Vízkereszttől a báli, farsangi szezon. A hagyományok szerint a mulatságok végén a telet is elűzzük, virágvasárnapon pedig már a tavasz közeledtét ünnepeljük. Ez az időszak mind a felnőttek, mint a gyerekek számára igencsak vidám. A felnőttek báloznak, a gyerekek iskolai farsangi mulatságokon vesznek részt, amihez bizony nélkülözhetetlen a jelmez, az álarc.
Hegedűs Csilla
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládos Egyesület beregszászi irodájában kihasználva ezt az időszakot, a gyerekek számára farsangi kézműves foglalkozást tartottak. Harapkó Marianna oktató segítségével a 6-12 éves gyerkőcök vidáman és serényen láttak hozzá a maszk, kisméretű cilinder készítéséhez.
– A farsangi kézműves alkalmunk hagyománnyá vált. Minden évben összegyűlünk, és közösen a gyerekekkel érdekes, vidám dolgokat készítünk, olyanokat, melyeket később használni, viselni is tudnak. Most például kiskalapokat, álarcokat készítünk a fotózónában, a gyerekek a bohóc és a hercegnő „bőrébe bújhatnak” – fejtette ki Marianna.
Öröm volt látni, ahogy a gyerekek a saját fantáziájuk alapján próbálták felülmúlni egymást ellen ügyeskedtek, faragtak, rajzoltak, ragasztottak.
Verseny alakult ki közöttük, kinek az álarca vagy cilindere lesz a legszebb, legegyedibb, legmókásabb. Alkotásaikat hazavihették, és ha az iskolában tartanak farsangi mulatságot, ott viselhetik is az általuk készített jelmezt, de akár el is ajándékozhatják.
Néhány szülő és nagyszülő úgy döntött, elkíséri csemetéjét a foglalkozásra. A kisebbek ki is kérték a véleményüket, hogyan is kezdjenek hozzá a tárgy elkészítéséhez, az anyukák és nagymamák pedig örömmel segítettek nekik. Sőt, a vidám pillanatokat fokozva ők maguk is felpróbálták a maszkot, a kalapot, no és szívesen pózoltak bohócként és hercegnőként is.
A kézműves foglalkozáson teával és farsangi szilvalekváros fánkkal kínálták a résztvevőket.