A gyógyulásban fontos tényező az időfaktor.
Gyakorlatilag nem múlik el úgy nap, hogy a közösségi médiában ne jelenne meg egy-egy felhívás, melyben daganatos betegségben szenvedő gyerek kezelésére kérnek segítséget. Minden betegség története – egy gyermek élete, könnyek, a szülők szenvedése, csalódás és egyben egy kis reménysugár. A gyermekkori onkológia nem halálos ítélet, hanem korszerű körülmények között igenis gyógyítható betegség. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a rosszindulatú daganattal és leukémiával diagnosztizált gyermekek 75-80%-ának van esélye a gyógyulásra. 2003-ban a Rákbeteg Gyermeket Nevelő Szülők Szervezeteinek Nemzetközi Szövetsége február 15-ét jelölte meg a Nemzetközi Gyermekrák Világnapjává azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy világszerte az évi 250 000 megbetegedett gyerekek kis százaléka részesül megfelelő kezelésben.
Magyar Tímea
– A gyermekek daganatos megbetegedésének 70%-a gyógyítható, ha korai stádiumban diagnosztizálják és kezelik azokat – mondja dr. Biró Erzsébet, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház igazgatóhelyettese. – Az egészségügyi minisztérium adatai szerint
Ukrajnában évente mintegy 1000 új daganatos és leukémiás esetet regisztrálnak 14 év alatti gyermekeknél, ami 100 000 gyermekre számítva 10-12 beteget jelent.
A negatív demográfiai helyzet, a gyermekek daganatos megbetegedései miatti magas halálozási és rokkantsági szint arra utal, hogy a gyermekonkológia gondjai túlmutatnak az orvosi problémákon.

A kárpátaljai statisztikánál maradva: az országos ráknyilvántartási rendszer szerint 2019-ben 100 ezer gyerekre 11,3 megbetegedés és 4,1 haláleset jutott. 2020-ban 5,8 és 3. Tavaly 17 kiskorúnál (8 fiú és 9 kislány) igazolódott be a diagnózis. A betegség típusától függően a gyógyulási esélyek 30–60 % közé tehetők.
A doktornő elmondása szerint a gyermekeknél a rák tünetei sok esetben megegyeznek a szokásos gyermekkori betegségek tüneteivel, ezért eleinte a szülők nem gondolnak komoly bajra.
– Egy onkológiai vagy hematológiai betegség mind a felnőttek, mind a gyerekek körében ugyanazon tényezőktől függ. Mégpedig a daganat típusától – vannak agresszívebbek és kevésbé agresszívek – függ, hogy könnyebb vagy súlyosabb lefolyású-e. A másik fontos tényező az időfaktor, ami a gyerekeknél ugyanúgy működik, mint a felnőtteknél: minél hamarább diagnosztizálják valakinél a bajt, annál nagyobb esélye van a felgyógyulásra.
Ezért rendkívül fontos, hogy a szülők felfigyeljenek az olyan állandósult tünetekre, mint a fáradtság, a súlyvesztés, a sápadtság, az orrvérzékenység, a fejfájás, a láz, a hányinger, a hányás, az ödéma, a fertőzések, a megmagyarázhatatlan viselkedés- vagy hangulatváltozás, a járás, egyensúly, beszéd megváltozása, romlása stb., és orvoshoz vigyék csemetéjüket.
Nem szabad elbagatellizálni ezeket, azt gondolván, talán csak a leckeírást szeretné elkerülni a gyerek. Az első, második stádiumban észlelt daganat könnyebben műthető, állítható meg a terjedése, még nincsenek áttétek. Az onkológiában használatos kezelési módszerek, mint például a kemo- vagy sugárterápia sajnos megerőltetik az egész szervezetet és bizony nagyon sok mellékhatásuk van. A gyerekek körében a leukémia, tehát a vérrák különféle típusai és az agydaganat a leggyakoribbak.
– Kárpátalján csak az Önök intézményében kezelik az onkológiai betegségben szenvedő gyerekeket. A szakellátás mennyire felel meg a kor követelményeinek?
– Ami a humán erőforrást illeti, évtizedek óta működik onko-hematológiai orvoscsoportunk, melyet most fiatalítani is tudtunk. Az évtizedes rutinnal rendelkező orvosainkhoz, akik progresszívan állnak minden egyes pácienshez, tehát szükség esetén kijevi szakorvosi klinikákkal konzultálnak vagy átutalnak oda betegeket, most egy fiatal kolléga csatlakozott. Ha nem felelnénk meg az elvárásoknak, az Ukrán Közegészségügyi Szolgálat nem kötné meg velünk a szerződést az osztály működésére. Ugyanez mondható el a műszaki állományunkról is. A diagnosztizáláshoz szükséges drága berendezésekkel is rendelkezünk, CT, MRT stb. Bár a CT-nk jelenleg javítás alatt áll, viszont szerződést kötöttünk egy magánklinikával, ahol szintén ingyen elvégzik kis pácienseink vizsgálatát. Van azonban ezzel kapcsolatban egy örömhír: a megyei gyermekkórház bekerült a Nagy építkezés elnevezésű elnöki programban szerepelő 42 kórház sorába, melyeket az idén és a jövő év során teljes egészében kívül-belül felújítanak. A rekonstrukcióra és eszközbeszerzésre 600 millió hrivnyát szánnak, már készül a tervdokumentáció.
– Az onkológiai megbetegedések kezelése rendkívül költséges, az állam, mint közismert, nem biztosít elegendő pénzforrást, viszont kevés család képes önállóan előteremteni a gyógyításhoz szükséges anyagiakat.
– Sok esetben bizony kevés az állam által kiutalt pénz. Ezért folyamatosan kapcsolatban állunk egyházi, karitatív szervezetekkel, melyek gyűjtéseket, adományokat szerveznek. De számos magánember, képviselő is segít a rászorulóknak. A megyei tanácsnak van egy Turbota elnevezésű programja, mely éves szinten átlagosan 100 ezer hrivnyával támogatja a súlyos betegeket. A Munkácsi Városi Tanács humanitárius bizottsága is rendre kiutal pénzt a súlyos beteg munkácsi lakosok kezelésére. De arra is volt példa, hogy egy család sajnálatos módon ugyan elveszítette legféltettebb kincsét, de a szülők továbbra is segítették a kórház hematológiai osztályát. Mivel jól tudták, mivel jár a betegség, szívügyüknek tekintették a segítségnyújtást.
A rosszindulatú daganatok viszonylag alacsony előfordulási gyakorisága és a betegek teljes felépülésének lehetősége ellenére a mortalitás aránya a gyermekek körében továbbra is magas Ukrajnában. Ez annak tudható be, hogy sajnos a legtöbb gyermek a betegség előrehaladott stádiumában kerül orvoshoz, amikor a speciális terápia már súlyos mellékhatásokat okoz. Ennek fő oka, hogy a szülők nem eléggé éberek. A daganat jelenlétét gyakran véletlenül, egy profilaktikai vizsgálat során észlelik, állítják a szakemberek. A szülőknek tisztában kell lenniük vele, hogy a gyermekkori rák nem halálos ítélet. A modern orvostudomány képes ellenállni ennek a kegyetlen betegségnek. Ha 30 évvel ezelőtt az onkológiai beteg gyermekek 10 százaléka, ma már több mint 50 százaléka marad életben Ukrajnában. Ehhez csupán idejekorán történő diagnosztizálásra, majd megfelelő kezelésre van szükség. Ezt biztosítják a gyermekonkológusok, akik nap mint nap a beteg gyerekek szüleivel együtt küzdenek a kis páciensük életéért.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.