Kijev elszabotálná a minszki egyezményt?

katonai parádé felvonulás kijev

Kijev „krónikusan elszabotálja” az ukrajnai rendezés alapjául szolgáló minszki megállapodások végrehajtását – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor telefonon beszélt Boris Johnson brit kormányfővel.

A Kreml sajtószolgálata által kiadott közlemény szerint Putyin és Johnson az ukrajnai konfliktusról és az Oroszország által az Egyesült Államoknak és a NATO-nak beterjesztett orosz garanciaigényekről folytatott eszmecserét. Az orosz államfő kifejtette elvi álláspontját mindkét kérdéssel kapcsolatban.

Putyin szerint a NATO-ban nincs meg a készség, hogy megfelelően reagáljon a jogos orosz aggodalmakra, a szövetség úgynevezett „nyitott ajtók” politikájára hivatkozik, amely azonban az orosz álláspont szerint ellentmond a biztonság oszthatatlansága alapelvének.

Mint az ismert, Johnson előzőleg Kijevbe látogatott, ahol fogadta őt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Úton az újabb segély, ezúttal Nagy-Britannia adakozik Ukrajnának

A feszült ukrán–orosz helyzetet tetézheti, hogy Joe Biden amerikai elnök arra utasította az Egyesült Államok védelmi minisztériumát, hogy több mint 3000 amerikai katonát helyezzen át az európai szövetségesek védelmének megerősítése érdekében – számolt be kormánytisztviselőktől származó információkra hivatkozva az amerikai sajtó.

A nevük elhallgatását kérő illetékesek szerint Biden ezen a héten hozzávetőleg 2000 katonát küld az Észak-Karolina államban található Fort Bragg katonai bázisról Lengyelországba és Németországba. Ezen kívül a Németországban állomásozó úgynevezett Stryker századhoz tartozó körülbelül 1000 katonát helyez át Romániába – mondták a tisztviselők. A beszámoló szerint a Pentagon az amerikai katonai erők Európán belüli további átcsoportosítására számít, valamint több ezer katonát helyeztek készenlétbe, túl azon a 8500 fegyveresen, akik a múlt héten kaptak erre parancsot.

Néhány száz amerikai katona jelenleg is Ukrajnában tartózkodik, de az újonnan áthelyezett erők egyike sem kapott engedélyt az országba való belépésre.

Az új erők egy része bevethető lenne abban az esetben, ha az Egyesült Államok hadseregét hívnák segítségül a jelenleg Ukrajnában élő mintegy 30 ezer amerikai evakuálásában – mondta egy magas rangú védelmi minisztériumi tisztviselő. Hozzátette, hogy valószínűleg ebben az esetben sem küldenék amerikai csapatokat Ukrajnába, ehelyett elősegítenék a szárazföldi evakuálási műveletet az ukrán határ mentén.

Közben újabb külföldi fegyverszállítmányt kap Ukrajna. Jóváhagyta a lengyel kormány az Ukrajnának küldendő fegyverek, ezen belül légvédelmi rakétarendszerek szállításáról szóló határozatot – közölte Twitter-bejegyzésében Mariusz Blaszczak nemzetvédelmi miniszter.

Kedden Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő Kijevben a Denisz Smihal ukrán miniszterelnökkel közös sajtóértekezleten bejelentette: Lengyelország lőszereket, Grom típusú hordozható légvédelmi rakétarendszereket, könnyű mozsárágyúkat és felderítő drónokat szállít Ukrajnának. Hozzátette, hogy ezenfelül humanitárius segítséget is nyújtanak a szomszédos országnak.

15 szállítmány brit és amerikai fegyver

Forrás:
KISZó/MTI
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó