nemzeti ereklyék is. Ezeket az ismereteket színes előadásokon kapják meg a gyermekek, de kirándulásokat is szervezünk. Idén magyar emlékhelyekre látogattunk el. Emellett minden évben szervezünk egy nagy kirándulást is. Jártunk a beregardói Perényi Zsigmond Kultúrkúriában, a munkácsi várban, a Szökellő-vízesésnél, a Podheringi-emlékműnél és a kendereskei Feszty-kilátónál. Tartalmas napot hagyhattunk magunk mögött, melynek során a diákok sok új élménnyel és tudással gazdagodhattak.

– Bár matematikát és informatikát tanít, nagyon közel áll önhöz mindaz, amiről beszélgettünk…

– Igen, túravezetőként tevékenykedem, illetve a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács szakbizottságának elnöke vagyok. Már iskolás koromban közel állt hozzám is a természet, mindig is kedveltem a szabadtéri programokat. Miután elvégeztem a főiskolát, mind a kollektíva, mind a baráti társaság egyre többször kért arra, hogy szervezzek utazásokat, kirándulásokat. A szervezés mellett összeállítottam a programot is.

– Horváth Zoltán Kovács-Molnár Anita szociálpedagógussal együtt tartja a foglalkozásokat.

– Tanulóink nagyon aktívak és érdeklődőek, aminek mi igencsak örülünk, hiszen bővül a látáskörük, és tudásszerzés szempontjából is a hasznukra válik. Hiszen a gyerekeknek az iskolában nemcsak tárgyi tudást kell szerezni, hanem a saját, szűkebb hazájukkal is részletesen meg kell ismerkedni, élményeket szerezni, ápolni, fenntartani és továbbadni hagyományainkat – tette hozzá a tanár.

Nagyon szeretnék, ha ennek a programnak jövőre is lenne folytatása, s remények szerint a következő tanév második felében ismét tartana a hasznos és tartalmas program.

 

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó