Miért emelkedik a dohánytermékek feketepiaci kereskedelme?

Az országos televíziótársaságok adásaiban gyakran említik szűkebb pátriánkat, amikor a dohányipari termékek csempészéséről esik szó. Utánanéztünk, tényleg Kárpátalja a sereghajtó a törvényes dohánybizniszben?

Bujdosó Ivett

Kiderült, hogy ez egyáltalán nincs így. A rendőrségi, vámügyi és egyéb adatok szerint a cigaretta feketepiaci kereskedelmének fele Odessza, Harkiv és Dnyipropetrovszk megyében zajlik, azaz az Oroszországgal, Moldovával és az úgynevezett Dnyepermelléki Köztársasággal határos területeken.

A szakemberek szerint a feketepiac részesedése több mint 18 százalék, a költségvetés vesztesége pedig 14 milliárd hrivnya.

A dohányipari cikkek csempészete kimondottan kifizetődőnek tűnik.

Számítások szerint egy doboz kék Winston ára Ukrajnában 62,5 hrivnya, ugyanez Oroszországban átszámítva 57,45 hrivnyába, Belaruszban 43,54 hrivnyába kerül.

Ezt a csempészek úgy használják ki, hogy hivatalosan hozzák be a cigarettát Ukrajnába, majd nem törvényes úton, minden adó és vám megfizetése nélkül viszik azokat Európába.

A csempészáru egy részét az Ukrajnában nem hivatalosan működő cigarettagyárakból szerzik be, amelyek kimondottan erre a „piacra” dolgoznak. Figyelemreméltó az a szembetűnő apróság, hogy bár a vámosok és a határőrök szinte naponta jelentenek nagyobb mennyiségű dohányáru illegális kivitelének leleplezéséről, a felelősségre vonás csak a gépkocsi vezetőjére terjed ki.

Soha nem hallani arról, hogy a nyomozók végigmentek a csempészáru útvonalán, és eljutottak a feketén működő gyárakhoz, illetve annak tulajdonosához.

Amíg ez nem történik meg, addig továbbra is évi 14 milliárddal kevesebb fog bekerülni az államkasszába.

Ez a szám csak a dohánytermékek feketepiaci kereskedelmének az eredménye. Hol van ez az alkohol és az üzemanyag árnyékgazdasága által okozott évi 30-50 milliárd hrivnya bevételkieséshez képest?

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó