A szakértő szerint van alternatíva.
Jelenleg háromféle gázár van érvényben Ukrajnában. A háztartások, a költségvetési szervek és a vállalkozások különböző díjat fizetnek a kék lángért. A magas tarifa miatt az ország lakosságának nagy része olcsóbb fűtőanyag után kutat – nyilatkozta Georgij Geletuha, Ukrajna Bioenergetikai Szövetségének vezetője.
Bujdosó Ivett
„Jövőnk a mezőgazdasági biomassza. Ez az, amiből sok van, és amit gyakorlatilag nem használunk. A szalma, a kukorica- és a napraforgószár. Ezek mind jól felhasználható fűtőanyagok” – fejtette ki Geletuha.
A szakértő emlékeztetett, a gáz ára ezer köbméterenként a lakosság számára nyolcezer, a költségvetési szervek részére 16 ezer, a kereskedelmi egységek esetében pedig átlagosan 35 ezer hrivnya.
Geletuha szerint a biomassza árának ismeretében kiszámítható, hogy kinek kifizetődő e fűtőanyag használata. Tekintettel arra, hogy az elmúlt évben az ország számos területén megháromszorozódott a tűzifa ára, a szilárd tüzelésű kazánokra való átállás akkor éri meg, ha viszonylag olcsó fűtőanyaghoz jutnak hozzá.
A modern, hosszú égetésű ipari szilárd tüzelésű kazán tűzifával és egyéb anyaggal is működhetnek, például fából és mezőgazdasági hulladékból készült pelletekkel.
Ennek tonnánkénti ára 7 ezer hrivnya felett van, a napraforgó- vagy szalmahulladékból származó pellet pedig több mint 4 ezer hrivnyába kerül.
„A bioüzemanyag legdrágább fajtája napjainkban a fapellet. Ezer köbméter gáz pótlására ebből két tonna kell. Ez az ipari vállalkozások esetében feleannyi, mint a gázvásárlásra fordított összeg. Tehát a vállalkozásoknak kifizetődő a pelletre való átállás, ám az állami szerveknek és a lakosságnak nem” – magyarázta Geletuha.
Ukrajnában ma az egyik legnépszerűbb bioüzemanyag típus a faapríték, melynek tonnánkénti ára 2,5 ezer hrivnya.
Ebből a fajtából három tonnára van szükség ezer köbméter gáz pótlására, így ugyanaz a mennyiség 7,5 ezer hrivnyába fog kerülni. Ebben az esetben még a költségvetési intézményeknél is előnyös a váltás.
„Nehéz faaprítékot találni a piacon, szinte mindent felvásároltak. Most ez a fajta fűtőanyag a legnépszerűbb” – magyarázta a szakértő.
Hozzátette, szerinte a biomasszára való átállás speciális kazán beépítésével kizárólag akkor lenne jövedelmező, amennyiben a bioerőforrások a gáz árának felére csökkennének.
Csak az alternatív fűtési mód kivitelezhető
A fűtési szezon kezdetén a magánvállalkozók és a vállalatok kifejezetten nehéz helyzetben találták magukat. A köbméterenkénti 7,99 hrivnyás lakossági gázárhoz képest az üzleti szférában tevékenykedők 40,34 hrivnyát kénytelenek fizetni ugyanannyi mennyiségért.
Palkó-Béres Diána vállalkozó, a Jobtain Munkaerő-Kölcsönző Kft. beregszászi irodájának vezetője lapunk megkeresésére elmondta, a családi vállalkozásban és a munkaerő-közvetítői irodában is elálltak a gázfűtéstől.
– A beregdédai Don Corleone Étterem és Pizzériában fatüzelésű kazánt használunk, a költségeink tehát az előző évihez képest – a fűtőanyag árának emelkedése miatt – csak minimálisan nőttek.
Hasonlóképp jártunk el a Jobtain beregszászi irodájában, ahol az elektromos fűtést részesítjük előnyben. Folyamatosan melegít a légkondicionáló, illetve igény szerint hősugárzóval teremtünk kellemesebb munkakörülményeket – fejtette ki Diána. Hozzátette, ily módon sikerült lefaragni a rezsiköltségekből, ám még így is túllépik az előző évben kiszámlázott összegeket.