Ukrajna az idei termésből szeptember utolsó hetéig közel 9 millió tonna gabonát exportált, tavaly majd 40 millió tonnát. Szakértők szerint az idén nem sikerül megismételni a múlt évi eredményt, sőt, van olyan elemző, aki szerint még az is elképzelhető, hogy a végén importra szorulunk.
A 2017 júliusától 2018 júliusáig terjedő marketing évben Ukrajna 6,4 milliárd dollár értékben 39,4 millió tonna gabonát exportált. A kijevi szaktárca összesítése szerint a teljes export 11,4 százaléka Egyiptomba irányult, ahova 724 millió dollár értékben adtak el szemeseket.
A fő exportállamok közé tartozik még Kína (9,3 százalék/594 millió dollár), Spanyolország (7,2 százalék/459 millió dollár), Indonézia (5,9 százalék/ 375 millió dollár) és Hollandia (5,5 százalék/348 millió dollár).
A tavalyi 39,4 millió tonnányi kivitelből 17,8 millió tonnát tett ki a kukorica, 17,2 milliót a búza, és 4,3 milliót az árpa. Jellemző, hogy az ukrán agrárexport az ország teljes kivitelének 40 százalékát adja.
Ami az idei mutatókat illeti, 2018 júliusától szeptember 24-ig 8,8 millió tonna szemesterményt adtak el külföldre, amiből 5,2 millió tonna búza volt, 2 millió tonna árpa, valamint 1,4 millió tonna kukorica.
Az ENSZ élelmezésügyi hivatala azt jósolja, az idén 9 százalékkal eshet az ukrán búzaexport.
Már a 2017–2018-as időszakban is 9,6 százalékos csökkenést mutatott a teljes gabonaexport, ám az azt megelőző 5 évben folyamatos növekedésről tanúskodott a tendencia. Ukrajnában tavaly összesen 61,3 millió tonnányi gabonát takarítottak be a földekről, 7,3 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az idén a végleges szám 63,1 millió tonna lehet, legalábbis az agráripari minisztériumnál így kalkulálnak.
Most 24 millió tonna búzát takarítottak be, 3,5 millió tonnával kevesebbet, mint tavaly. Az éves hazai szükséglet 14-15 millió tonna között mozog, de a hatalmas méreteket öltő elvándorlás miatt ez a szám is állandóan csökken. Mindenesetre a szaktárca és a gabonaexportőrök kötöttek egy megállapodást, aminek értelmében 16 millió tonnánál nem adnak el több búzát az ország határain túlra.
Az idén bő húsz százalékkal többe kerül a hazai búza ára. A tavalyi tonnánkénti 4800 hrivnyáról mára 6 ezerre nőtt a tarifa.
Mindez a világpiaci folyamatok hatására történt, állítja Oleg Pendzin. A gazdasági szakértő felhívta rá a figyelmet, hogy a rossz időjárási körülmények miatt az idei termés Európa-szerte gyengébb minőségű a tavalyinál. Mindez a pékáruk árában is meg fog mutatkozni, szögezte le. Az év végéig 10-15 százalékos drágulásra számíthatunk.
A hazai gabona jelentős része harmadik kategóriás silány minőségű termény, amit jobbára csak az állattartásban hasznosítanak, állítja Andrij Novak. Az Ukrán Közgazdászok Egyesületének elnöke szerint ez azért van így, mert a termelők nem akarnak, vagy nem tudnak invesztálni a minőség javításába, s még inkább nem a feldolgozóiparba, mert egyszerűen nincs szabad tőkéjük. A nemzetközi finanszírozás pedig mindaddig várat magára, amíg Ukrajna nem nyitja meg földpiacát a külföld előtt, tette hozzá.
Dunda György
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.