TikTok – átok vagy áldás? │KISZó-interjú

Az applikáció egymilliárd letöltésnél jár, a felhasználók többsége kamasz.

A digitalizáció villámgyors fejlődésével a közösségi oldalak száma is egyre sokasodik. Ember legyen a talpán, aki nyomon tudja követni a legújabb platformokat és még arra is van ideje, hogy ezeken aktívan jelen legyen. A legújabb őrület – főként a tinédzserek körében – a TikTok.

Varga Brigitta

Az alkalmazás csupán 2016-ban kezdte meg működését Kínában, azonban hamar világuralomra tört. Napjainkban az egyik legnagyobb felhasználói bázissal rendelkező közösségi média-platform.

Az applikáció mára egymilliárd letöltésnél jár. Felhasználóinak többsége kamasz, de mindenki számára nyitva áll a lehetőség, hogy néhány másodperces szórakoztató, elgondolkodtató vagy épp teljességgel értelmetlen, ismert zenére tátogó videót töltsön fel magáról, illetve megtekintse, lájkolja, kommentelje, megossza a többiek felvételeit. Kárpátalján sem ismeretlen a jelenség, az alábbiakban három fiatal lány mesél nekünk saját tapasztalatairól, s a TikTok életükre gyakorolt hatásairól.

Lőrinc Stefánia jelenleg a szülei ABC-jében dolgozik. 2019-ben szerzett szakképesítést bankár és biztosítói szakon.

A jövőben szeretne saját vállalkozást nyitni. Az általa közzétett tartalmakban olyan történésekről hallhatunk, melyek elsőre abszurdnak tűnnek, mégis bármelyikünkkel megtörténhetnek.

– Egyre színesebb témákkal jelentkeznek a TikTokosok, téged mi ihletett meg, és melyik videó jelentette a berobbanást?

– Az első videón egy lufiból szívtam héliumot, és elváltozott hangon énekeltem, ezután pedig csak figyeltem az aktuális trendeket. Követőim száma akkor ugrott meg, amikor az életemről kezdtem el mesélni. Legtöbben a gyermekkori balesetemre voltak kíváncsiak. Kilencévesen egy karambolban eltört a lábam és a kezem, és műtéti beavatkozásra volt szükségem. Nagyon nehéz időszakon mentem keresztül, ami mindmáig fájó emlékként él bennem. Manapság már inkább az élet vidám oldalát közelítem meg és vicces sztorikat mesélek.

– Mondhatni, nem árt egy kis tehetség sem. Más órákig sminkel, készít legalább 100 felvételt, mindebbe beavatja a barátnőjét, barátját. Te milyen segédeszközöket használsz a videók elkészítéséhez?

– A videók többségét egyedül készítem, ami gyakran elég sok időt vesz igénybe. A háttérmunkára különösen nagy figyelmet kell szentelni, ugyanis vannak szabályok, melyeket be kell tartani, máskülönben a platform nem engedélyezi azok feltöltését. Például: tilos a csúnya beszéd, kizárólag a TikTok által engedélyezett zenei alapok használhatók. A túl sokat mutató ruhadarabok viselése sem ajánlatos, mivel ezek felnőtt tartalomnak minősülnek. Továbbá olyan italok márkajelzéseit, melyeket 18 éven aluliak nem fogyaszthatnak, ki kell takarni. Vér sem szerepelhet a videókban, kivéve, ha művérről van szó, ilyenkor azonban a videó leírásában ezt jelölni kell #fakeblood hastaggel.

– Mit szóltak a barátaid, amikor megláttak a TikTokon?

– Nagyon meglepődtek, különösen azután, mikor elértem a tízezer követőt. Jelenleg közel ötvenezren figyelik a tevékenységemet, ami számomra is döbbenetes. Igyekszem minél több időt fordítani a tartalomgyártásra, rengeteg új ötletem van.

– Esetleg az is a terveid közt szerepel, hogy milliókat érő influenszer légy?

– Természetesen! Ki ne szeretne híres lenni? Imádok ezzel foglalkozni és csak remélni tudom, hogy egyszer megtérül majd a tiktokozásba fektetett sok időm és energiám.

Vass Dorina a P. Frangepán Katalin Gimnázium Szerednyei Elemi Iskolájának és Óvodájának alsós tanítónője. A kisfilmjeiben faarccal szembesít bennünket hétköznapi szokásaink tréfás oldalával. Elmesélte, hogyan indult, és mi a célja a szarkasztikus, sokszor sírva-röhögős videóival.

– TikTokon 56,2 ezren követnek. Milyen érzés? Hogy sikerült ezt felépítened?

– Fantasztikus érzés! Jó pár éve unaloműzésként indult. Sohasem gondoltam volna, hogy ennyi rajongóm lesz, és igazság szerint még ma is örülök minden egyes embernek, aki meglátogatja a profilomat és megnézi a videóimat.

– Mennyi időt töltesz a TikTokon?

– Ez változó. Egy-két órát mindennap böngészek rajta. Videógyártással leginkább hétvégén foglalkozom. Olyankor órák hosszat ülök telefonnal a kezemben, és igyekszem egyszerre több videót is készíteni, melyeket fokozatosan adagolva töltök csak fel a portálra.

– Mennyire fontos a szépség?

– Szerintem, ennek a szépséghez semmi köze. Nem tartom magam hű de szépnek… Nem hiszem, hogy emiatt követnek oly sokan. Sokkal inkább a személyiség érdekli az embereket. Ha valaki nagyon visszafogott, és például csak egyszerű zenére tátogós videókat posztol, az hamar unalmassá válik.

– Gyakran előfordul, hogy saját magadat is kifigurázod.

– Videóim zöme szarkasztikus, de az itt elhangzottak nyilván csak poénok, nem szabad komolyan venni. Vannak, akik megbotránkoznak, sőt felháborodnak egy-egy poszton, de a többség azért érti a viccet. Nevetnek egy nagyot, majd rádöbbennek, hogy nahát, velem is történt már ilyen.

– Mit gondolsz az influenszerekről? Te annak tartod magad?

– Ezt nem mondanám. Ahhoz, hogy valaki influenszer legyen, sokkal többet kell mutatnia magából a médiában. Nem tagadom, megfordult a fejemben párszor, hogy több időt és energiát fektessek bele, s ha lenne 150 ezer követőm, akkor már nemcsak hobbiként tekintenék rá.

– A facebook vagy insta már szóra sem érdemes?

– A TikTok a legnépszerűbb tartalommegosztó felület, és már nemcsak a fiatalok körében. Az instára és a Facebookra leginkább csak képeket posztolunk rövid leírással, de ez nem köti le az ember figyelmét, rápillant és néhány másodperc után görget is tovább. A mozgókép sokkal izgalmasabb.

Madár Eugénia a beregszászi főiskola angol szakos hallgatója. Követői tábora jelenleg 57,2 ezer főt számlál, melyet magabiztosságának, pozitív kisugárzásának köszönhet.

– Mindig is szerettem volna valamelyik social media felületen egyedi tartalomgyártással foglalkozni, egyszerűen unaloműzésként – kezdi a beszélgetést a fiatal lány. – Mielőtt elkezdtem, számtalan népszerűnek számító influenszert követtem, akik inspiráltak. Többségük hasonló témákat dolgoz fel, mint amilyenek engem is érdekelnek, videóik főként divattal kapcsolatos dolgokról szólnak. A TikTokot végül azért választottam, mert könnyen használható. Nincs szükség profi felszerelésre a videók elkészítéséhez. Az applikáció segítségével különböző effekteket és átmeneti műveleteket alkalmazhatunk a felvétel vágása során, melyek igazán látványossá teszik a kisfilmet.

– Mennyire adod saját magad a tartalmaidban?

– A tartalmaim szinte 100%-ban önazonosak. Kizárólag olyan videókat készítek, melyek engem is érdekelnek, és melyek elkészítése közben magam is jól szórakozom. Akik ismernek, azok tudják, hogy ugyanolyan vagyok a TikTokon, mint a valós életben.

– Meg akarsz-e felelni a célközönség elvárásainak?

– Nem érzek megfelelési kényszert. Van olyan tartalmam, ami kifejezetten egy bizonyos közönségnek szól, és olyan is, ami mindenkit megszólíthat. És a TikTokban pont ez a legjobb. Mindenki azt lát és azt csinál, amit csak akar. Ráadásul mindezt röviden és tömören.

– A közösségi oldalak útvesztőiben érhetnek minket impulzusok. Ezek pozitív és negatív hatással lehetnek az életünkre. Szerinted milyen hátrányai lehetnek a TikToknak a fiatalokra nézve?

– Nemcsak a TikToknak, hanem az összes közösségi médiafelületnek az egyik legfőbb hátránya, hogy a fiatalok külső visszajelzéseket várnak és aszerint formálják saját önképüket, tehát a lájkok, a hozzászólások alapján. A felhasználók jelentős része modellekhez, gazdag emberekhez hasonlítja magát, ami a kamaszok esetében rendkívül önbizalomromboló. A filtereket pedig már ne is említsük… Éppen ezért fontosnak tartom elmondani, hogy amit az interneten látunk, az nem feltétlenül a valóság. Nyilván mindenki olyan képet vagy videót posztol magáról, amelyben a legelőnyösebb oldalát mutatja.

Mindezek tudatában kijelenthető, hogy míg az Instagramon vagy a Facebookon sokszor ugyanazokat a tartalmakat látjuk, addig a TikTok különleges hely, ahol a felhasználók valami újat fedezhetnek fel, azonban érdemes odafigyelni arra, hogy mennyi időt töltünk a közösségi oldalakon, legyen szó akár a Facebookról, az Instagramtól vagy a TikTokról. Nem szabad hagynunk, hogy beszippantson az internet világa és elvonja figyelmünket a valós emberi kapcsolatainkról.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó