Nem akarunk hidegháborút – közölte hétfőn brüsszeli sajtótájékoztatóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közép- és kelet-európai biztonsági helyzettel kapcsolatban.
A tárcavezető arról számolt be az EU külügyi tanácsa ülésének szünetében, hogy a jelenlegi helyzetben, meg kell erősíteni három alappillért , alapállítást le kell szögezni és ezekből nem szabad engedni:
Mi nem akarunk újabb hidegháborút, a hidegháborús időszak Közép-Európában tragikus következményekkel járt, évtizedeket vesztegettünk el a magyar nemzet és különböző nemzedékek életéből. Nem akarunk hidegháborús hangulatot sem, ezért tisztelettel arra kérünk mindenkit, hogy ne keltsen hidegháborús hangulatot, ne a mi bőrünket, ne a közép-európai emberek bőrét vigyék a vásárra
– fogalmazott.
– Nem akarunk semmilyen a Kelet-Nyugat konfliktus áldozataivá válni, váltunk már elégszer, többé már nem akarunk – szögezte le Szijjártó. – Ezt mindenkinek tiszteletben kell tartania. Ebből a három alapelvből kiindulva mindent ellenzünk és elutasítunk, ami élezi a helyzetet, minden fajta provokációt nehezményezünk és minden fajta hisztériakeltés befejezését kérjük. Viszont mindent támogatunk, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy tárgyalások útján kerüljenek megoldásra a közép és kelet-európai biztonsággal kapcsolatos kérdések, támogatjuk a diplomáciai erőfeszítéseket. Nagy örömmel üdvözöltük, hogy az elmúlt héten az orosz és amerikai külügyminiszter személyesen tárgyalt egymással. Arra kérjük őket, hogy a jövőben is az üzengetések helyett a tárgyalásokat folytassák, próbálják meg közvetlen tárgyalásokkal megoldani a nehézségeket.
– Folyamatosan felmerül a szankciók kérdése is, mi azt gondoljuk, hogy itt lenne az ideje az őszinte elemzésnek és értékelésnek, amelynek során rá kell mutatni arra, hogy az eddigi szankciós rezsim kire, milyen hatással volt – jelentette ki a magyar külügyminiszter. – Mely országok kereskedelme, mely országok Oroszországgal fenntartott gazdasági együttműködése hogyan alakult a szankciók következtében. Ha szankciókról beszélünk, nem feledhető, hogy a közép-európai térség rá van utalva az orosz energiahordozókra. Ez alapigazság, ennek a helyzetnek a kialakításában, fenntartásában nagy szerepe van azoknak, akik most a leghangosabban követelik a szankciókat. Ezért azt szeretnénk kérni, hogy a közép-európai országokra is legyen mindenki tekintettel akkor, amikor ennek az élesített Kelet-Nyugat konfliktusnak a jövőjével foglalkozik.
Újságírói kérdésre válaszolva Szijjártó Péter elmondta, nem tervezik evakuálni sem a diplomatáikat, sem pedig a családtagjaikat az Ukrajnában lévő képviseleteikről. Hozzátette: egyelőre nem tervezik az utazási feltételek módosítását sem.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.