A múlt hét egyik vezető kárpátaljai híre volt, hogy vidékünk határ menti régióiban az ősz folyamán – a magyarországi költségvetés terhére – ismét lebonyolításra kerül a vadon élő ragadozók veszettség elleni vakcinázása. A hír kapcsán érdemes tudni, hogy a veszteségtől ocsmányabb halálnemet nehéz elképzelni.
E sorok írójának módjában állt rókán és kutyán élőben megfigyelni e betegség tüneteit, diákként pedig láthattam azt az 1978-ban készült garantáltan hiteles oktatófilmet is, amely emberen kíséri végig a veszettség kifejlődését. A menthetetlen, spanyolajkú (valószínűleg dél-amerikai) beteg szupernyolcas kamerával felvett agóniája igencsak mély benyomásokat hagyott. A tajtékzó őrült, aki saját lábát rágja és a végül exitushoz vezető görcsroham, amely gerinctörést és légzésbénulást okozott, igencsak komolyan veendővé tette e betegség előfordulásának veszélyeit.
Egy szó mint száz, a veszettség vírusa kiérdemli a tiszteletet, hiszen nem ismer kegyelmet.
A fertőzött idejében megadott orvosi ellátás hiányában 99,9 százalékos biztonsággal elhalálozik, mégpedig az elképzelhető legszörnyűbb kínok között.
Louis Pasteur szerencsére már a XIX. század utolsó harmadában kidolgozta a védekezés módját, és a tudomány sem állt meg e szinten. Napjainkra a veszettség elleni immunizációnak létezik szájon át beadható vakcinája, amelyet Európa boldogabb felén lassan három évtizede sikeresen alkalmaznak a vadon élő ragadozók védettségének kialakítására.
Idén ősszel pedig magyar finanszírozásból, e védekezési mód Kárpátalja határ menti részein ismét bevetésre kerül.
Barszuly István ugocsai hatósági főállatorvost kérdeztük hát a lebonyolítás részleteiről.
– Az idei őszi is vakcinázás egy 5 éves projekt része. Ennek értelmében Voliny megye határ menti részein Lengyelország, Kárpátalja hasonló vidékein pedig Magyarország nyújt finanszírozási keretet a levegőből végzett oltási program lebonyolítására.
Sajnos ez az év az utolsó, amikor részesülhetünk ebben az eljárásban, ugyanis lejárt az 5 esztendős tervezet, melynek során EU-tagállamok terhére le tudtuk bonyolítani a programot.
Ilyen célokra elkülönített ukrán költségvetési forrásokról pedig álmodni sem mer a megyei állategészségügyi szolgálat.
– Mik a veszettség elleni légi hadjárat technikai részletei?
– A költségeket Kárpátalja határ menti régióiban Magyarország állja, ám a teendők elvégzését ukrán szervezetek végzik. Ez úgy zajlik, hogy a két ország mezőgazdasági minisztériumai között érvényben lévő megállapodás alapján Ukrajna versenytárgyalás során szerezte be az oltóanyagot. Mielőtt az ukrán vakcina miatt fintorogni kezdene, megjegyezném, hogy francia licenc alapján (a veszettség elleni harc legelismertebb résztvevője a párizsi Pasteur Intézet) Ukrajnában előállított csali falatokat szórunk ki An-2-es repülőgépekről. Mint minden esztendőben, idén is Egres (Olesnik) határában állítjuk fel a bázist, ahonnan két repülőgép végzi majd a kijuttatást.
– Az ördög ügyvédjeként hadd kérdezzem már meg, mi a garancia a források tényleges felhasználására?
– Az, hogy a veszettség elleni immunizációt a program németországi központjában GPS-en követik nyomon. A repülőknek bekapcsolt transzponderrel (helyzetjelzővel) kell repülniük és a kiszórás koordinátáit is rögzíteni kell.
Tehát se a vakcinával, se a repült órák elszámolásával nem lehet „ügyeskedni”.
– Milyen eredményeket hozott eddig ez a program?
– Az elmúlt 5 év során a vörös róka populációban nagyságrendileg csökkent a veszettség előfordulása.
Járási szinten évente alig 1-2 pozitív esetünk akad, ami hatalmas előrelépés.
Ezért is nagy probléma, hogy jövőre úgy tűnik, az EU számlájára már nem fogunk tudni vakcinázást végezni. Ezenkívül a csalifalatok eleve tartalmaznak egy olyan jelzőanyagot, amely több hónapig megmarad a ragadozók fogazatán. November-december folyamán tehát a vadásztársaságoknak és az erdészeteknek be kell szolgáltatniuk majd néhány elejtett egyedet, amelyeket vizsgálatnak vetünk alá. A lembergi állatorvos-tudományi egyetemen elvégzett vizsgálatok során egyrészt megállapítást nyer az, hogy a róka evett-e a csali falatokból, másrészt azt is analizálják a kollégák, hogy ha evett a vakcinából, kialakult-e szervezetében a veszettség elleni antitest, hatott-e az oltóanyag.
Mint mondottam, ez ideig ezek a mutatók nagyon jó hatásfokot jeleztek, ami annál is fontosabb, mivel vidékünk falvaiban a kutyák-macskák kötelező veszettség elleni oltása igencsak gyermekcipőben jár. A veszettség elleni védekezésben ez a légiprogram bizonyult eddig a leghatékonyabbnak, amit minden orvosi vizsgálatnál jobban bizonyít a tény, hogy a légi vakcinázásnak kitett területeken az ukrán átlag töredékére csökkent a veszettség előfordulása.
Matúz István